آخرین اخبار

جزئیات جلسه عصر امروز شورای رقابت؛پیش‌بینی اولیه از افزایش قیمت ۵درصدی محصولات سایپا و ۲درصدی ایران‌خودرو

عضو ناظر شورای رقابت با تشریح جزئیات جلسه عصر امروز این شورا گفت: در این جلسه هیچ افزایش یا کاهش قیمتی برای خودروها مصوب نشد، اما طبق برآوردهای اولیه، به طور متوسط قیمت برخی محصولات سایپا کمتر از ۵ درصد و قیمت محصولات ایران‌خودرو نیز کمتر از ۲ درصد افزایش دارد.

به گزارش کارنت به نقل از فارس ،عیسی‌ امامی  با اشاره به جلسه عصر امروز شورای رقابت برای بررسی قیمت‌گذاری جدید خودروها، اظهار داشت: در این جلسه اطلاعات دریافت شده در مورد نرخ تورم بخشی خودروها و همچنین نمره کیفیت خودروها که از بانک مرکزی و سازمان بازرسی کیفیت اخذ شده است، مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: بر این اساس متوسط افزایش قیمت محصولات گروه سایپا کمتر از 5 درصد و در مورد ایران خودرو نیز کمتر از 2 درصد بوده است.

وی تصریح کرد: خودروسازان درخواست افزایش قیمت محصولاتشان را در حالی به شورای رقابت ارائه کرده‌اند که به دلیل پایین بودن کیفیت برخی خودروها، در زمینه کیفیت و همچنین بهره‌وری مشمول نمره منفی شده‌اند.

امامی افزود: خودروسازان مدعی هستند با وجود اینکه قراردادهای آنها با طرف‌های خارجی بر اساس یورو تنظیم شده، اما پرداختی آنها بر اساس دلار بوده است و همین مسئله باعث افزایش قیمت تمام شده تولید آنها شده است.

وی تأکید کرد: در این زمینه باید راستی آزمایی صورت گیرد و به همین دلیل در جلسه امروز شورای رقابت قرار شد استعلام‌های لازم در این مورد از دستگاه‌های مرجع گرفته شود تا ببینیم آیا خودروسازان دلار پرداخت کرده‌اند یا یورو.

وی افزود: شرکت سایپا مدعی است که قراردادهایش با شرکت‌های چینی بر اساس یورو بوده ولی بابت این قراردادها دلار پرداخت کرده است که این مسئله نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

عضو ناظر شورای رقابت ادامه داد: قیمت تمام شده بسیاری از خودروها طبق نرخ تورم و نمره کیفیت، کاهشی است ولی باید در این مورد در جلسات بعدی شورای رقابت تصمیم‌گیری قطعی شود.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *