آخرین اخبار

بازار خودرو چشم انتظار مشتریان + قیمت روز

بازار خودرو کشور این روزها دچار رکود سنگینی شده که میتوان گفت در 3 سال گذشته بی سابقه بوده و بلاتکلیفی مشتریان باعث سردرگمی بازار شده است.

براساس گفته‌های فعالان بازار خودرو، عدم‌ خریدو‌فروش در این بازار به دلیل آن است که مشتریان تمایلی برای خرید خودرو ندارند و قیمت‌های موجود را بالاتر از توان خود می‌دانند. به دلیل همین رکود، قیمت بسیاری از خودروهای داخلی در هفته جاری با کاهش قیمت مواجه بوده است. کاهش قیمتی که فعالان بازار علت آن را بی‌رونقی بازار عنوان می‌کنند؛ به‌طوری‌که قیمت برخی خودروها کاهش 100 تا 300 هزار تومانی داشته است.

به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، علت رکود موجود در بازار افزایش امید مشتریان به رفع تحریم‌ها و سروسامان گرفتن وضعیت خودروسازی در کشور با مناسب سازی قیمت‌ها است. این امید به اندازه‌ای در میان مردم رشد کرده است که هیچ قدرت رسانه‌ای دیگری نمی‌تواند نظر مشتریان را تغییر دهد. به همین دلیل است که بعد از انتشار تفاهم اولیه صورت گرفته میان ایران و کشورهای غربی انتشار خبر درخواست افزایش قیمت‌ها توسط خودروسازان نیز نتوانست، مشتریان را تشویق به خرید کند. این درحالی است که بسیاری از نمایشگاه‌داران نسبت به شکست رکورد به دلیل انتشار این خبر امید داشتند.

افزایش حاشیه در بازار

در حالی که هفته گذشته با اعلام افزایش وام خودرو از 12 به 15 میلیون تومان، موضوع گشایش در صنعت و بازار خودرو در صدر تحلیل‌های صورت گرفته رسانه‌ها بود، اما بسیاری از فعالان بازار خودرو معتقدند که این افزایش تنها به رونق صنعت خودرو کمک می‌کند و تغییری در فضای بازار ایجاد نمی‌کند؛ بنابراین در‌صورتی‌که دستورالعمل پرداخت این وام صادر شود و پرداخت آن در روند اجرایی بانک‌ها قرار بگیرد، صنعت خودرو که در سال‌جاری با افزایش 200 هزار دستگاهی نسبت به سال قبل روبه‌رو بوده است رشد خوبی خواهد داشت. زیرا به دلیل شرایط درنظرگرفته شده برای این وام، فروش شرکت‌های خودروساز رونق می‌گیرد. از سوی دیگر هدف از افزایش این وام، بالابردن توان خرید مردم برای خودروهای صفر بوده است.  به گفته نمایشگاه‌داران پایتخت، هر چند افزایش وام خودرو موجب رونق خودروسازی کشور می‌شود، اما به ضرر بازار خودرو است؛ زیرا مصرف‌کننده دیگر تمایلی برای خرید خودرو از بازار ندارد و همین موضوع ممکن است به رکود بازار دامن زند.

دنده عقب پژو 

با گشتی در بازار خودروهای داخلی در هفته جاری می‌توانیم متوجه شویم که قیمت‌ها چه افت‌و‌خیزی را تجربه کرده‌اند. در هفته گذشته بازار خودرو متاثر از رکود فصلی نتوانسته رونقی را کسب کند به همین دلیل قیمت خودروهای موجود در بازار بین 100 تا 300 هزار تومان کاهش داشته اند و در این میان تنها پراید 111 توانسته با افزایش 200 هزارتومانی رو به جلو حرکت کند.به گفته فعالان بازار، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 36.2 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از اثبات قیمتی این خودرو حکایت دارد، اما پژو 206 صندوقدار در مدل V8 معادل 200 هزار تومان کاهش قیمت را در هفته جاری تجربه کرده است و هم‌اکنون قیمتی برابر با 37 میلیون تومان دارد. دیگر مدل پژو 206 یعنی تیپ 2، در حال حاضر 32 میلیون و 600 هزار تومان قیمت دارد که این موضوع نشان می‌دهد خودرو موردنظر 300 هزار تومان افت قیمت را تجربه کرده است.

از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد که این خودرو در هفته جاری همانند هفته گذشته 200 هزار تومان افت قیمت داشته و هم‌اکنون 29 میلیون تومان به فروش می‌رود. پژو پارس نیز در مدل سال خود کاهشی 300 هزار تومانی را تجربه کرده است؛ به‌نحوی‌که این خودرو در حال حاضر قیمتی برابر با 36 میلیون و 700 هزار تومان قیمت دارد. فعالان بازار اما از افت قیمت رانا هم صحبت به میان می‌آورند، خودرویی که با توجه به عقب‌نشینی 400 هزار تومانی اش، هم‌اکنون 32 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در میان کاهش قیمت خودروهای ایران خودرو بیشترین کاهش قیمت متعلق به سمند ال‌ایکس است که این خودرو با کاهش 500 هزار تومانی قیمت در حال حاضر به قیمت 30.4 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

​دنا محصول جدید ایران خودرو هم این روزها از قافله کاهش قیمت عقب نمانده و با کاهش 800 هزار تومانی هم اکنون با قیمت 44 میلیون و 300 هزار تومان در بازار قیمتگذاری شده است .
ثبات قیمتی در محصولات سایپا
براساس گفته فعالان بازار اما بازار خودروهای سایپا با ثبات قیمت روبه‌رو بوده‌اند؛ به‌طوری‌که از بازار تیبا خبر می‌رسد که این خودرو همانند هفته‌های گذشته بدون تغییر قیمت در وضعیت با ثباتی به‌سر می‌برد. این خودرو با قیمت 24 میلیون و  200 هزار تومان در حال حاضر خرید و فروش می‌شود.کاهش قیمت رانا و پژویی‌های ایران خودرو در حالی است که  پراید مدل 111 با افزایش 200 تومانی همراه بوده است و در حال حاضر 21 میلیون تومان قیمت دارد. پراید 131 نیز با کاهش 200 هزار تومانی قیمت در حال حاضر با قیمت 19 میلیون و 900 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.در این میان اما بازار تندر در هفته جاری بدون افت‌و‌خیز خاصی بوده است؛ به‌طوری‌که تندر-90 در مدل E2 هم‌اکنون 44 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. تندر اتومات نیز بدون تغییر قیمتی نسبت به هفته‌های گذشته با قیمت 56 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. پارس‌تندر نیز بدون تغییر قیمتی از ثبات قیمت این خودرو حکایت دارد و هم‌اکنون با قیمت 45 میلیون و 500 هزار تومان خریدو فروش می‌شود.

کاهش یک میلیونی وارداتی‌ها

اما بنا به گفته نمایشگاه‌داران پایتخت، رکود موجود در بازار خودرو به بازار وارداتی‌ها نیز سرایت کرده است و به دلیل عدم خریدو فروش در این بازار درصد بیشتر خودروهای وارداتی با کاهش 2 تا 5 میلیون تومانی روبه‌رو بوده‌اند؛ به‌طوری‌که سوناتا LF در هفته جاری با کاهش 3 میلیون تومانی در حال حاضر 167میلیون به فروش می‌رسد. توسان نیز با کاهش 5 میلیون تومانی در حال حاضر با قیمت 149میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. اپتیما نیز با کاهش 3 میلیون تومانی در حال حاضر با قیمت 154 میلیون تومان معامله می‌شود.

قیمتهای درج شده مربوط به روز چهارشنبه 23 اردیبهشت ماه در بازار تهران می باشد .

برای دیدن جدول کامل قیمتها به این صفحه بروید .

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *