آخرین اخبار

پیش بینی بازار خودرو در تابستان 94

در حالی که کمتر از 15 روز تا پایان فصل بهار و فرا رسیدن تابستان که فصل اوج خرید و فروش خودرو است باقی مانده است اما همچنان این روزها بازار خودرو در رکود به سر می برد و فعالان بازار معتقدند بالا بودن قیمت ها دلیل اصلی این موضوع است.

این در حالی است که شورای پول و اعتبار به منظور از بین بردن رکود وام خرید خودرو را تا 15 میلیون تومان افزایش داده است و بانک مرکزی نیز این موضوع را به بانک ها ابلاغ کرده است.

همچنین در هفته جاری شیوه‌نامه جدید دریافت وام خودرو از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد و از این پس متقاضیان خرید خودرو می‌توانند با دریافت تسهیلات تا سقف 15 میلیون تومان خودروی مورد نظر خود را خریداری کنند. بر این اساس بسیاری از کارشناسان افزایش این وام از 7 به 15 میلیون تومان را در راستای تحریک بازار خودرو عنوان می‌کنند.

براساس این شیوه‌نامه جدید بازپرداخت وام خودرو که به‌صورت فروش اقساطی است به مدت 5 سال در نظر گرفته شده است که نسبت به وام قبلی این مدت زمان یک‌سال افزایش یافته است. از سوی دیگر نرخ سود در نظر گرفته شده برای این تسهیلات براساس نرخ سود عقود مبادله‌اي است که براساس مصوبه جدید شورای پول و اعتبار نرخ سود و تسهیلات بانکی در سال‌جاری 21 درصد در نظر گرفته شده است. برهمین اساس بسیاری از کارشناسان نسبت به افزایش حجم تقاضا برای دریافت تسهیلات خودرو خبر می‌دهند.

در حالی کارشناسان معتقدند افزایش وام خرید خودرو بر رونق در بازار خودرو تاثیرگذار است که خودروسازان در این شرایط به دنبال افزایش قمیت ها هستند و این موضوع به اعتقاد کارشناسان می تواند مانعی برای از بین رفتن رکود در بازار باشد.

در همین رابطه رضا شیوا رئیس شورای رقابت با اشاره به این‌که قیمت خودرو و میزان افزایش آن براساس محاسبات ریاضی تعیین شده و سپس تعیین تکلیف می‌شود، اظهار کرد: عدم افزایش قیمت برای خودروسازان بهتر است چرا که بازار کشش لازم را ندارد.

وی با اشاره به این‌که دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو تعیین شده است، تصریح کرد: شورای رقابت منتظر تصمیم‌گیری مجلس در مورد رقابتی‌ یا غیررقابتی بودن بازار خودرو در این مورد است.

رییس شورای رقابت خاطرنشان کرد: در فرمول تعیین افزایش قیمت خودرو شورای رقابت اگر کیفیت خودرو پایین باشد تولید‌کننده جریمه خواهد شد و اگر کیفیت آن بهبود پیدا کند جایزه خواهد گرفت.

وی افزود: در حال حاضر کیفیت خودرو رشد چندانی نداشته است و به همین جهت به خودروسازان توصیه می‌شود که در کنار افزایش تولید، کیفیت را نیز بهبود بخشند.

شیوا همچنین در پاسخ به این سوال که طبق ارزیابی شورای رقابت کیفیت کدام خودروها بالاتر است، اظهار کرد: طبق فرمول ما به نظر می‌رسد ایران خودرو به لحاظ کیفی نسبت به سایپا رشد بهتری داشته است.

وی همچنین درباره‌ی تاثیر‌گذاری توافق هسته‌ای روی قیمت خودرو گفت: توافق هسته‌ای روی کل صنعت تاثیر خواهد گذاشت چرا که نقل و انتقالات پولی را آسان می‌کند و همچنین قطعه‌سازان کشور‌های خوب که به دلیل تحریم‌ها می‌ترسیدند به ایران قطعه بفروشند نیز با ایران ارتباط پیدا می‌کنند و خودروسازان بیشتری نیز از خارج با ایران قرار‌داد می‌بندند.

رییس شورای رقابت با تاکید بر این‌که مساله رقابتی‌بودن بازار خودرو نیازی به رایزنی با مجلس ندارد، تصریح کرد: شورای رقابت این مساله را از مجلس تقاضا کرده است و منتظر است که توضیحات لازم را مجلس به شورا ارائه دهد.

رییس شورای رقابت با رد افزایش 15 درصدی قیمت خودرو به عامل کیفیت در تعیین افزایش قیمت اشاره و گفت: در حال حاضر بازار خودرو کشش افزایش قیمت را ندارد.

به این ترتیب با رد افزایش 15 درصدی قیمت خودروها از سوی شورای رقابت و ابلاغ شیوه نامه تسهیلات 15 میلیون تومانی خودرو به نظر می رسد تابستان پیش رو بازار خودرو شرایط متفاوتی را در مقایسه با سال گذشته تجربه کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *