آخرین اخبار

سایپا قیمت پایه محصولات خود را افزایش نداده است

مدیر حسابداری مدیریت سایپا از عدم تغییر قیمت پایه محصولات این شرکت خبر داد و گفت: سایپا هیچ گونه افزایشی در قیمت پایه محصولات خود نداده و افزایش رخ داده در قیمت ها به دلیل افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده یا همان مالیات بر مصرف بوده و مرتبط با قانون بودجه سال جاری است که از ابتدای سال لازم الاجراء می باشد .

حسن احدزاده با اشاره به انتشار اخبار و گزارشات در خصوص افزایش قیمت محصولات سایپا از ابتدای سال جاری اظهار کرد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه کشور سالیانه یک درصد به نرخ مالیات بر ارزش افزوده اضافه می شود و از همین رو برمبنای قانون بودجه سال 94 نرخ مالیات بر ارزش افزوده از 8% به 9% افزایش یافته است .

احدزاده تصریح کرد مالیات بر ارزش افزوده یا همان مالیات مصرف کننده در بیشتر کشورهای جهان رایج بوده و نرخ آن در برخی از کشورها به 25% هم می رسد .

قابل ذکر است بخش قابل توجهی از قیمت خودرو یعنی حدود 15% آن مربوط به مالیات بر ارزش افزوده ، عوارض شماره گذاری ، بیمه شخص ثالث و خدمات ناجا می باشد و ربطی به خودروساز ندارد .

وی افزود: گروه خودروسازی سایپا تاکنون هیچ گونه افزایشی در قیمت پایه محصولات خود نداشته اما درخواست اعلام نرخ تورم بخشی را در اختیار شورای رقابت قرار داده است.

احدزاده تصریح کرد: با توجه به افزایش 10 درصدی نرخ ارز مبادله ای و همچنین افزایش نرخ مواد اولیه و  حقوق و دستمزدها در سال گذشته، یقیناً تورم بخشی این صنعت نیز افزایش یافته و خودروسازان بر اساس قانون و دستورالعمل شورای رقابت، درخواست خود رابه شورای رقابت ارائه کرده اند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.