آخرین اخبار

هزینه‌ خرید لیزینگی خودرو کاهش یافت ؛ کاهش نرخ سود لیزینگ‌ها

نرخ سود شرکت‌های لیزینگ خودرو با مصوبه شورای پول و اعتبار به ۲۱ درصد کاهش یافت.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا، شرکت‌های لیزینگ خودرو به طور میانگین 28 درصد و در مواردی تا 32 درصد نیز بهره بابت تسهیلات پرداختی به مشتریان دریافت می‌کنند.

با این حال شورای پول و اعتبار در جدیدترین جلسه خود نرخ سود شرکت‌های لیزینگ را به 21 درصد کاهش داد؛ بنابراین شرکت‌های لیزینگ خودرو نیز موظف هستند سود تسهیلات خودرو را به حداکثر 21 درصد کاهش دهند.

در مصوبه شورای پول و اعتبار در این رابطه آمده است: نرخ سود مورد عمل شرکت‌های لیزینگ معادل 21 درصد تعیین می‌شود. دریافت هرگونه وجه اضافی از سوی شرکت‌های مزبور برای اعطای تسهیلات ممنوع است.

طبق آنچه که اعلام شده، مصوبه جدید شورای پول و اعتبار از نیمه ماه جاری (اردیبهشت‌ماه) لازم‌الاجرا خواهد بود؛ بنابراین شرکت‌های لیزینگ خودرو نیز تنها چند روز فرصت دارند تا بهره تسهیلات پرداختی به مشتریان برای خرید اقساطی خودرو را به 21 درصد کاهش دهند.

نکته مهم در این زمینه این است که بیشتر شرکت‌های فعال در حوزه لیزینگ خودرو فاقد مجوزهای لازم از سوی بانک مرکزی هستند و بنابراین مشخص نیست که این شرکت‌ها تا چه حد به مصوبه جدید شورای پول و اعتبار پایبند خواهند بود.

فاقد مجوز بودن بیشتر شرکت‌های فعال در حوزه لیزینگ خودرو باعث شده تا هر از چند گاهی اخباری در زمینه کلاهبرداری این شرکت‌ها منتشر شود؛ به‌گونه‌ای که مالک شرکت لیزینگ پس از دریافت پیش‌پرداخت از تعداد قابل توجهی از مشتریان، متواری شده و از تحویل خودرو یا حتی بازگرداندن وجه پیش‌پرداختی مشتریان، خودداری می‌کند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *