آخرین اخبار

حقایقی جالب توجه درباره خودرو

خودرو یکی از اجزا جدایی ناپذیر در سبک زندگی مدرن حال حاضر انسان محسوب می شود. حقایق جالب توجه ای درباره این وسیله نقلیه محبوب وجود دارند که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

بوی خودرو نو

بوی خودرو نو که بسیاری از ما به آن علاقمند هستیم تنها از چرم بکار رفته در داخل خودرو ناشی نمی شود. این بو ترکیبی از بیش از 50 ترکیبات آلی فرار (VOC) است که در داخل خودرو یافت می شوند. این ترکیبات آلی فرار از منابعی مانند ترکیبات پاک کننده و روان کننده، رنگ و کفپوش ها ناشی می شوند.

سریع‌ترین خودرو خیابانی

در حال حاضر، رکورد سریع‌ترین خودرو تولیدی با مجوز عبور و مرور در خیابان به بوگاتی ویرون سوپر اسپرت اختصاص دارد که بیشینه سرعت 268 مایل در ساعت (431 کیلومتر در ساعت) برای آن در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شده است.

تخلف سرعت غیر مجاز

درباره این که نخستین تخلف سرعت غیر مجاز چه زمانی ثبت شده است بحث و تردید وجود دارد اما نخستین جریمه در سال 1904 به نام هری میرز صادر شده است. وی در امتداد خیابان سوم غربی در دیتون، اوهایو با سرعت 12 مایل در ساعت (19 کیلومتر در ساعت) حرکت می کرد که توسط پلیس متوقف و جریمه شد.

خودرو، خودرو و باز هم خودرو بیشتر

در سال 2010، تعداد خودروهای مورد استفاده در جهان از مرز یک میلیارد دستگاه عبور کرد که 239.8 میلیون از آنها به آمریکا اختصاص داشتند. آمریکا بزرگ‌ترین جمعیت خودرو در جهان را داشته در شرایطی که چین با حدود 78 میلیون دستگاه در جایگاه دوم قرار دارد.

از جاده تا مرکز بازیافت

خودروهایی بسیار زیادی در جهان وجود دارند و پر بازیافت‌ترین محصول مصرفی در آمریکا نیز خودرو است. بیش از 95 درصد خودروهای فرسوده هر ساله بازیافت می شوند که بیش از 14 میلیون تن فولاد برای صنعت فولاد فراهم می کنند.

حواس پرتی حین رانندگی

از آن جایی که تلفن های هوشمند از محبوبیت بالایی در سطح جهان برخوردار شده اند نگرانی ها درباره حواس پرتی رانندگان خودرو نیز از موضوعات داغ این روزها محسوب می شود. اما این نگرانی ها چیز جدیدی نیست. هنگامی که بکارگیری رادیو در خودروها آغاز شد برخی ایالت های آمریکا با این استدلال که می تواند موجب حواس پرتی راننده و بروز تصادف شود قصد ممنوعیت آن را داشتند.

تصادف خودرو بنزینی

نخستین تصادف که یک خودرو بنزینی در آن نقش داشت به سال 1981 در اوهایو سیتی، اوهایو رخ داد. مهندس جیمز لمبرت یکی از خودروهای اختراعی خود را می راند که به ریشه های یک درخت که از زمین بیرون آمده بودند، برخورد کرد. این برخورد موجب انحراف خودرو لمبرت و تصادف آن شد. لمبرت و همراهش آسیب هایی جزئی دیدند.

سفر جاده ای

نخستین سفر جاده ای در سال 1888 توسط برتا بنز، همسر کارل بنز، انجام شد. برتا بنز با خودرو بنز پتنت-موتورواگن از مانهایم به فورتزهایم، محل تولدش، سفر کرد. این سفر دو روز طول کشید و مسافتی حدود 66 مایل (106 کیلومتر) را شامل می شد. تا پیش از آن رانندگی ها در مسافت های بسیار کوتاه صورت می گرفت و از این رو سفر برتا موجب شد تا خودرو بنز پتنت-موتورواگن را در کانون توجه جهانی قرار دارد.

ایده کروز کنترل

ایده خلق کروز کنترل زمانی در رالف تیتور شکل گرفت که سوار بر خودرو با وکیل خود صحبت می کرد. هنگامی که وکیل صحبت می کرد سرعت خودرو را کم می کرد و هنگامی که در حال گوش دادن بود بار دیگر سرعت خودرو را افزایش می داد. این شرایط تیتور را اذیت می کرد و از این رو تصمیم گرفت تا دستگاه کنترل سرعت را اختراع کند و نخستین پتنت خود را در سال 1945 ثبت کرد. رالف تیتور نابینا بود و قادر به رانندگی نبود.

قطعات تشکیل دهنده خودرو

یک خودرو معمولی حدود 30 هزار قطعه دارد. شاید به نظر زیاد برسد اما هنگامی که هر پیچ، واشر و پرچ را در نظر بگیرید با رقمی غیر عادی مواجه نخواهید بود.

منبع:اقتصاد آنلاین

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.