آخرین اخبار

رکورد واردات خودرو در سال ۹۳ شکسته شد

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه‌سازان کشور با بیان اینکه رکورد واردات خودرو در سال گذشته شکسته شد، گفت: در حال حاضر خودروسازان خود به‌نوعی واردکننده خودرو شده‌اند.

به گزارش کارنت به نقل از تسنیم، آرش محبی‌نژاد ، با اشاره به اینکه خوشبختانه با تدابیر انجام شده واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی کاهش پیدا کرده است، اظهار داشت: اما متأسفانه در سال گذشته رکورد واردات خودروی کمتر از 2500 سی‌سی در کشور شکسته شده و حدود 103هزار دستگاه خودرو وارد کشور شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته بدترین سال در میزان واردات خودرو به کشور بوده است، افزود: البته در ماههای نخست امسال حجم واردات خودرو به کشور روند نزولی را تجربه کرده است که دلایل این امر را باید تقویت توان تولیدات داخلی، کاهش تقاضای مردم در خرید خودروهای خارجی و یا امید مردم به نتایج مثبت مذاکرات هسته‌ای دانست.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازان کشور با اعلام اینکه در شرایط فعلی کمبود نقدینگی واحدهای قطعه سازی کشور را زمین‌گیر کرده است، گفت: این روزها شرکت‌های خودروساز بیشتر خصولتی اداره می‌شوند به‌نحوی که با تغییر دولت‌ها برنامه و سیاست‌های شرکت‌های خودروساز هم تغییرمی‌کند و در نهایت یک سیاست جامع در فعالیت‌ها دنبال نمی‌شود.

محبی‌نژاد با گلایه از اینکه در حال حاضر خودروسازان خود به‌نوعی واردکننده خودرو شده‌اند، اظهار داشت: آنها خودروها را در قالب CBU آن هم از محل نقدینگی جاری، برای تولید انبوه و نیازسنجی بازار وارد کشور می‌کنند اما بروز برخی مشکلات مانع تولید انبوه تمام این خودروها در کشور می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بدهی بانکی خودروسازان به‌قیمت افزایش مدت زمان پرداخت مطالبات قطعه سازان کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: این موضوع مشکلات قطعه سازان را افزایش داده است حتی این روزها باخبر شده‌ایم شرکت‌های خودروساز قصد خرید باشگاه‌های ورزشی را دارند که این امر برای قطعه سازان بسیار سؤال برانگیر است. البته امیدواریم این موضوع فقط در حد یک شایعه باشد.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازان کشور با بیان اینکه بیش از یک سال و نیم است که خودروسازان مالیات بر ارزش افزوده قطعه سازان را پرداخت نکرده‌اند، اظهار داشت: این در حالی است که قطعه ساز در زمان فروش محصول باید مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *