آخرین اخبار

وام 10 میلیونی برای اسقاط خودروهای فرسوده

به گزارش کارنت به نقل از دنیای اقتصاد،در شرایطی که کارشناسان بخش قابل توجهی از آلایندگی هوا در کلانشهرها را ناشی از دود و دم خودروهای قدیمی و به اصطلاح «فرسوده» می‌دانند، ظاهرا بانک مرکزی قصد دارد وامی 10 میلیون تومانی را به از رده خارج کردن فرسوده‌ها اختصاص دهد تا در پی آن، روند پاکسازی خیابان‌های کشور از این خودروها، سرعت گیرد.

آن طور که خبر می‌رسد، مسوولان بانک مرکزی پیشنهاد وام 10 میلیونی برای اسقاط خودروهای فرسوده را تهیه کرده و قصد دارند با ارائه آن به شورای پول و اعتبار، مقدمات تصویب این طرح را فراهم بیاورند. گفته می‌شود طرح موردنظر طی دو ماه آینده در شورای پول و اعتبار مورد بررسی قرار خواهد گرفت، که در صورت تصویب، مالکان خودروهای فرسوده می‌توانند از تسهیلات بانکی 10 میلیون تومانی برای خرید خودرو نو به جای خودرو فرسوده خود، استفاده کنند.
فرسوده‌ها همواره طی سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از عوامل اصلی آلایندگی هوا در کلانشهرهای کشور معرفی شده‌اند و با وجود طرح‌های دولت برای اسقاط، کمبود وام و تسهیلات بانکی اجازه نداده بسیاری از مالکان خودروهای فرسوده موفق به از رده خارج کردن آنها شوند. هر چند آمار دقیقی از تعداد خودروهای فرسوده کشور وجود ندارد، اما گفته می‌شود نزدیک به 3 میلیون دستگاه از خودروهای در حال تردد، به دلیل کاهش ایمنی و همچنین مصرف سوخت و آلایندگی زیاد، باید از رده خارج شوند.
حالا باید منتظر ماند و دید شورای پول و اعتبار در نهایت چه تصمیمی برای وام فرسوده‌ها خواهد گرفت و وام 10 میلیونی احتمالی، تا چه حد روند اسقاط این خودروها را تسریع می‌کند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.