آخرین اخبار

«نبود برنامه اساسی» وزیر را به مجلس کشاند

به گزارش کارنت به نقل از دنیای اقتصاد،نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مجلس قرار است طرح سوال از وزیر صنعت را به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ببرند. کلید طرح سوال از نعمت‌زاده به این دلیل زده شد که علی علیلو، عضو کمیسیون صنایع و رئیس هیات تحقیق و تفحص از خودروسازان، بعد از جلسه با وزیر صنعت به این نتیجه رسیده که «وزیر برای صنعت خودرو برنامه اساسی ندارد.»

علیلو، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم عنوان کرد که اقدامات مناسبی برای اجرایی شدن نتایج تحقیق و تفحص از صنعت خودرو نیز توسط وزارت صنعت انجام نشده است، به همین دلیل از توضیحات روز گذشته وزیر صنعت قانع نشده و سوال خود را به رئیس کمیسیون صنایع برای قرائت در صحن علنی مجلس ارسال کرده است. این انتقاد در حالی متوجه وزیر است که محمدرضا نعمت‌زاده به نقل از اعضای شورای سیاست‌گذاری خودرو هر هفته با حضور در این شورا، علاوه‌بر پیگیری مشکلات کنونی خودروسازان چشم‌انداز این صنعت را نیز مورد بازبینی قرار می‌دهد .حتی وی در اولین سخنرانی خود در سال جدید، بر دستیابی به اهداف و سیاست‌های توسعه صنعت خودرو در افق 1404 تاکید کرد. اهدافی که خود «برنامه اساسی» از پیش تعیین شده دولت‌ها برای صنعت خودرو تا سال 1404 است؛ بنابراین اگر وزیر برخلاف چشم‌انداز مذکور حرکت می‌کرد نمایندگان ملت در مجلس باید طبق حقوق قانونی خود عمل می‌کردند و وزیر را برای نبود برنامه اساسی مورد مواخذه قرار می‌دادند.
بر این اساس طبق استراتژی در نظر گرفته شده در اهداف و سیاست‌های توسعه صنعت خودرو در افق 1404 صنعت خودرو کشور باید جایگاه نخست صنعت خودرو منطقه و رتبه پنجم آسیا و رتبه یازدهم در جهان را از طریق رقابت‌پذیری مبتنی‌بر توسعه فناوری به‌دست بیاورد. در این چشم‌انداز راهبردهای دستیابی به این رتبه‌ها مشخص شده است که وزارت صنعت باید به عنوان نهاد مسوول این برنامه را پیگیری کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.