آخرین اخبار

تولید و عرضه بنزین یورو۴ کاهش یافت+سند

عرضه بنزین یورو۴ در سال ۱۳۹۳ حدود چهار میلیون لیتر نسبت به سال پیش از آن کاهش یافته است.

به گزارش کارنت به نقل از  تسنیم، در حالی که ناصر سجادی؛ مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرده بود که روزانه حدود 18 میلیون لیتر بنزین یورو4 در شش کلانشهر توزیع می‌شود، آمار نشان می‌دهد رقم توزیع بنزین مورد نظر در کل کشور در سال 1393 از رقم اعلام شده حدود چهار میلیون لیتر کمتر است.

طبق آمار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران متوسط حجم توزیع روزانه بنزین یورو4 ( اصلاحی) در سال 1393 حدود 14 میلیون و 67 هزار لیتر بود.در تصویری که در ادامه می‌آید، آمار حجم عرضه بنزین یورو4 به تفکیک شهرها آمده است:

benzin93

یکی از علت‌های کاهش عرضه بنزین یورو4 در کشور، مشکلات و حوادثی است که پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک در سال گذشته و امسال با آن روبه‌رو بوده است؛ ظرفیت تولید بنزین یورو4 این پالایشگاه روزانه 16 میلیون لیتر است اما متوسط تولید آن در سال گذشته حدود 13 میلیون و 728 هزار لیتر بود.

البته استفاده از اصطلاح بنزین اصلاح شده در آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به جای بنزین یورو4 نیز قابل توجه است؛ در این مورد سجادی به تسنیم گفته است: “هیچ وقت از اصطلاح بنزین اصلاحی استفاده نکردیم”؛ پیش از این به دلیل این که برخی از استاندارهای بنزین یورو4 محقق نشده بود برای آنکه به مردم دورغ نگفته باشیم از اطلاح بنزین پاک استفاده کردیم اما بیش از یک سال و نیم است که بنزین یورو4 عرضه می‌شود.

شاهرخ خسروانی پیش از این نیز در یک گفت‌وگو تفصیلی درباره استفاده از اصلاح بنزین اصلاحی گفته بود: در یک ماه نخست توزیع بنزین یورو4، بحثی وجود داشت مبنی بر این که بنزینی که قرار است توزیع شود، به دلیل نبود امکانات ذخیره سازی و خط لوله انتقال مجزا ممکن است برخی از مولفه های آن مطابق با استاندارد یورو4 نباشد به همین دلیل نام بنزین “پاک” یا “اصلاح شده” بر آن نهاده شد.این نامگذاری از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فقط برای یک ماه تا 1.5 ماه نخست از زمان توزیع در رسانه ها به صورت رسمی مطرح شد. بعد از آن خیلی از دوستان در شرکت ملی پخش، مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت، برخی مسئولان وزارت نفت و حتی دوستانی که نظرات مخالف دارند، در صحبتهای خود از این نام استفاده می کنند. اما این نام در ذهن برخی آقایان باقی ماند؛ هم آنها که در سیستم کاری ما هستند به صورت سهوی و هم آنان که مخالف بودند به قصد تمسخر از این نام استفاده می کردند.اسفند 1392، تفکیک مخازن در انبارهای شازند و ری صورت گرفت و امکان آلوده شدن و مخلوط شدن بنزین یورو4 با بنزین معمولی منتفی شد، بر این اساس از ابتدای سال 1393،  لفظ بنزین یورو4 به کار گرفته شد. به همین دلیل در گزارشهای شرکت ملی پالایش و پخش دیگر خبری از نام بنزین پاک نیست.البته همین موضوع موجب شد از آقای شیرازی زاده؛ مدیرعامل پالایشگاه شازند خواسته شود که به آزمایشگاه این پالایشگاه دستور دهد که دوباره از لفظ بنزین یورو4 استفاده کند.

در حالی که بر اساس اعلام وزارت نفت کلیه استانداردهای یورو4 در بنزین تولیدی برخی از پالایشگاه‌های کشور محقق شده است مشخص نیست استفاده از  اصطلاح بنزین اصلاحی چیست؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *