آخرین اخبار

توضیحات وزیر نفت در خصوص دلیل افزایش قیمت بنزین/تکذیب گرانی مجدد بنزین

وزیر نفت با تاکید بر این که اصلا بحثی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد گفت که سهمیه‌های موجود تا پایان شهریور معتبر است، وشایعاتی از این دست که دوباره نرخ‌ها افزایش پیدا می‌کند درست نیست و این حرفها مصداق بارز تشویش افکارعمومی است.

 بیژن زنگنه در حاشیه افتتاح نمایشگاه دستاوردهای شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران در مجلس به سوالی در خصوص دلیل افزایش قیمت بنزین پاسخ داد.

وی در مورد این که آیا افزایش نرخ بنزین برای اجرای فاز سوم هدفمندی و یا تامین کسری بودجه بوده است گفت: افزایش بنزین به دلیل هیچ کدام از این مواردی که مطرح کردید نیست، طبق قانون دولت موظف بود که تا پایان برنامه پنجم که امسال سال پایانی آن هستیم قیمت‌ها را به حدود 90 درصد فوب خلیج فارس برساند که در هیچ موردی این کار صورت نگرفته بود.

وی افزود: جدای از در آمد برای هدفمندی ما برای بهینه سازی مصرف، نیاز به متعادل کردن قیمت‌ها داریم تا بتوان بسیاری از مشکلات مصرف بی رویه را حل کنیم، کاری که امسال کردیم تاکید بر آن بود تا جایی که می‌شود قیمت‌ها را تک نرخی کنیم.

وزیر نفت با بیان این که سال گذشته قیمت بنزین سه نرخی بود گفت: اوایل سال گذشته بنزین 400 تومانی داشتیم و بنزین 700 تومانی اضافه شد اواسط سال بنزین 400 تومانی را به 700 تومانی در کارت‌ها تبدیل کردیم، بدین شکل که هر لیتر بنزین 400 تومانی به دو سهمیه بنزین 700 تومانی تبدیل شد، امسال بنزین را تک نرخی کردیم و با این رویه سهمیه‌ها برداشته شد.

زنگنه با بیان این که سال گذشته متوسط نرخ مصرفی بنزین 800 تومان بود گفت: تقریبا 30 درصد از بنزین کشور با نرخ هزار تومان فروخته می‌شود، در زمان سهمیه بندی فسادهای زیادی وجود داشت، درست است که عموم مردم به سلامت زندگی می‌کنند اما عده‌ای با کارها و فضاهایی که ما درست کردیم در درونشان شیطان رخنه کرد و باعث انجام فسادهایی شد، درهمان دوران بسیاری از جایگاه‌داران به دلیل همین سهمیه‌ی 700 تومانی و نرخ بنزین آزاد هزار تومانی به زندان افتادند.

وزیر نفت اضافه کرد:‌ در میانه سال گذشته 5 میلیون کارت خودرو با حمایت ستاد سوخت سوزانده شد، کارتهای خودروهایی که در خانه بودند تنها بنزینشان فروخته و یا مصرف می‌شد، ماشین و یا موتور سیکلت‌هایی که در پارکینگ‌ها توقیف بودند اما ازکارت سوختشان استفاده می‌شد و یا ماشین‌هایی که سهمیه‌ی روزانه حمل و نقل عمومی داشتند اما درخانه پارک بودند و سهمیه‌هایشان به فروش می‌رفت اکنون با تک نرخی شدن بنزین همه باید کار کنند.

وی با بیان این که نرخ CNG افزایش پیدا نکرده است گفت: با توجه به عدم افزایش نرخ CNG ،مصرف این روزها بالا رفته است و نباید فکر شود که با تک نرخی شدن بنزین مصرف بالا می‌رود. شاید افراد با خود بگویند که اگر بنزینشان را تا شهریور ماه مصرف نکنند سوزانده می‌شود و بهتر است هر چه سریعتر برای مصرف سوختشان تلاش کنند، همه تلاش می‌کنند دو و نیم مییلیارد لیتر سهمیه را به مصرف برسانند که این تقریبا 25 تا 30 درصد مصرف بیشتر نیست، بنابراین اگر به صورت عادی نیز بنزین استفاده شود سهمیه‌ها مصرف خواهد شد.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا، زنگنه با بیان این که در گازوئیل نیز چند نرخ داشتیم گفت: نرخ‌های جداگانه‌ای برای مصرف گازوئیل در کشاورزی و صنعت و غیره وجود داشت که همه را 300 تومان کردیم البته سهمیه در آنجا باید وجود داشته باشد و نمی‌توانیم سهمیه را برداریم. چون یکی از کانال‌هایی است که اگر به آن نپردازیم قاچاق و سوخت صورت می‌گیرد. آنجا ترکیبات خوبی داریم تا سوخت خودروها را بر پایه‌ی پیمایش‌شان تشخیص دهیم. این کار شروع شده و در مرحله تکمیل است و تا اواسط سال دیگر باید دستگاههای روی کامیون‌ها و خودروهای نفت و گاز سوز گذاشته شود تا میزان پیمایش‌شان اندازه گیری شود این کار پیچیده‌ای نیست و تکنولوژی‌اش وجود دارد.

زنگنه با بیان اینکه در گاز مایع نیز تک نرخی اعمال شده است گفت: نرخ‌های 210 و 650 تومان در گاز مایع برای مصرف خودروها و کپسول‌های بزرگ و صنایع بزرگ داشتیم که همه را از 210 تومان به 230 تومان تبدیل کرده و قیمت نفت سفید را بالا نبردیم چون مصرف روستاها بود. ما می‌خواستیم بیش از هر چیزی فساد را از این قضیه برداریم.

وزیر نفت در جمع بندی با بیان این که متوسط نرخ 800 تومانی بنزین به هزار تومان تبدیل و سهمیه برداشته شد گفت: با این شرایط افراد دیگر درد سر ندارند و بر اساس نیازشان بنزین مصرف می‌کنند. دیگر آنقدر عذاب نمی‌کشند که سهمیه‌شان از بین می‌رود یا خیر. بنده قاطع می‌گویم که سهمیه‌های موجود در کارت‌ها تا پایان شهریور ماه معتبر است. بعضی حرف‌هایی می‌زنند که یک ماه دیگر سهمیه را بر می‌دارند که این باعث هجوم مردم می‌شود اصلا این طور نیست دولت به حرفش پایبند است.

وی افزود: برخی بحث‌های دیگری را مطرح می‌کنند که یکی دو ماه دیگر دوباره قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کند که این شایعه است و از لحاظ حقوقی نیز قابل تعقیب می‌باشد چون مصداق تشویش افکار عمومی است، دولت تصمیماتش را درست گرفته و طبق قانون بوده است.

به گفته زنگنه خیلی از اجرای قانون عقب هستیم و فقط در بنزین مقداری به اجرای قانون نزدیک شده‌ایم که هنوز هم تا رساندن قیمت آن به فوب خلیج فارس فاصله داریم.

زنگنه با بیان این که قیمت CNG همان قیمت قبل است گفت: در اواخر سال گذشته مقدار قیمت CNG را پایین آوردیم و حتی جایگاه‌داران را برای ایجاد شرایط بهتر تشویق کردیم که بتوانیم کار را پیش ببریم.

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که آیا بااین توضیحات قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کند؟ اصلا بحثی نیست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *