آخرین اخبار

۶۰‌ درصد سرقت‌های خودرو مربوط به یک مدل است

رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به کاهش شیب تند سرقت در کشور گفت: اگر خودروسازها را به این باور برسانیم که ماشین در زمان تولید سیستم دزدگیر داشته باشد، یا اینکه سوییچ ها ایموبلایزردار باشند و … چطور به این نتیجه می رسیم که برخی از خودروها ضریب سرقتشان و داخل آن فوق العاده کم است و در حد صفر است لیکن در برخی از خودروها حتی آمار داریم تا ۶۰ درصد سرقت خودرو متعلق به یک خودرو است.

سردار محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی درباره عملکرد پلیس آگاهی کشور در حوزه سرقت در سال گذشته گفت:«در سال ۹۳ گام های مهم و اساسی برداشته شد و توانستیم جلوی شیب تند سرقت را بگیریم و گواه این مدعا کاهش وقوع سرقت در اغلب استان‌ها است، البته در برخی از استان‌ها موفق به کاهش وقوع نشدیم اما موفق شدیم جلوی افزایش و شیب تند وقوع را بگیریم و وقوع را ثابت نگه داریم.

وی تصریح کرد: با این وجود در مجموع در سال گذشته ۲درصد کاهش وقوع را نسبت به زمان مشابه سال گذشته شاهد بودیم ضمن اینکه افزایش ۵ درصدی نسبت کشف به وقوع را داشتیم نه تنها وقوع را مهار کردیم، بلکه از آن کاسته شد و کشفیات نسبت به سال قبل تقریبا ۶ درصد افزایش داشت، به طوری که در کشف موتورسیکلت ۱۰درصد، در کشف خودرو۷درصد، لوازم و قطعات خودرو ۵ درصد وسرقت محموله ۱درصد کاهش داشتیم و در سرقت منزل هم تغییر محسوسی نبوده است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا خاطرنشان کرد: در یک ماهه سال ۹۴، نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۱درصد کاهش وقوع داشتیم که در حوزه منزل ۴ درصد، مغازه ۱۰ درصد، خودرو ۱۵ درصد، موتور سیکلت۱۴ درصد و لوازم و قطعات خودرو ۱۷درصد کاهش وقوع داشتیم.

مقیمی یکی از مشکلات پلیس آگاهی را جرائم خرد عنوان کرد و گفت: برخی از جرایم خرد مانند سرقت داخل خودرو که بیشتر سارقان آن ممکن است ولگرد ها یا معتادان خیابانی باشند مقداری از کشف را به جهت اینکه سرنخ کمتری دارد توفیقاتی را کمتر نصیب ما می کند به همین جهت عمده مشکلات در فضای سرقت جرایم خرد است ولی جرایم خرد هم برای ما پر اهمیت است و در اولویت کاری خودمان قرار دادیم و سعی بر این است که هیچ جرمی پرونده اش بایگانی نشود و همه جرایم با سطح بندی که دارند پیگیری می شوند.

به گفته وی سرقت پدیده ای است که آثار مختلفی در جامعه چه از جهت اقتصادی ،فرهنگی و اجتماعی به وجود می آورد سرقت آمارش بالا و پایین می شود به همین جهت خیلی از اقداماتی که سازمان ها انجام می دهند تاثیرگذار است. در آمار سرقت ها به طور مثال اگر بتوانیم روشنایی خیابانها را تامین کنیم سرقت خودرو در شب ممکن است کاهش پیدا کند.

رییس پلیس آگاهی ناجا همچنین به سرقت خودرو اشاره کرد و گفت: در آسیب شناسی که در سرقتهای داخل خودرو داریم به نواقصی برخورد می کنیم که به شرکتهای خودرو ساز انتقال می دهیم . اگر این نواقص را در شرکتهای خودرو ساز برطرف کنیم قاعدتا سرقت های داخل خودرو کمتر خواهد شد. مثلا اگر خودروسازها را به این باور برسانیم که ماشین در زمان تولید سیستم دزدگیر داشته باشد، یا اینکه سوییچ ها ایموبلایزردار باشند و … چطور به این نتیجه می رسیم که برخی از خودروها ضریب سرقتشان و داخل آن فوق العاده کم است و در حد صفر است لیکن در برخی از خودروها حتی آمار داریم تا ۶۰ درصد سرقت خودرو متعلق به یک خودرو است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *