آخرین اخبار

تولید بنزین مصنوعی بی نیاز از نفت توسط آئودی

آئودی و گلوبال بایوانرژیز از مواد خام تجدیدپذیر به جای نفت برای تولید ایزوبوتان استفاده کرده اند. سپس، پژوهشگران از هیدروژن برای تبدیل ایزوبوتان گازی به ایزو-اکتان مایع استفاده کرده اند.

به گزارش کارنت به نقل از عصر ایران، بنابر ادعای آئودی، این شرکت آلمانی نخستین دسته از بنزین مصنوعی “ای-بنزین” (e-benzin) را بدون استفاده از نفت تولید کرده است. این محصول که با همکاری شرکت گلوبال بایوانرژیز توسعه داده شده سوختی پاک فاقد سولفور یا بنزن محسوب می شود.

سوخت جدید آئودی ایزو-اکتان 100 درصد است و در نتیجه برای پیشرانه هایی که از نسبت های تراکم بالا برای بهبود بهره‌وری استفاده می کنند، مناسب است. آئودی و گلوبال بایوانرژیز از مواد خام تجدیدپذیر به جای نفت برای تولید ایزوبوتان استفاده کرده اند. سپس، پژوهشگران از هیدروژن برای تبدیل ایزوبوتان گازی به ایزو-اکتان مایع استفاده کرده اند.

آئودی آغاز آزمایش این سوخت در پیشرانه های تست آزمایشگاهی را هدف گذاری کرده است. شرکای آئودی نیز کار روی روشی برای تولید ایزو-اکتان بدون هیچ گونه زیست‌توده را آغاز خواهند کرد که از نظر تئوری تنها نیازمند آب، هیدروژن، دی اکسید کربن و نور خورشید است.

گلوبال بایوانرژیز نیروگاهی را احداث خواهد کرد که در سال 2016 به تولید انبوه ای-بنزین می پردازد اما هر گونه کاربرد عملی برای این فرآیند فراتر از نمایش فناوری صرف، نامشخص است. ای-بنزین یکی از چندین سوخت مصنوعی است که آئودی با همکاری شرکت های انرژی و پژوهشگران توسعه داده است. از دیگر پروژه های تجربی این شرکت می توان به “ای-اتانول” و “ای-دیزل” اشاره کرد، در شرایطی که ادعا شده “ای-گاز” (متان مصنوعی) در مقیاس صنعتی برای عرضه به بازار تولید شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *