آخرین اخبار

گزارشی از گران‌قیمت‌ترین‌ خودروهای‌ وارد شده به کشور

بررسی آمارهای گمرک نشان می دهد علی رغم افزایش قابل توجه واردات خودروهای تولید شده در کشورهای شرق آسیا همچنان گرانقیمت ترین خودروهای وارداتی به کشور مربوط به کشورهای اروپایی همچون آلمان هستند.

طی سالهای گذشته بازار خورو به واسطه مشکلات متعدد صنعت خودروسازی در کشور نوسانات زیادی را تجربه کرده است. مشکلات متعددی همچون افزایش نرخ ارز و بالا رفتن هزینه های تولید موجب شد قیمت خودروهای داخلی افزایش قابل توجهی داشته باشند و همین موضوع باعث افزایش تمایل مردم به استفاده از خودروهای خارجی افزایش یابد.

همین موضوع باعث شد تا در سال های اخیر آمار واردات خودرو در کشور افزایش یابد که این موضوع منجر به خروج قابل توجه ارز از کشور شده است.

در همین راستا دولت یازدهم از ابتدای سال گذشته واردات خودروهای بالای 2500 سی سی که ارزش گمرکی بالایی دارد را ممنوع اعلام کرد. همین موضوع باعث شد تمایل برای استفاده از خودروهای تولید کشورهای شرق آسیا که ارزش گمرکی کمتری دارند افزایش یابد.

در این شرایط بررسی آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران نشام می دهد در فروردین ماه سال جاری ۶۴۸ دستگاه خودرو سواری به ارزش بیش از یک میلیون و ۸۰۳ هزار دلار وارد کشور شده، این در حالی است که این تعداد در مدت مشابه در سال گذشته، ۲۳۸۲ دستگاه خودرو به ارزش بیش از ۵۳ میلیون و ۸۲۱ هزار دلار بوده است.

در واقع، واردات خودرو در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از لحاظ تعداد به شدت کاهش (حدود ۷۳ درصد) یافته است.

بررسی آمار تجارت خارجی کشور در بخش واردات خودرو و لوازم یدکی خودرو در فروردین ماه سال ۱۳۹۴ نشان می دهد ۳۸۳۷۸۱۰ کیلوگرم واردات خودرو به ارزش بیش از ۱۶۶۶ میلیارد ریال وارد کشور شده است.

واردات خودرو و لوازم یدکی در فروردین ماه سال‌جاری از کشورهای چین، امارات متحده عربی، کویت، آلمان، ترکیه، فرانسه، ایتالیا، جمهوری کره، مالزی، لهستان، استرالیا، اسپانیا، تایوان، هند، هلند و سوئیس بوده است.

در حالی واردات خودرو در فروردین کاهش یافته است که کارشناسان اقتصادی معتقدند یکی از دلایل اصلی این موضوع امیدواری به آینده مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 و احتمال دستیابی به توافق نهایی در تیرماه سال جاری و تاثیرات مثبت آن بر تجارت ایران است.

بررسی آمارهای گمرک نشان می دهد علی رغم افزایش قابل توجه واردات خودروهای تولید شده در کشورهای شرق آسیا همچنان گرانقیمت ترین خودروهای وارداتی به کشور مربوط به کشورهای اروپایی همچون آلمان هستند. بر همین اساس مرسدس بنز e250 مدل 2015 به ارزش گمرکی 128 هزار دلار گرانقیمت ترین خودرو وارد شده به کشور در فروردین بوده است.

همچنین بی ام دبلیو ایکس 4 مدل 2015 و بی ام دبلیو 528 مدل 2015به ارزش گمرکی 60 هزار دلار، رتبه های بعدی گرانقیمت ترین خودروهای وارداتی را به خود اختصاص داده اند.

بررسی آمارهای گمرک نشان می دهد بی ام دبلیو ایکس 3 مدل 2015 به ارزش گمرکی 59 هزار دلار، بی او دبلیو 428 مدل 2015 به ارزش گمرکی 58 هزار دلار، بنز c200 مدل 2014 به ارزش گمرکی 45 هزار دلار و بی ام دبلیو ایکس 1 به ارزش گمرکی 33 هزار دلار گران قیمت ترین خودروهای آلمانی وارد شده به کشور در فروردین سال جاری بوده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *