آخرین اخبار

دلالان از بازار خودرو دل کندند

به گزارش کارنت به نقل از تسنیم، چندی است که قیمت‌ها در بازار خودرو روند کاهشی به خود گرفته است. این در حالی است که به رغم افزایش قابل توجه عرضه خودرو به بازار تحرکی در سمت تقاضای آن به وجود نیامده و تعداد خریداران خودرو آن گونه که خودرو سازان انتظار داشتند نبوده است به همین دلیل برخی کارشناسان از رکود در بازار خودرو سخن گفته‌اند. این در حالی است که دبیر انجمن خودرو سازان با این موضوع مخالف است. احمد نعمت بخش در گفتگو با آفتاب یزد تصریح کرد: کاهش قیمت‌ها مربوط به قیمت بازار بوده نه قیمت کارخانه.وی افزود: به دلیل عرصه بیشتر خودرو از سوی خودروسازان، قیمت کارخانه در حال نزدیک شدن به قیمت بازار است. اینکه برخی می گویند در بازار رکود است شاید به این دلیل باشد که دیگر برای کسی صرف نمی کند که با ثبت نام خودرو در نوبت بماند و وقتی که نوبتش شد با قیمت گران‌تری ماشین خود را بفروشد.

برای همین است که در بنگاه‌های فروش خودرو رکود وجود دارد این در حالی است که کارخانجات خودرو که روزی 5تا 6هزار دستگاه خودرو تولید می کنند در حال پیش‌فروش محصولاتشان هستند و مردم هم خودروهایشان را تحویل می گیرند. نعمت بخش گفت: اکنون هر کسی که مصرف کننده واقعی خودرو باشد خودرو خریداری می کند و کسانی که با خرید خودرو به دنبال سود برای خود باشند کمتر جزو خریداران هستند و در تمام دنیا هم همین طور است. وی افزود: هنوز سرانه خودرو در کشور ما عدد پایینی است و خیلی از خانواده‌ها خودرو ندارند و دولت هم برای کمک به این دسته از خانواده‌ها وام 15 میلیون تومانی خرید خودرو را تصویب کرده است.نعمت بخش در پاسخ به این سوال که آیا سیاست دولت در تصویب وام خودرو عاملی برای افزایش خرید مردم در بازار خودرو خواهد بود؟گفت: من منکر این موضوع نیستم چون خیلی از خانواده‌ها که به دنبال خرید خودروی ارزان قیمت هستند توان خریدشان کم است و این وام خودرو به آنها کمک خواهد کرد.
جزئیات کاهش قیمت خودرو

بنا به این گزارش، در حال حاضر در بازار خودرو، قیمت پراید 131 از 20 میلیون و 500 هزار تومان در یکی دو هفته اخیر به 20 میلیون تومان کاهش پیدا کرده است. همچنین پراید 111SE از 21 میلیون و 500هزار تومان به 20 میلیون و 500هزار تومان رسیده است. درهمین حال، قیمت تیبا از 24میلیون و 600هزار تومان به 24میلیون تومان کاهش پیدا کرده است. قیمت تندر90 پارس‌خودرو از 45میلیون تومان، به 43میلیون و 500هزار تومان رسیده است. قیمت پژوپارس یگانه‌سوز نیز از 37میلیون تومان به 36 میلیون تومان کاهش یافته است. قیمت سمند LX یگانه‌سوز از 31 میلیون و 200 هزار تومان به 30میلیون تومان رسیده است.
بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به سازمان حمایت هنوز قطعی نشده است

در همین حال رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: ممکن است فرآیندی پیش بینی شود که بررسی قیمت خودرو توسط سازمان حمایت و مرجع تصویب آن شورای اقتصاد شود ولی هنوز تصمیمی در رابطه با برگرداندن قیمت‌گذاری خودرو به سازمان حمایت گرفته نشده است. سیدمحمود نوابی – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت- در گفت‌وگو با ایسنا،‌ اظهار کرد: قبلا شورای اقتصاد بر مبنای قانون برنامه پنجم، خودرو را در عدد کالاهای انحصاری احصاء کرده بود. پس اگر شورای اقتصاد خودرو را از عدد کالاهای انحصاری خارج کند به طور طبیعی شورای رقابت دیگر در مورد خودرو صاحب نظر نخواهد بود و بر مبنای روالی که قبلا بود، محل بررسی قیمت خودرو سازمان حمایت خواهد بود نه مرجع تصویب آن. رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با تاکید بر اینکه رعایت حقوق مصرف کنندگان باید در کشور نهادینه شود، گفت: برنامه‌ریزی برای نهادینه‌ کردن حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در دستور کار است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *