آخرین اخبار

لیزینگ‌های خودرو فعال خواهند شد

دبیر انجمن‌ خودروسازان گفت:افزایش وام خودرو و تحریک بازار عاملی است که با آن لیزینگ‌ها فعال خواهند شد و وضعیت خرید و فروش خودرو رونق می‌گیرد.
به گزارش کارنت به نقل از اقتصادنیوز،احمد نعمت‌بخش با بیان اینکه رکودی که در بازار خودرو حاکم شده ادعایی است که این روزها بیشتر نمایشگاه‌داران مطرح می‌کنند، گفت: ما خودروسازان جنس بازار را رکود نمی‌دانیم.

او در خصوص تقاضای افراد برای خودروهای داخلی اظهار کرد: در حال حاضر تقاضا برای خودروهای داخلی وجود دارد و خودروهای داخلی متقاضیان خود را در بازار دارند و آمارهای سال گذشته نشان داد تولید خودرو در کشور در سال‌های اخیر تقریباً 50 درصد افزایش پیدا کرده است.

دبیر انجمن خودروسازان اضافه کرد: با توجه به این مساله می‌توان گفت بالاخره با ارائه دستورالعمل تنظیم قیمت و سر و سامان گرفتن قیمت‌ها نگرانی‌ها در خصوص دلالی‌های به وجود آمده در بازار رفع شده است. هدایت پول‌های سرگردان به سمت خرید خودرو و جلوگیری از واسطه‌گری باعث شد در بازار دلالی‌ها کاهش بیابد و قیمت خودرو در کارخانه و بازار به هم نزدیک شود.

او گفت: اما در سال‌های اخیر با افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ایران، قدرت خرید مردم کاهش یافته و بسیاری از متقاضیان خودرو توانایی خرید این کالا را در بازار از دست دادند.

نعمت‌بخش در خصوص ایجاد انگیزه برای خرید خودروهای داخلی بیان کرد: حال با افزایش سقف تسهیلات برای خرید خودرو که اخیراً شورای پول و اعتبار آن را از هفت به 15 میلیون رسانده و به احتمال زیاد با نرخ سود 22 تا 23‌درصدی ارائه می‌شود، می‌توان این انگیزه و امید را به مشتریان مایوس‌شده داد که پس از این بازار پاسخگوی نیاز شما هم خواهد بود.

او افزود: اگرچه با آغاز به کار لیزینگ‌ها که به نوعی عامل مهمی برای رونق این صنعت به شمار می‌روند و کاهش دودرصدی نرخ تسهیلات می‌توان به تمامی تقاضاهای بازار خودرو پاسخ داد اما این امر منوط به این است که لیزینگ‌ها بتوانند سرمایه مورد نیاز خود را تامین کنند تا به خریداران خودرو تسهیلات لازم اختصاص یابد که پیرو این می‌توان بهبود این صنعت را قطعیت بخشید.

دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به افزایش تولید در سال گذشته بیان کرد: این در حالی است که در سال گذشته و جاری خودروسازان کشور توانسته‌اند میزان تولید خود را افزایش دهند.

او درباره تاثیرات افزایش وام در رونق بازار ذکر کرد: با مصوبه شورای پول و اعتبار که مبنی بر افزایش وام خودرو است مسلماً تقاضای بیشتری از جانب مردم در بازار جریان خواهد گرفت و پس از این توقع این است که به نیاز متقاضیان از سوی بانک‌ها و لیزینگ‌ها به خوبی پاسخ داده شود.

نعمت‌بخش گفت: چنین روندی می‌تواند صنعت خودرو را از منظر بازار ارتقا بخشد. اما ارائه وام خودرو و تسهیلات لازم به متقاضیان بازار خودرو مستلزم الزاماتی است که بتوان هماهنگی لازم را بین نظام بانکی، خودروسازان و مصرف‌کنندگان ایجاد کرد.

همچنین او افزود: از این رو قرار است وزارت صنعت در جلسه‌ای راهکارهای تنظیم این روابط را بررسی کند تا در آیین‌نامه‌ای اصول و ضوابط ارائه تسهیلات برای خرید خودرو را تدوین کند. اما افزایش وام خودرو و تحریک بازار عاملی است که با آن لیزینگ‌ها فعال خواهند شد و وضعیت خرید و فروش خودرو رونق می‌گیرد که پس از آن نوبت صنعت خودرو است که حرکت کند و به دنبال آن 60 صنعت وابسته به آن مانند فولاد مبارکه، آلومینیوم و… نیز به جنب و جوش خواهد افتاد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *