آخرین اخبار

تحریم بازار خودرو از سوی مردم + قیمت روز

این «چرت بهاری» هم بازار خودروهای داخلی را در بر گرفته و هم بازار خارجی‌ها را، به‌نحوی که این روزها کمتر کسی قدم به نمایشگاه‌های خودرو می‌گذارد.به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، علاوه‌بر رکود فصلی، رکودی ناشی از خوش‌بینی مشتریان نیز بر سر بازار سایه انداخته است، چه آنکه خیلی‌ها به هوای کاهش قیمت خودرو از پس توافق هسته ای احتمالی میان ایران و غرب طی تابستان امسال، خرید را به آینده موکول کرده‌اند. این در حالی است که خودروسازان داخلی به‌دنبال افزایش قیمت محصولات خود هستند و حتی درخواست شان در این مورد را به شورای رقابت ارسال کرده‌اند. فعالان بازار تاکید می‌کنند که بسیاری از مشتریان با همین قیمت‌های فعلی نیز حاضر به خرید خودرو نیستند و اگر قیمت‌ها بیش از این بالا بروند، رکود بازار بیشتر خواهد شد.

سکوت محض بازار وارداتی‌ها

اما قیمت خودروهای داخلی افت‌و‌‌خیزی 200 الی 500 هزار تومانی را طی هفته جاری تجربه کرده و این در حالی است که بازار وارداتی‌ها تکان خاصی نخورده است. به گفته کارشناسان، بازار وارداتی‌ها در سکوتی محض به سر می‌برد و اگرچه تا به امروز در مقابل افت قیمت مقاومت کرده، اما احتمالا در یکی دو هفته آینده، این مقاومت خواهد شکست. کارشناسان تاکید می‌کنند که شکسته شدن مقاومت بازار خودروهای وارداتی به کاهش یک تا دو میلیونی قیمت‌ها در این بازار خواهد انجامید.

دنده عقب پژو و پراید

حالا اما به سراغ بازار خودرو برویم و ببینیم قیمت‌ها طی هفته جاری و در مقایسه با هفته گذشته چه افت‌و‌‌خیزی را تجربه کرده‌اند.

آن طور که فعالان بازار عنوان می‌کنند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 36 میلیون و 400 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و پژو 206 صندوقدار در مدل V8 نیز هم‌اکنون قیمتی برابر با 37 میلیون و 300 هزار تومان را به خود می‌بیند. این قیمت‌ها از ثبات بازار پژو 206 در هفته جاری حکایت دارند و این در حالی است که پژو 405 و پارس با کاهش قیمت روبه‌رو شده‌اند. به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، پژو 405 در مدل SLX قیمتی برابر با 31.8 میلیون تومان دارد که این موضوع از افت 200 هزار تومانی قیمت این خودرو در مقایسه با هفته گذشته حکایت می‌کند. پژو پارس سال نیز در تمام مدل‌های خود افتی 200 هزار تومانی را تجربه کرده است، به‌نحوی که مثلا مدل فول آن در حال حاضر قیمتی برابر با 37 میلیون و 200 هزار تومان دارد.

از سوی دیگر اما سمند LX بدون تغییر قیمت خاصی نسبت به هفته گذشته، در حال حاضر 31 میلیون و 400 هزار تومان به فروش می‌رسد و سورن نیز همچنان 36 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. فعالان بازار اما از افت قیمت رانا صحبت به میان می‌آورند، خودرویی که با توجه به عقب نشینی 400 هزار تومانی اش، هم‌اکنون 32.5 میلیون تومان قیمت دارد.

از بازار تیبای سایپا هم خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون قیمتی برابر با 24 میلیون و 500 هزار تومان دارد و این یعنی تیبا افت‌و‌‌خیز قیمتی خاصی را در این هفته تجربه نکرده است. دیگر محصول سایپا به نام سراتو اما در مدل دنده معمولی تثبیت قیمت داشته و در مدل اتومات، افت قیمت را به خود می‌بیند.بر این اساس، سراتوی دنده معمولی 76 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و مدل اتومات این خودرو نیز که 500 هزار تومان کاهش قیمت داشته، 92 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.

نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت در مورد پراید هم تاکید می‌کنند که مدل 131 این محصول، 200 هزار تومان افت قیمت را تجربه کرده و در حال حاضر 20 میلیون و 400 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این در حالی است که پراید 111 تثبیت قیمت داشته و برای خرید آن باید 21 میلیون تومان هزینه کرد.دیگر پراید تولیدی کشور یعنی مدل 132 ظاهرا در بازار نایاب شده و اگر کسی دستش به این خودرو برسد، مجبور است آن را 20 میلیون و 800 هزار تومان بخرد.

از پراید بگذریم و سراغی هم از تندر-90 بگیریم. این خودرو طی هفته جاری در مدل E2 و پارس خودرویی خود 200 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است تا قیمت آن به 43 میلیون و 700 هزار تومان برسد. این در شرایطی است که مدل اتومات تک ایربگ تندر-90 با افتی نیم میلیونی روبه‌رو و در حال حاضر 54 میلیون و 400 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. پارس تندر هم بدون تغییر قیمت خاصی طی هفته جاری، 44 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.
وارداتی‌ها در آستانه کاهش قیمت

اما از بازار خودروهای وارداتی کشور خبر می‌رسد که در حال حاضر سوناتا LF قیمتی برابر با 175 میلیون تومان دارد و هیوندایی توسان نیز 160 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. دیگر مدل هیوندایی به نام النترا نیز قیمتی برابر با 124 میلیون تومان دارد. در بین محصولات کیاموتورز کره جنوبی نیز هم‌اکنون اپتیمای فول با رادار با قیمتی برابر با 162 میلیون تومان به فروش می‌رسد و سراتو نیز 127 میلیون تومان قیمت دارد. همچنین اسپورتیج نیز با قیمتی معادل 162 میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.به گفته فعالان بازار، در بین محصولات تویوتا نیز کمری قیمتی برابر با 185 میلیون تومان دارد و یاریس‌هاچ‌بک هم 115 میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین لکسوس RX در حال حاضر 615 میلیون تومان قیمت دارد. برای خرید تویوتا در مدل R4 فول آپشن نیز هم‌اکنون باید 225 میلیون تومان هزینه کرد.

برچسب ها

یک نظر

  1. ایران خودرو هم مثل سایپا داره پس رفت میکنه. آخه مونتاژ خودرو چینی افتخار داره…
    درباره اینکه بزودی ایران خودرو هم به مانند هموطن بی عرضه تر از خودش روی به مونتاژ خودروی چینی میاره.
    سایپا ورداشته دقیقا اوده یه ماشین چینی رو که اونور کپی کاره شده. که موتورش با گیربکسش نمیخونه. مونتاژ میکنه. فقط آرم سایپا رو زده روش. در ضمن اسم یه سردار ایرانی آریو رو هم روش گزاشتن. که تن اون یارو تو گور میلرزه. با قیمت وحشتناک.
    وای به حال این ملت فلک زده….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.