آخرین اخبار

چطور ماشین دست دوم بخریم؟

به طور کلي، بازار خريد و فروش اتومبيل هاي دست دوم باتوجه به سودآور ي اش همواره مورد توجه بسياري قرار گرفته و گروه کثيري را چه در صف خريداران و چه در قالب فروشندگان به خود مشغول کرده است.
به طور کلي، بازار خريد و فروش اتومبيل هاي دست دوم باتوجه به سودآوري همواره مورد توجه بسياري قرار گرفته و گروه کثيري را چه در صف خريداران و چه در قالب فروشندگان به خود مشغول کرده است، اما مدتي است به واسطه بالارفتن قيمت خودروهاي صفر کيلومتر داخلي يا وارداتي ، کارکرده ها بيشتر از ديگران عزيز شده و رونق مناسبي را به خود ديده اند، ولي نبايد فراموش کرد اين بازار ريزه کاري هاي بسيار زيادي دارد که اگر از آن مطلع نباشيد، معمولا از خريد خود لذت نخواهيد برد.

قبل از هر چيز بد نيست مفهوم خودروي دست دوم را از نظر کارشناسي بدانيم. خودروي دست دوم به خودرويي گفته مي شود که بيشتر از 200 کيلومتر کار کرده باشد، چون ديگر اين خودرو صفر نيست و جزو خودروهاي کار کرده به حساب خواهد آمد و هرچه از اين عدد فاصله گرفته باشد، نمايانگر کارکرد بيشتر آن است، اما به طور کلي براساس استانداردهاي موجود يک خودرو براي مسافر عادي و شخصي طي سال نبايد بيشتر از 12000 کيلومتر کارکرد داشته باشد.

هدفتان از خريد خودرو چيست؟

يکي از توصيه هاي اصلي کارشناسان خريد خودرو به تمام افرادي که قصد خريد دارند اين است که قبل از هر اقدامي سعي کنند براي خودشان دليلي منطقي از خريد خودرو بياورند که در آن مشخص شده باشد اين خودرو براي چه منظوري خريداري مي شود؟ قرار است اين خودرو چه ميزان کارکرد ماهانه داشته باشد؟ هزينه اي که براي نگهداري آن در نظر گرفته شده چقدر است؟ ظرفيت سرنشين اتومبيل مورد نظرتان بايد چند نفر باشد؟ به خدمات پس از فروش اهميت مي دهيد يا خير؟ آيا به فروش دوباره خودروي مورد نظر فکر کرده ايد؟
اين دلايل هرکدام مي تواند روشنگر راه شما در انتخاب باشد، چون باتوجه به پاسخ هر يک از آنها گروهي از خودروهاي موجود بازار از فهرست شما حذف خواهد شد. به عنوان مثال اگر قصد کار کردن با اتومبيل داريد، بدون ترديد سراغ اتومبيل هايي که هزينه نگهداري بالايي دارد نخواهيد رفت يا اين که اگر تعداد افراد خانواده زياد است، هرگز اتومبيل هاي کوچک برايتان مناسب نيست و… پس مناسب ترين راه براي ورود به بازار، تعيين دليل خريد خودرو براي شماست که قصد خريد اقتصادي و مناسب از اين بازار پرهياهو داريد.

با صاحب اتومبيل معامله کنيد

قبل از اين که خوب مشخصات فني و سلامت خودرو را بنگريد، به راننده و مالک آن توجه کنيد چون نحوه رفتار و شخصيت وي دقيقا بيانگر چگونگي وضعيت اتومبيلش خواهد بود. براي شروع بد نيست، ابتدا از او بخواهيد دليل اصلي فروش اتومبيل را به شما بگويد. در اين ميان شما فرصت مناسبي داريد که خوب شرايط روحي و شخصيتي وي را زير نظر بگيريد.
در اين مرحله مي توانيد هنگام توضيحات مالک خودرو درباره شرايط و البته دليل اصلي فروش وي به جاي او داخل اتومبيل نشسته و نسبت به شرايط داخل اتاق اتومبيل اطمينان حاصل نماييد. بهترين روش، دقت به خود فرمان و ديگر تجهيزات تزئيني يا الکترونيک داخلي است. از اين راه مي توانيد به ميزان استهلاک اتومبيل مورد نظرتان کاملا آگاهي يابيد. فراموش نکنيد شرايط کنوني صندلي راننده و پوشش فرمان با تجهيزاتي مثل دسته راهنما و کنترل سيستم صوتي (در صورت دارا بودن) مي تواند نشانه اي کامل از ميزان استهلاک اتومبيل باشد.

به بدنه خوب دقت کنيد

پس از در نظر گرفتن مراحل قبل، حالا نوبت به مرحله اي سرنوشت ساز رسيده است. در اين مرحله سلامت بدنه مي تواند در تصميم گيري کاملا تاثيرگذار بوده و انتخاب هاي شما را محدود کند، چون به قول معروف «رنگ رخسار، خبر مي دهد از سر درون»، بنابراين بايد در اين زمينه خود دقت کنيد و با مطالعه کامل و مشورت کارشناس مورد اعتماد وارد ميدان شويد. هرچند اين عامل شايد درصد مشخصي در تعيين سلامت خودرو داشته باشد، اما نبايد فراموش کرد که با استفاده از اين راهکار مي توانيد به سلامت فني خودرو برسيد.
به طور کلي در بدنه خودرو بايد به نکاتي چون فرورفتگي ها، پوسيدگي، رنگ پريدگي، ترک خوردگي و آسيب ديدگي هاي جدي در سراسر اتومبيل دقت کافي داشته باشيم که براي اين کار تکنولوژي به ياري خريداران آمده، به طوري که با استفاده از لوازمي چون آهنربا و دستگاه هاي مغناطيسي مي توانيد از رنگ شدگي يا سلامت قسمت هاي مختلف بدنه اتومبيل مورد نظر اطمينان حاصل کنيد. براي اين کار سعي کنيد از زواياي پنهان مثل درزها، دوبل هاي در موتور يا صندوق عقب، محل اتصال بدنه با سقف، رکاب ها، درزهاي چراغ يا لولاي در هاي خودرو شروع کنيد، چون آثار تعمير يا تعويض کاملا در اين مناطق مشخص باقي خواهد ماند و برطرف کردن آنها کار دشواري است.
معمولا از موتور اتومبيل به عنوان قلب تپنده خودرو ياد مي شود، بنابراين اگر اين قلب همچون ساعت مرتب و بدون مشکل کار کند، مالک آن نيز مي تواند از رانندگي خود لذت ببرد، پس بايد هنگام خريد اتومبيل دست دوم چون زياد از پيشينه سلامت فني خودرو اطلاعاتي در دست نيست خوب در اين مورد توجه داشته باشيد. به طور کلي در بخش فني دو مرحله مقابل خريداران است؛

1 ـ تست حرکت خودرو: با اين روش مي توانيد از سلامت قطعات سيستم تعليق، شاسي، عملکرد مناسب موتور و گيربکس، ترمزها و فنربندي خودرو آگاهي به دست آوريد.

2 ـ تست ايستاده يا ساکن؛ در اين مرحله اولين کار بازکردن در موتور است. در روشنايي کامل خوب داخل موتور را نگاه کنيد و هرگونه نشتي يا کثيفي را بررسي کنيد.

توجه داشته باشيد تميزي بيش از حد و نامتعارف خودرو با توجه به سن آن مي تواند دليلي براي پنهان کردن موارد داخل موتور باشد. لازم به يادآوري است که بايد در اين مرحله کيفيت لاستيک، تسمه هاي داخل موتور، سيستم روغن، استارت و باتري را نيز چک و کنترل کنيد.

اصالت مدارک خودرو

هرچند برخي کارشناسان اعتقاد دارند قبل از هرکاري بايد مدارک خودرو را به طور کامل بررسي کرد، اما بد نيست بدانيد ممکن است اين کار صرفا باعث از دست دادن زمان براي شما شود. بنابراين اگر شرايط اوليه خودرو براي شما مناسب و مطابق خواسته هاي شما بود، از مالک خودرو بخواهيد مدارک شناسايي خودرو را در اختيار شما بگذارد تا آنها را کنترل کنيد.
به طور کلي مدارکي چون سند خودرو، برگه کمپاني، برگه معاينه فني، کارت خودرو، برگه عدم خلافي و کارت بنزين از مدارک مورد نياز براي نقل و انتقال خودرو است که هر يک از اين مدارک بايد با مشخصات فني و اطلاعاتي خودرو مطابقت داشته باشد.
در اين مرحله مشخصات مندرج در سند و کارت خودرو را کاملا با اتومبيل مطابقت دهيد و هرگونه خدشه يا ناهماهنگي را در نظر بگيريد و دليل آن را جويا شويد. مهم ترين موارد شماره شاسي، شماره موتور، بدنه خودرو و رنگ است که بايد تطبيق داده شود.
در پايان اين موارد اگر همه چيز قابل قبول بود و با شرايط شما تناسب داشت، مي توانيد براي انجام مراحل نقل و انتقال با فروشنده قرار گذاشته و مراحل کار را آغاز کنيد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.