آخرین اخبار

فرمول‌های اختصاصی جوابگوی قیمت‌گذاری خودرو نیست

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی فرمول سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و شورای رقابت برای قیمت‌گذاری خودرو را موجب تداوم انحصارها در بازار خودرو کشور دانست.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا ،موید حسینی صدرگفت: عده‌ای در صنعت خودرو هستند که اجازه شفاف شدن هزینه‌های تولید و قیمت نهایی خودرو را نمی‌دهند.

به گفته نماینده مردم خوی، برخی واردکنندگان خودرو، برخی واردکنندگان قطعه، برخی شرکت‌های بیمه‌ای و برخی پیمانکاران صنعت خودروسازی از کنار خودروسازی کشور منافع ویژه‌ای به دست می‌آورند به همین دلیل اجازه شفاف شدن شیوه تولید و عرضه خودرو را نمی‌دهند.

وی ادامه داد: اگر خودرو نیز مثل سایر کالاها از شمول انحصار خارج شود و مردم بتوانند هر خودرویی که اراده کردند خریداری کنند به سرعت هم قیمت خودرو متعادل می‌شود و هم کیفیت تولیدات داخلی افزایش می‌یابد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خواستار دادن فرصتی شش ماهه برای آزادسازی قیمت خودرو شد و افزود: باید با خودرو نیز مثل سایر کالاها برخورد شود. پیشنهادم این است برای اینکه انحصار از این بازار برداشته شود و راندمان و بهره‌وری افزایش یابد و هزینه‌های تولید کاهش یابد شش ماه به صنعت خودروسازی فرصت داده شود و پس از آن محدودیت واردات با حذف تعرفه‌ها برداشته شود.

وی با اشاره به پیشنهاد سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برای قیمت‌گذاری خودرو، گفت: اگر این سازمان در پی خارج کردن خودرو از انحصار و قیمت‌گذاری آن با تصویب شورای اقتصاد است باید بگویم که این شیوه ممکن است چند ماه جواب دهد اما بعد از آن عده‌ای دیگر در این بازار انحصار به وجود می‌آورند و باید گفت فرمول‌های اختصاصی شورای رقابت یا سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان جوابگوی قیمت‌گذاری خودرو نیست.

نماینده مردم خوی در مجلس تاکید کرد: صنعت خودروسازی کشور باید رقابتی شود و افراد جدید وارد این صنعت شوند تا رقابت به وجود آید و قیمت‌گذار اصلی نظام عرضه و تقاضا باشد نه افراد و وابستگان به کانون‌های قدرت در صنایع خودروسازی.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هشدار داد: تا مادامی که صنعت خودروسازی کشور رقابتی نشود هر راهکار دیگری تاثیرات مدت کوتاه خواهد داشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *