آخرین اخبار

آینده مبهم صادرات خودرو

سخنگوی دولت هفته گذشته در حالی از رشد ۱۹۰ درصدی صادرات خودرو در سال ۹۳ نسبت به ۹۲ خبر داد که برخی کارشناسان نسبت به چشم‌انداز صادرات خودرو تا پایان سال‌جاری خوش‌بین نیستند.

به گزارش کارنت به نقل از دنیای اقتصاد، در این بین آمار صعودی صادارت خودرو در سال گذشته را می‌توان تا حدودی مدیون روند کاهشی صادرات در سال‌های سال گذشته خواند؛ به‌طوری که میزان صادرات خودرو در سال 92 با 10 هزار دستگاه با کاهش 80 درصدی نسبت به سال 91 روبه‌رو بوده است.

این کاهش در حالی بود که صنعت خودرو در سال‌های 91 و 90 نیز از حجم صادرات خود کاسته بود. البته کاهش صادرات خودرو در سال 92 به دلیل وضعیت بحرانی این صنعت بوده است، حال آنکه روند افزایشی آن در سال 93 ناشی از کاهش مشکلات خودروسازان است. با این حال به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، صنعت خودرو ایران با وجود چالش‌هایی همچون تولید خودروهای از رده خارج دنیا، عدم به‌کارگیری تکنولوژی به روز و همچنین هزینه بالای تولید به دلیل نبود بهره‌وری نمی‌تواند برای بازار‌های صادراتی خود ایجاد جذابیت کند. در این بین با وجود آنکه تاکنون پیش‌بینی جامعی برای صادرات خودرو در سال 94 صورت نگرفته است، اما با توجه به رشد بیش از 50 درصدی تولید خودرو و به‌دنبال آن افزایش صادرات در سال 93 انتظار آن می‌رود که خودروسازان در سال 94 نیز همین رویه را دنبال کنند. در این بین برخی از کارشناسان معتقدند که کاهش یا ثبات کیفی محصولات داخلی در سال‌جاری می‌تواند تا اندازه زیادی بر توسعه بازار‌های صادراتی تاثیر گذار باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *