آخرین اخبار

کدام دستگاه‌ می‌تواند مانع فعالیت لیزینگ‌های غیرمجاز شود؟

بسیاری از لیزینگ­‌هایی که تابلوهای چند متری بر سر درشان نصب کرده­‌اند، بدون مجوز فعالیت می­‌کنند و هر زمان که بخواهند می‌­توانند تعهدات­‌شان را زیر پا بگذارند و به جای آن تابلو چند متری یک تابلو چند سانتی­متری “تعطیل است” نصب کنند.

به گزارش کارنت به نقل از تسنیم، 300 یا 400 لیزینگ غیرمجاز فرقی نمی کند؛ مهم اینست که در حال حاضر تعدادی شرکت لیزینگی خدمات خرید خودرو، کالا یا ساختمان را به مشتریان خود ارائه می­دهند و احیاناً اگر نخواستند طبق وعده خود عمل کنند تحت نظارت هیچ سازمانی نبوده و نیستند که البته در طول این سال‌ها بارها شنیده­ ایم از حال و روز مالباختگانی که به خیال خام خرید خودرو یا ساختمان، اندک سرمایه­‌ی خود را به اینگونه شرکت‌های بدون مجوز سپرده­‌اند و “هیچ” نصیب­شان شد.
مردم فریب آگهی‌های لیزینگی در روزنامه‌ها را نخورند

از آنجایی که بانک مرکزی در سایت خود نام 33 موسسه لیزینگ را که دارای مجوز هستند درج کرده است پس به راحتی می­توانیم نتیجه­ گیری کنیم بسیاری از لیزینگ­‌هایی که تابلوهای چند متری بر سر درشان نصب کرده­‌اند، بدون مجوز فعالیت می­کنند و هر زمان که بخواهند می­توانند تعهدات­‌شان را زیر پا بگذارند و به جای آن تابلو چند متری یک تابلو چند سانتی­متری “تعطیل است” نصب کنند و صدها یا هزاران نفر سردرگم بازپس­گیری سرمایه­‌شان شوند که البته هنوز پرونده­‌های زیادی از تخلفات لیزینگ­‌ها در مراجع قضایی باز است و نتیجه­‌ای برای مشتریان­شان نداشته است.

وقتی از مردمی که به راحتی اعتماد می­کنند و به امید ماشین یا خانه­‌دار شدن پول خود را به چنین شرکت­‌هایی می­‌سپارند، سوال می­شود بر چه اساسی وجوه خود را به چنین شرکتی سپرده­‌اید؟ با پاسخ بعضی افراد مسیر پیگیری عوض می­‌شود و پای وزارت ارشاد  به میان می­‌آید چون صرفا یک آگهی منتشر شده در روزنامه آنها را به اشتباه انداخته است و می­گویند: اگر غیرمجاز بود که در روزنامه آگهی نمی­داد!
نیاز بانک مرکزی به نیروی انتظامی و شهرداری‌ها

از طرفی حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی، می­گوید برای اینکه از فعالیت اینگونه شرکت­‌های فاقد مجوز مطلع شویم نیاز به همکاری اماکن نیروی انتظامی و شهرداری­‌ها داریم. چرا که آنها از وجود چنین شرکت­‌هایی در هر جای کشور باخبر می­شوند و اگر مجوز لازم را نداشته باشند می­توانند به بانک مرکزی اطلاع دهند تا از ادامه فعالیت­شان جلوگیری شود.

از طرفی وی تصریح کرده است که فرآیند اخذ مجوز تاسیس لیزینگ اصلا پیچیده و سخت نیست و افراد متقاضی به راحتی با طی چند مرحله سهل می‌توانند فعالیت خود را رسمی و قانونی کنند. پس چرا مجوز نمی­گیرند؟ پاسخ این سوال را هم معاون نظارتی بانک مرکزی می­دهد. علت اینست که مایل نیستند در فضای مقرراتی کشور فعالیت کنند بنابراین ترجیح می‌دهند در یک فضای زیرزمینی و تاریک حرکت کنند. این شرکت‌­ها حتی اگر صحنه را رها نکنند و به فعالیت­شان ادامه دهند در نظام مالیاتی کشور اخلال ایجاد می­کنند و با نپرداختن مالیات، حقوق زیادی را تضییع می­کنند و اگر پول و سرمایه مردم را به جیب بزنند چند سازمان و نهاد را درگیر کلاهبرداری­شان و مردم را سرگردان قوه قضائیه و مراجع انتظامی می کنند.
کدام دستگاه‌ها باید به ساماندهی لیزینگ‌ها کمک کنند؟

همه این موارد را که کنار هم بگذاریم به این نتیجه می­رسیم که اگر مطلوب بانک ­مرکزی است که فعالیت لیزینگ­‌ها را ساماندهی کند، اگر قوه قضائیه نمی‌خواهد درگیر چنین پرونده­‌هایی شود، اگر وزارت ارشاد نمی­خواهد متهم به منفعت طلبی بدون در نظر گرفتن مصالح کشور شود و اگر اماکن نیروی انتظامی و شهرداری­‌ها نمی­خواهند متهم به سهل­‌انگاری شوند کافیست با اراده‌­ای واحد و کاملا هدفمند این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند و خیال مردم را از واهمه فعالیت لیزینگ­‌های غیرمجاز راحت کنند.

البته در این بین مسئولیت بانک مرکزی نسبت به سایرین بسیار سنگین تر است چون محور اصلی و مرجع صادرکننده مجوز بانک مرکزی است که باید سایر دستگاه­ ها و نهادها را برای دستیابی به این هدف همراه و همسو کند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *