آخرین اخبار

سیتروئن در راه ایران

پس از پژو و رنو، خودروسازان کشور این بار به سراغ “سیتروئن” رفته اند تا مقدمات حضور این خودروساز فرانسوی را در “جاده مخصوص” فراهم کنند، خودروسازی که یکی از زیرمجموعه های گروه PSA (جوئینت ونچر پژو و سیتروئن) محسوب می شود.

به گزارش کارنت به نقل از باشگاه خبرنگاران، آن‌طور که منابع آگاه می گویند، مسئولان ارشد سایپا چندی پیش به فرانسه رفته و با مقامات سیتروئن مذاکره کرده‌اند.

هنوز جزئیاتی در مورد مذاکرات سایپا و سیتروئن منتشر نشده و مشخص نیست دو طرف به دنبال چه نوع شراکتی با یکدیگر هستند، اما به گفته منابع آگاه، سایپایی‌ها مسوولان سیتروئن را برای حضور در ایران و همکاری مشترک، ترغیب کرده‌اند.

سیتروئن و سایپا البته پیش از این، مراوداتی با یکدیگر داشته‌اند، چه آنکه سایپا برخی محصولات این خودروساز فرانسوی را وارد کرده و می‌فروخت. از جمله این محصولات می‌توان به مدل “سیتروئن 5 ” اشاره کرد، که همین حالا هم می توان آن را در جاده‌ها و خیابان‌های کشور به چشم دید.

سایپایی‌ها چند سال پیش نیز قرار بود با سیتروئن اقداماتی مشترک (خارج از حوزه واردات)  انجام دهند و حتی محصولاتی مانند C4 و C2 را نیز برای تولید و عرضه در بازار ایران در نظر گرفتند، اما در نهایت به مانع تحریم‌ها خوردند.

هرچند مشخص نیست سایپا و سیتروئن قصد شراکت در چه قالبی را دارند، اما از آنجاکه وزارت صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان داخلی گوشزد کرده که در قراردادهای خارجی خود به دنبال سرمایه گذاری مشترک و ساخت داخل و همچنین صادرات باشند، بنابراین همکاری احتمالی این دو شرکت نیز باید در همین قالب شکل بگیرد. البته به‌نظر می‌رسد حضور سیتروئن در ایران بستگی مستقیم به توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 و لغو تحریم‌ها دارد و بنابراین برای شراکت احتمالی سایپا و سیتروئن باید تا تابستان امسال صبر کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *