آخرین اخبار

نگاهی به بازار خودرو در هفته ای که گذشت

اگرچه مشتریان ایرانی انتظار داشتند پس از قرائت بیانیه لوزان، قیمت خودرو در بازار کشور بشکند، اما نه‌تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه حتی زمزمه گرانی نیز به گوش می‌رسد.

آن‌ طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، طی روزهای پس از اتفاقات لوزان، بازار خودرو بیش از پیش به رکود رفته است. هرچند افت خرید و فروش در بازار خودرو طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت طبیعی و رسم هر ساله به‌حساب می‌آید، اما کارشناسان معتقدند بیانیه لوزان بیش از پیش بر این رکود افزوده است. به گفته آنها، مشتریان به هوای اینکه قرار است در آینده نزدیک، تحریم‌ها لغو شوند و قیمت خودرو کاهش پیدا کند، دست از خرید کشیده و از همین رو بازار این روزها رکودی بیش از گذشته را تجربه می‌کند.

این در حالی است که بیشتر کارشناسان و فعالان صنعت خودرو معتقدند بیانیه لوزان حتی اگر به توافق نهایی در بحث هسته‌ای میان ایران و غرب بیانجامد، کاهش قیمت را (حداقل در کوتاه‌مدت) برای بازار خودرو کشور به ارمغان نخواهد آورد. کارشناسان در مورد بازار خودروهای وارداتی نیز تاکید می‌کنند که بیانیه لوزان تاثیری در قیمت این خودروها نگذاشته؛ زیرا نرخ ارز در یک رفت و برگشت، به دوران پیش از این «بیانیه» بازگشته است.

به گفته آنها، قیمت خودروهای وارداتی به طور مستقیم از نرخ ارز تبعیت می‌کند و چون ارز فعلا روزهای باثباتی را می‌گذراند و تعرفه‌ها هم تغییر نکرده، قیمت این نوع خودروها نیز پس از بیانیه لوزان، ثابت خواهد ماند. البته بازار خودروهای وارداتی کشور در حال حاضر مدل‌های 2015 را به خود می‌بیند و با این حساب، قیمت‌ها در مقایسه با مدل‌های قدیمی‌تر با افزایش قیمت به فروش می‌رسند.

افزایش قیمت خودرو پس از تعطیلات

اما به سراغ بازار خودرو در سومین هفته فروردین ماه برویم و ببینیم قیمت خودروها در مقایسه با روزهای پایانی سال گذشته (بازار شب عید) چه افت و خیزی را تجربه کرده است. آن‌طور که فعالان بازار عنوان می‌کنند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 37 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و پژو 206 صندوقدار در مدل V8 نیز هم‌اکنون قیمتی برابر با 37 میلیون و 500 هزار تومان را به خود می‌بیند. در بین دیگر محصولات پژویی ایران خودرو اما پژو 405 در مدل SLX قیمتی برابر با 31 میلیون تومان دارد که این موضوع از رشد 500 هزار تومانی قیمت این خودرو در مقایسه با بازار شب عید، حکایت می‌کند.

از سوی دیگر اما سمند LX نیز که با افزایش قیمت در مقایسه با بازار شب عید مواجه شده، در حال حاضر قیمتی برابر با 31 میلیون و 500 هزار تومان دارد. همچنین رانا با وجود آنکه معمولا روزهای باثباتی را در بازار سپری می‌کند، پس از تعطیلات عید با افزایش قیمت مواجه و در حال حاضر 33 میلیون و 200 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از بازار تیبا هم خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون قیمتی برابر با 24 میلیون و 800 هزار تومان دارد. تیبا نیز جزو خودروهایی به‌حساب می‌آید که در مقایسه با بازار شب عید، با افزایش قیمت مواجه شده است.

دیگر محصول سایپا به نام سراتو اما در هفته سوم فروردین ماه با تثبیت قیمت روبه‌رو بود، چه آنکه هم‌اکنون مدل دنده معمولی آن را همچنان می‌توان 75 میلیون تومان خرید. سراتو مدلی اتومات نیز دارد که این خودرو نیز بدون تغییر قیمتی خاص، در حال حاضر 94 میلیون تومان به فروش می‌رسد.  از بازار پراید هم اما خبر می‌رسد که هم‌اکنون پراید در مدل 131 قیمتی برابر با 21 میلیون تومان دارد و این نشان می‌دهد حدودا 600 هزار تومان به قیمت آن پس از تعطیلات نوروز اضافه شده است. در مورد پراید 111 نیز گفته می‌شود که این خودرو در حال حاضر قیمتی برابر با 20 میلیون و 800 هزار تومان دارد.

سری هم به تندر90 بزنیم، خودرویی که قیمت آن طی هفته سوم فروردین ماه و در مقایسه با بازار شب عید، تغییراتی را به خود می‌بیند. در حال حاضر، تندر 90 مدل E2 پارس‌خودرو با قیمت 44 میلیون و 200 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد که این قیمت از ثبات آن حکایت دارد. این در حالی است که 300 هزار تومان از قیمت مدل اتومات تندر90 کاسته شده و این محصول هم‌اکنون 55 میلیون و 200 هزار تومان به فروش می‌رسد. پارس تندر نیز همچنان با همان قیمت 44 میلیون تومان خود خرید و فروش می‌شود.

قیمت‌های 2015 خودروهای وارداتی

اما از بازار خودروهای وارداتی کشور خبر می‌رسد که در حال حاضر مدل‌های 2015 با قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر به‌فروش می‌رسند و اختلاف قیمت در برخی موارد از 15 میلیون تومان نیز عبور کرده است. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر سوناتای 2015 قیمتی برابر با 173 میلیون تومان دارد و هیوندایی توسان نیز 158 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. دیگر مدل هیوندایی به نام النترا نیز قیمتی برابر با 124 میلیون تومان دارد.

در بین محصولات کیاموتورز کره نیز هم‌اکنون اپتیمای 2015 با قیمتی برابر با 158 میلیون تومان به فروش می‌رسد و سراتو نیز 123 میلیون تومان قیمت دارد، همچنین مدل 2015 اسپورتیج نیز با قیمتی معادل 159 میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود. به گفته فعالان بازار، در بین محصولات تویوتا نیز کمری 2015 قیمتی برابر با 182 میلیون تومان دارد و یاریس  هاچ‌بک هم 108 میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین لکسوس RX که مدل 2015 آن به بازار ایران نیامده، در حال حاضر 590 میلیون تومان قیمت دارد. برای خرید تویوتا در مدل R4 نیز هم‌اکنون باید 217 میلیون تومان هزینه کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.