آخرین اخبار

جاده چالوس؛ زیبایی‌ که در ترافیک و دود گم شد!

جاده چالوس یکی از مهم‌ترین محورهای مواصلاتی کشور و جزو جاده‌های بسیار زیبای طبیعی جهان است. این محور بخش زیادی از بار ترافیکی کشور را به دوش می‌کشد به طوری‌که طبق آمار در برخی تعطیلات آخرهفته بیش از 30 هزار خودرو از آن عبور می‌کند.

بدون شک این حجم سنگین تردد مشکلاتی را برای ساکنان منطقه و مسافران عبوری ایجاد می‌کند، مشکلاتی که در زمان یک طرفه شدن این جاده دو چندان می‌شود.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا منطقه البرز، هرچند یک طرفه کردن جاده چالوس راه گریزی برای جلوگیری از قفل ترافیکی در روزهای پایانی هفته است ولی علاج واقعی این درد نیست و مسکنی موقتی محسوب می‌شود. یک طرفه شدن این محور در کنار مزایایش، معایب بسیاری دارد که از میان آنها می‌توان به محدودیت در تردد ساکنان این منطقه و دشواری در خدمات امدادرسانی در زمان وقوع حوادث اشاره کرد.

برای حل این مشکلات، زمستان سال گذشته شاهد کلنگ‌زنی محور آتشگاه – نوجان چالوس از سوی مسئولین بودیم. محوری که قرار است به عنوان شریک جاده چالوس، بخشی از بارترافیکی این محور را به دوش بکشد.

سهم ساکنان جاده چالوس دود و ترافیک است

محسن محمدی، یکی ازساکنان منطقه چالوس به ایسنا گفت: یک طرفه شدن محور کرج – چالوس در تعطیلات آخر هفته تردد ساکنان این منطقه را با دشواری مواجه می‌کند و زندگی آنها را ازحالت عادی خارج می‌کند.

وی افزود: چرا ساکنان روستاهای چالوس باید جور کسانی را بکشند که برای تفریح و استراحت راهی شمال کشور می‌شوند؟

محمدی ادامه داد: طی سال‌های اخیر ساکنان منطقه چالوس از زیبایی‌های این جاده نصیبی نبرده‌اند و تنها چیزی که سهم‌شان شده، ترافیک و دود خودروها بوده است.

وی یادآورشد: امید است با افتتاح جاده نوجان – چالوس بخشی از مشکلات ساکنان این منطقه حل شود و وضعیت زندگی آنها به حالت عادی برگردد.

محورکرج- چالوس یکی از حادثه‌خیزترین محورهای استان البرز است

آرش رحمتی، معاون مرکز فوریت‌های پزشکی استان البرز نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفت: محور کرج – چالوس یکی از حادثه‌خیزترین جاده‌های استان البرز است.

وی افزود: هر روز اخباری درخصوص وقوع تصادف رانندگی در این جاده منتشر می‌شود و حجم این تصادفات در تعطیلات آخر هفته و روزهای خاصی از سال مانند تعطیلات نوروز بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: یک طرفه شدن جاده چالوس در جمعه‌های هرهفته یکی از دلایل وقوع تصادفات ناگوار رانندگی در این محور است.

رحمتی خاطرنشان کرد: با یک طرفه شدن جاده چالوس، خیال رانندگان از عبور خودرو از لاین کناری راحت می‌شود و درنتیجه آنها آن طورکه باید و شاید در رانندگی دقت نمی‌کنند.

این مسئول اظهار کرد: ازآنجایی که شتاب خودروها در مسیر یک طرفه چالوس به کرج زیاد است گاه کوچکترین بی‌دقتی منجر به وقوع حوادث ناگوار می‌شود .

رحمتی ادامه داد: علاوه براین به دلیل این که بسیاری از رانندگان با پیچ و خم جاده چالوس آشنا نیستند، سرعت زیاد آنها در زمان یک طرفه شدن جاده باعث وقوع تصادف می‌شود .

معاون مرکز فوریت‌های پزشکی استان البرز یادآورشد: یک طرفه شدن محور کرج – چالوس ارائه خدمات امدادی را نیز دشوار می‌کند.

وی اظهارکرد: وقتی جاده کرج – چالوس یک طرفه می‌شود آمبولانس‌ها امکان بازگشت به محور چالوس را ندارند و اگر در این ساعات حادثه‌ای اتفاق بیفتد که به اعزام تعداد زیادی آمبولانس و نیروی امدادی نیاز داشته باشد، با مشکل مواجه می‌شویم.

معاون مرکز فوریت‌های پزشکی استان البرز افزود: البته مرکز فوریت‌های پزشکی استان در ساعات یک طرفه شدن این جاده، هریک از پایگاه‌های مستقر در این محور را با دوآمبولانس تجهیز می‌کند ولی این اقدام کافی نیست.

باید به فکر افزایش نقاط بیشتری برای ساخت پد فرود بالگرد باشیم

وی ادامه داد: استفاده از امداد هوایی یکی دیگر از راه‌کارهای مرکز فوریت‌های پزشکی استان برای ارائه پوشش مناسب امدادی در زمان یک طرفه شدن جاده چالوس است .

معاون مرکز فوریت‌های پزشکی استان البرز گفت: درشرایط فعلی تنها فضای مناسب برای فرود بالگرد در این محورمنطقه ری‌زمین است بنابراین باید به فکر افزایش نقاط بیشتری برای ساخت پد فرود بالگرد دراین محور باشیم تا ظرفیت‌های امداد هوایی در مسیر کرج – چالوس افزایش یابد.

این مسئول خاطرنشان کرد: تا کنون چهار نقطه برای ساخت پد فرود بالگرد دراین محور جانمایی شده که در صورت تخصیص اعتبار عملیات احداث آنها به زودی آغاز می‌شود.

وی گفت: بدون شک استفاده از امداد هوایی در ساعات یک طرفه شدن جاده چالوس و در فضاهایی که آمبولانس توانایی پوشش دهی آنها را ندارد نجات بخش جان بسیاری از مصدومان خواهد بود.

یک طرفه شدن چالوس از دغدغه‌های اصلی ساکنان این منطقه است

سیدحمید طهایی، استاندار البرز نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اهمیت محور کرج – چالوس گفت: مسیر گردشگری چالوس به عنوان یکی از کریدورهای شمالی کشور همواره با حجم قابل توجهی

از ترافیک مواجه بوده است.

وی افزود: با بهره‌برداری از مسیر نوجان – چالوس، بخشی از ترافیک این محور به خصوص درایام تعطیلات تعدیل می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه براین با پیش بینی این مسیر جایگزین، مشکل یک طرفه شده محورکرج – چالوس که به یکی از دغدغه‌های ساکنان این منطقه تبدیل شده نیز مرتفع می‌شود.

استاندار البرز یادآورشد: بدون شک با افتتاح مسیر نوجان – چالوس شرایط بهتری برای حضور گردشگران در محدوده چهارمین جاده زیبای جهان فراهم می‌شود و گردشگری این منطقه رونق بیشتری می‌یابد.

مسیر نوجان – چالوس نیمه اول امسال به بهره برداری می‌رسد

افشین پیرنون، مدیر ساخت‌وتوسعه راه‌های استان البرز نیز به خبرنگار ایسنا گفت: مسیر آتشگاه – نوجان – جاده چالوس از باغستان آغاز می‌شود در کیلومتر 17 جاده چالوس به این محور متصل می‌شود.

وی افزود: اجرای عملیات عمرانی این مسیر در دو بخش خلاصه می‌شود که دربخش اول حدفاصل آتشگاه تا نوجان به طول شش کیلومتر بهسازی و روکش آسفالت خواهد شد.

پیرنون خاطرنشان کرد: دربخش دوم حدفاصل نوجان تا جاده چالوس احداث و برای تردد خودروها آماده می‌شود.

پیرنون درتشریح وضعیت پیشرفت فیزیکی این پروژه گفت: تا کنون عملیات خاکی کل مسیر به اتمام رسیده و لایه‌های خاکریز این پروژه 70 درصد و تکمیل پل‌ها و دیوارهای مورد نیاز در این مسیر نیز90 درصد پیشرفت داشته است.

وی اضافه کرد: مجموع این پروژه تا کنون 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که برآورد می‌شود در صورت تامین به موقع اعتبار در نیمه اول امسال ساخت آن به اتمام برسد و افتتاح شود.

مدیرساخت و توسعه راه‌های استان البرز یادآورشد: مجموع این پروژه بیش از هفت میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که تا کنون بخشی از آن تامین شده و بخش دیگر هنوز جذب نشده است که امیدواریم با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط به زودی تامین و به پروژه تزریق شود.

وی در پایان گفت: افتتاح این مسیر جایگزین نقش به سزایی در مدیریت بحران استان خواهد داشت و مشکل تردد روستاییان در زمان یک طرفه شدن جاده کرج – چالوس را حل می‌کند.

مسیرنوجان – چالوس نجات بخش جاده توریستی چالوس است

محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج نیز به ایسنا گفت: در منطقه چالوس در مجموع 59 روستا وجود دارد که یک طرفه شدن محور کرج – چالوس باعث اختلال در زندگی آنها می‌شود.

وی افزود: با افتتاح این پروژه هم از فشار کاری ماموران نیروی انتظامی کاسته می‌شود و هم شهروندان در ترافیک محور کرج – چالوس نمی‌مانند.

کولیوند خاطرنشان کرد: افتتاح مسیر نوچان – چالوس مزایای دیگری هم دارد که از میان آن می‌توان به کاهش دغدغه چالوس نشینان در زمان‌های یک طرفه شدن جاده کرج – چالوس اشاره کرد .

وی ادامه داد: با افتتاح این مسیر ساکنان چالوس می‌توانند در تمام ایام سال و بدون دغدغه یک طرفه شدن جاده به امور جاری زندگی خود بپردارند .

نماینده مردم کرج در پایان گفت: علاوه بر این مسیر جایگزین نوجان – چالوس، نجات‌بخش جاده توریستی چالوس از برخی محدودیت‌های ترافیکی و حجم زیاد تردد خودروها در روزهای پایانی هفته و تعطیلات خاص سال خواهد بود.

گزارش از المیرا اگیر – خبرنگار ایسنا منطقه البرز

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *