آخرین اخبار

امکان ساخت ۳۰ کیلومتر مترو با پول واردات خودرو

يك كارشناس برنامه‌ريزی شهری با استناد به آمار گمرك از واردات خودرو، گفت: در سال گذشته ۱۰۳ هزار دستگاه خودرو به ارزش بيش از دو ميليارد و ۱۰۰ ميليون دلار وارد كشور شد.

به گزارش کارنت به نقل از مهر، شهرام جباري‌زادگان با اشاره با اينكه واردات خودرو به ایران به رغم تحريم‌ها نه تنها كاهش پيدا نكرده، بلكه هر سال بيشتر از سال قبل شده، افزود: بر اين اساس، واردات خودرو به كشورمان در سال ۹۳ با وجود ممنوعيت واردات خودروهاي بالاي ۲۵۰۰ سي‌سي، ۴۰ درصد بيشتر از سال ۹۲ بوده است.

وي با بيان اينكه با مبلغ دو ميليارد و ۱۰۰ ميليون دلار واردات یک ساله خودروهاي عموماً لوكس و بالاي ۲۵۰۰ سي‌سي، امكان احداث و تجهيز ۳۰ كيلومتر مترو در تهران وجود داشت، اظهار كرد: ساخت ۳۰ كيلومتر مترو، برابر با کل خطوط ريلي است كه مديريت شهري هر سال براي توسعه متروي تهران پيش‌بيني نموده است.

جباري‌زادگان با اعلام اينكه چنانچه نگاهمان را از حمل و نقل ريلي معطوف به حمل و نقل اتوبوسي كنيم، با مبلغ دو ميليارد و ۱۰۰ ميليون دلار مي‌شد ۷ هزار دستگاه اتوبوس دوكابين خريداري نمود، تصريح كرد: با اين تعداد اتوبوس كه روزانه قادر به جابه­ جايي ده و نيم تا ۱۴ ميليون مسافر هستند، ناوگان اتوبوسراني تهران به طور كامل متحول مي‌شود.

اين كارشناس برنامه‌ريزي با تاكيد بر اينكه جا دارد منابع ارزي كشور با احتياط بيشتر و به شكل بهتري مورد استفاده قرار گيرد، خاطرنشان كرد: به نظر مي‌رسد هيچ محلي به اندازه ناوگان حمل و نقل عمومي و توسعه كيفي و كمي آن كه آرامش، ايمني و رفاه شهروندان را در بر دارد، نيازمند تأمين اعتبار و منابع مورد نياز نباشد و شایسته است که دولت محترم به موازات مديريت شهري، اين موضوع مهم را در پایتخت مورد توجه جدی قرار دهد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *