آخرین اخبار

دهن کجی مرسدس بنز به تحریم های ضد ایرانی!

اسناد منتشر شده از سوی گمرک نشان می دهد که در دو ماه نخست سال جاری تعداد قابل توجهی از لوکس ترین مدل مرسدس یعنی S-Class وارد کشور شده؛ با وجود قانون ممنوعیت واردات خودروهای لوکس به کشور و تحریم های اقتصادی، پای این مرسدس ها چگونه به ایران باز شد؟!

در برخورد اول بیشتر شبیه یک شایعه وایبری بود تا واقعیت اما وقتی اسناد و مدارک رسمی گمرک منتشر شد یک بار دیگر متوجه شدیم که اینجا تنها غیرممکن، غیرممکن است! حالا به اصل خبر توجه کنید؛ تعداد 34 دستگاه مرسدس بنز HybridS400 وارد گمرکات کشور شده و در انتظار انجام تشریفات اداری جهت دریافت پلاک هستند.

با آنکه هنوز هیچ اطلاعات دقیق و قابل استنادی توسط واردکننده رسمی مرسدس بنز به ایران منتشر نشده و مشخص نیست که این محموله چگونه به ایران رسیده اما شواهد حاکی از این موضوع است که واردات این تعداد از لوکس ترین و گران ترین مدل تولیدی مرسدس بنز نمی تواند بی ارتباط با مجاری رسمی واردات خودرو به ایران باشد؛ بخصوص آنکه برخی اخبار درگوشی و تصاویر ثبت شده با تلفن همراه روایت از این دارند که نخستین فاز واردات این خودرو زمستان سال گذشته و در سکوت کام لخبری انجام شده تا سروصدای احتمالی این خبر در شبکه های مجازی و نشریات، انجام این معامله را با مشکل مواجه نکند.

به هر حال نباید فراموش کرد که مرسدس بنز یکی از نخستین برندهایی بود که پس از وضع تحریم های ناجوانمردانه غرب علیه کشورمان، عطای حضور در بازار ایران را به لقایش بخشید و به سرعت ایران را ترک کرد اما طی ماه های اخیر که نشانه هایی از توافق نهایی هسته ای دیده می شود و جهان منتظر این خبر بزرگ است، مرسدس با شجاعت بیشتری به پیشواز آن رفته و می خواهد که پیش از اعلام رسمی توافق احتمالی، با بازار پر سود ایران آشتی کند اما هر چه باشد ورود این تعداد از جدیدترین مدل تولیدی مرسدس بنز (که هنوز در بسیاری از کشورها به صورت رسمی عرضه نشده!) حاکی از ترک برداشتن دیوار تحریم ها و عزم جدی برندهای معتبر جهانی برای حضور در بازار کشورمان است.

مرسدس S400؛ آقای «ترین ها»

لوکس ترین خودرو دوگانه سوز، جادارترین خودروی هیبریدی جهان، کم مصرف ترین و ایمن ترین محصول سگمنت سدان های مجلل دنیا و پیشرفته ترین خودروی وارداتی به ایران؛ اینها تنها گوشه ای از «ترین» هایی هستند که محصول جدید مرسدس را به ایران می آورد!

مرسدس S400Hybrid که پس از مدت ها گمانه زنی پاییز سال گذشته روی خط تولید رفت و به گفته «پروفسور توماس وبر»، مدیر بخش تحقیقات و توسعه شرکت دایملر بنز استانداردهای جدیدی را در رده خودروهای هیبریدی (دوگانه سوز با سوخت فسیلی – برقی) تعریف کرده است. با آنکه نسخه هیبریدی S400 با همان طراحی مشابه نسخه های بنزین سوز و دیزلی S-Class روی خط تولید خواهد رفت اما چند تفاوت کوچک همچون جلوپنجره کرومی، زه فلزی جانبی و نشان دهنده های شفاف سبب می شود تا کم اشتهاترین عضو خانواده S-Class، از دیگر برادران خود تمیز داده شود.

مرسدس S400Hybrid مجهز به یک پیشرانه 6 سیلندر تویین توربو به حجم 3498 سی سی بوده که در کنار یک موتور برقی وظیفه به حرکت درآوردن سدان مجلل مسدس را برعهده دارد.

موتور شش سیلندر این خودرو توان تولید 333 اسب بخار قدرت و 480 پوند گشتاور را داراست. همچنین موتور برقی نیز با تولید 85 کیلووات قدرت و 340 نیوتن متر گشتاور مکمل مناسبی برای موتور بنزین سوز HybridS400 است.

نکته بسیار مهم در مهندسی این خودرو از مدار خارج شدن موتور بنزینی تا سرعت 33 کیلومتر بر ساعت بوده که سبب می شود موتور برقی این خودرو به تنهایی و بدون هیچ گونه آلودگی S400 را به حرکت درآورد اما به محض عبور عقربه سرعت سنج از مرز 33 کیلومتر بر ساعت، موتور 6 سیلندر خودرو نیز به طور خودکار استارت خورده و وظیفه تامین نیرو و گشتاور بیشتر را برعهده می گیرد. به این ترتیب S400 جدید در هر 100 کیلومتر از مسیر پیمایش تنها و تنها 2.8 لیتر سوخت می سوزاند که برای خودرویی با چنین وزن و ابعادی رقم حیرت انگیزی به شمار می آید، ضمن آنکه نسخه هیبریدی S400 با تولید و انتشار تنها 65 گرم گاز سمی CO2 در هر کیلومتر از مسیر پیمایش دوست بسیار خوبی برای طبیعت و محیط زیست خواهد بود.

برای درک بهتر موضوع کافی است بدانیم بسیاری از خودروهای 4 سیلندر ساخت داخل (با عملکرد به مراتب ضعیف تر از S400 هیبریدی) در هر کیلومتر پیمایش چیزی حدود 200 گرم گاز CO2 تولید می کنند!

محصول کم مصرف مرسدس 6.8 ثانیه زمان می خواهد تا از حالت سکون به مرز سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسد. سامانه شارژ مجدد این خودرو که برای اولین بار توسط مرسدس طراحی و ساخته شده، از طریق برق 3.6 کیلوواتی بوده و برای شارژ مجدد باتری نیز از برق تک فاز 18 آمپری استفاده می شود. موضوعی که به گفته مرسدس سبب افزایش طول عمر مفید باتری لیتیون – یونی خودرو می شود اما با توجه به اینکه هنوز این سامانه جدید شارژ مجدد در بسیاری از کشورهای جهان قابل استفاده نیست.

مالکان S400 می توانند با همان برق 16 و 13 آپری مرسوم نیز خودرو خود را ظرف مدت دو ساعت و 45 دقیقه به طور کامل شارژ کنند که البته نباید از قلم انداخت فعلا از این سامانه های شارژ مجدد در کشورمان خبری نیست و احتمالا تا چند سال آینده نیز خبری نخواهد بود!

این همه اختلاف قیمت؛ چرا؟!

اما از هر چه بگذریم، گویا داستان تکراری و ترسناک (!) قیمت گذاری خودروهای وارداتی به کشور در مورد محصول جدید مرسدس بنز نیز در حال تکرار است. با آنکه قیمت پایه HybridS400 در بازارهای جهانی از 91 هزار دلار شروع می شود اما در جداول منتشر شده از سوی گمرک ارزش ریالی این خودرو بیش از دو میلیارد تومان اعلام شده است!

با این حساب و با در نظر گرفتن حاشیه سود واردکننده و عطش بازار به خودروهای لوکس، قیمت نزدیک به سه میلیاردی HybridS400 در کف بازار پایتخت دور از انتظار نیست.

این در شرایطی است که روی کاغذ تعرفه واردات خودروهای هیبریدی به کشور صفر بوده و به جز عوارض و هزینه های جانبی، اصولا نباید تعرفه ای شامل حال این طیف از خودروها از جمله HybridS400 باشد. البته روی همین کاغذ، «باید» و «نباید»های دیگری هم به چشم می خورد، از جمله آنکه واردات خودرو با پیشرانه بالاتر از 2500 سی سی ممنوع بوده و آنها اجازه ورود به کشور را ندارند!

در این شرایط چگونگی واردات و انجام مراحل ارزش گذاری خودرویی با حجم موتور 3.5 لیتر آن هم به تعداد قابل توجه، سوالی است که شفاف سازی نهادهای مربوطه و شرکت واردکننده وطنی مرسدس را می طلبد.

نکته مبهم دیگر، مسئله خدمات پس از فروش این خودرو (و به طور کلی خودروهای هیبریدی) بوده که باید پرسید آیا شرکت یا اشخاص واردکننده خودروهای هیبریدی که تکنولوژ بسیار پیشرفته و پیچیده تری نسبت به خودروهای بنزین سوز دارند، زیرساخت های لازم جهت انجام سرویس های دوره ای یا تعمیرات این خودروها را نیز در نظر گرفته اند یا کار آنها تنها با فروش محصولات شان تمام می شود؟!

حال که به لطف برخی قوانین سفت و سخت، پای محصولات به روز و کم مصرف هیبریدی به کشور باز شده و شرکت های معتبری چون مرسدس بنز، ب ام و و لکسوس اقدام به عرضه این محصولات در کشور می کنند، امیدواریم که با نظارت دقیق نهادهای مربوطه به پروسه طولانی واردات این خودروها به کشور (از مرحله قیمت گذاری گرفته تا مسئله فروش و خدمات پس از فروش)، این پروسه با شکست مواجه نشود. فراموش نکنیم که آینده صنعت خودروسازی جهان در دستان محصولات پاک است. با دست خودمان، تصویر آنها را در ذهن مصرف کنندگان ایرانی مخدوش نکنیم.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *