آخرین اخبار

با توافقات اخیر به جای خودرو باید خودروساز و قطعه ساز وارد کرد

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان گفت : در صورت نهایی شدن توافقات هسته ای روند همکاری قطعه سازان و خودروسازان ایرانی با شرکت های بین المللی روان تر خواهد شد.

محمدرضا نجفی منش  با اشاره به اقدامات و حرکت های رو به جلوی دولتمردان در موضوع مذاکرات هسته ای تصریح کرد : نهایی شدن توافقات اخیر و عملیاتی شدن آن می تواند بسیاری از بخش های صنعتی و تولیدی را به حرکت جدی وا داشته و موجب سرعت فعالیت در این حوزه ها شود.

وی تاکید کرد : به هر جهت در صورتی که توافقات نهایی شود مدتی زمان نیاز است تا عملیاتی شده و تعهدات طرفین انجام شود اما دست آورد مهم این توافقات برای صنعت خودرو ایجاد بستر مناسب برای همکاری با شرکتهای بین المللی است.

وی گفت : البته در جریان تحریم ها نیز همکاری هایی با برخی از شرکتهای خارجی صورت می گرفت اما به جهت عدم امکان جابه جایی نقدینگی مشکلاتی در این بخش وجود داشت به همین جهت اگر توافقات هسته ای صورت گیرد موانع موجود در این زمینه برطرف شده و کسانی که در ایران بودند از این جریان بیشترین بهره  را برده  و می توانند به راحتی نقل و انتقال پول را  انجام داده و تولیدشان را افزایش دهند.

وی با اشاره به اعلام همکاری مجدد پژو در ایران اظهار داشت : در جریان مذاکرات اخیر شرکتی مانند پژو که به خاطر مسائلی ایران را ترک کرده بود مجددا در حال بازگشت به ایران است که این را باید به فال نیک گرفت ضمن اینکه با نهایی شدن توافقات اخیر راه برای هیچ  شرکتی بسته نیست و  شرایط خوبی بوجود خواهد آمد ضمن  اینکه باید دقت شود پس از توافقات به جای اینکه خودرو وارد شود خودروساز و قطعه ساز وارد نماییم تا تولید داخل به حرکت در آمده و با ایجاد ارزش افزوده ، خودروهای به روزتری تحویل مشتریان شود.

این فعال صنعت قطعه سازی کشور افزود : پیش بینی می شود با نهایی شدن توافقات اخیر بحث صادرات قطعات در افق 1404 محقق شده و برنامه صادرات  6 میلیارد دلار قطعه عملیاتی شود.

نجفی منش در ادامه به تاثیر توافقات هسته ای بر قیمت خودرو پرداخت و اظهار داشت : قیمت خودرو ارتباط مستقیمی با نرخ تورم دارد در حالی که هم اکنون نرخ تورم با اقدامات دولت به 15 درصد رسیده است بنابراین هرگاه نرخ تورم منفی شود قیمت‌ خودرو نیز کاهش خواهد یافت در حالی که به نظر نمی رسد که روند کنونی توافقات تاثیری بر کاهش قیمت خودرو داشته باشد.

وی تاکید کرد : در شرایط کنونی که نرخ دستمزد و هزینه نیروی انسانی حدود 22 تا 23 درصد افزایش یافته و نرخ بهره بانکی بین 27 تا 30 درصد است قطعا خودرو ارزان نمی‌شود مگر آنکه نرخ سود بانکی تا 15 درصد کاهش پیدا نکند در غیر این صورت قیمت خودرو در سال جاری بین 5 تا 10 درصد افزایش خواهد یافت.

وی افزود : هر گونه کاهش قیمت خودرو در شرایط حاضر بستگی به نرخ تورم دارد بنابراین هر زمان نرخ تورم داخلی منفی شد، قیمت خودرو نیز سیر نزولی خواهد داشت.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.