آخرین اخبار

واکنش احتمالی بازار خودرو به گرانی بنزین

در حالی که دولت با تصمیم اخیر خود مبنی بر گرانی بنزین، شرایط را برای درآمدزایی بیشتر خود فراهم کرد اما پیش‌بینی فعالان بازار خودرو آن است که رکود بازار بیشتر خواهد شد، چراکه تمایل مردم برای خرید خودرو کاهش خواهد یافت و بنابراین بازار بیش از شرایط فعلی، برای معاملات خودرو قفل خواهد شد.

دولت بالاخره تصمیم گرفت که گرانی قیمت بنزین را رقم زند. براساس تصمیمی که ستاد هدفمندی یارانه‌ها گرفته، قیمت بنزین از ۷۰۰ تومان به ۱۰۰۰ تومان تغییر یافته است. قیمتی که اگرچه ۳۰۰ تومان افزایش را نشان می‌دهد،اما خیز دولت برای تامین درآمد بیشتر را حکایت می‌کند.

در واقع دولت با استفاده از مجوزی که سال گذشته مجلس شورای اسلامی به او داده بود، تصمیم گرفت که قیمت بنزین را یک بار دیگر حدود ۴۳ درصد افزایش دهد و شرایطی را پیش روی مردم قرار دهد که شاید به دلیل گرانی، مصارف خود را بهینه کنند، تجربه ای که البته بارها و بارها شکست خورده است، چراکه از زمانی که بساط بنزین ۱۰۰ تومانی برچیده شد، مصارف نه تنها کاهش نیافت، بلکه به دلیل ورود خودروهای جدید به خیابان ها، مصرف بنزین افزایش یافته است.

البته دولت هنوز اعلام نکرده که این نرخ بنزین آیا، به قیمت فوب خلیج فارس رسیده یا اینکه مردم باید در سالهای آینده نیز منتظر افزایش قیمت باشند اما یکی از بازارهایی که در این میان از افزایش نرخ بنزین متاثر می شود، بازار خودرو است.

بازاری که هم اکنون هم رکود را تجربه می کند و علیرغم اینکه دولت دستور افزایش تیراژ تولید را داده است، اما هزینه های تولید هنوز پایین نیامده است؛ در شوک فرو رفته چراکه آنگونه که فعالان بازار خودرو می‌گویند، قیمت بالا رفته است و همین امر، عاملی برای رکود بیشتر بازار خواهد شد.

البته تجربه گرانی بنزین در گذشته هم وجود داشته و بازار هم به آن واکنش نشان داده است، البته برخی مردم مدتی دست نگه داشته و وارد بازار نشده اند، اما بالاخره افرادی که مجبور باشند، وارد بازار می شوند، در حالیکه کل بازار همچنان با رکود مواجه است.

از سوی دیگر، برخی مردم خرید خودرو را به منظور رفع نیازهای مالی زندگی خود انجام می دهند، در حالی که حال با افزایش قیمت بنزین، چندان رغبتی برای خرید آن ندارند. در واقع، دولت نظارت خاصی را هم بر گرانی کرایه ها دارد و از ابتدای سال، تنها درصد محدودی را به نرخ کرایه ها، افزوده است در حال که هم اکنون قیمت بالا رفته و شاید برای برخی صرفه نداشته باشد، یا البته شاید هم برخی نرخ کرایه ها را به صورت غیررسمی در بازار بالا ببرند تا بتوانند جبران نرخ بنزین را داشته باشند.

به هرحال واکنش بازار به افزایش قیمت بنزین شاید در هفته های آینده مشخص شود، اما به هرحال نمی توان گفت که افزایش قیمت بی تاثیر خواهد بود، یا رکود را بیشتر خواهد کرد و یا بساط برخی گرانفروشی ها را فراهم خواهد کرد. اما به هرحال باید منتظر واکنش بازار به این موضوع بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *