آخرین اخبار

اثرات کاهش نرخ یورو بر صنعت و بازار خودرو ایران

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: ‌با کاهش حدود ۳۰ درصدی نرخ یورو به تدریج شاهد افزایش سهم بازار خودروهای اروپایی و در مقابل کاهش سهم بازار خودروهای ژاپنی، کره‌ای و به‌ویژه چینی در بازار ایران خواهیم بود.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا، فربد زاوه در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: در چند ماه اخیر نرخ یورو در جهان کاهش یافته و در ایران نیز از حدود ۴۵۰۰ تومان به حدود ۳۵۰۰ تومان رسیده است.

وی با بیان این‌که این اتفاق تاثیرات شگرفی بر صنعت و بازار خودروی ایران خواهد داشت، خاطرنشان کرد: مهمترین و بیشترین تاثیر این وضعیت، بر قدرت رقابت‌پذیری خودروهای چینی در بازار ایران خواهد بود؛ به‌گونه‌ای که به تدریج شاهد کاهش مونتاژ و واردات خودروهای چینی به ایران خواهیم بود.

زاوه افزود: تا پیش از کاهش نرخ یورو، قیمت خودروهای اروپایی در ایران حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از خودروهای هم‌کلاس چینی بود اما هم‌اکنون این فاصله به شدت کاهش یافته و خودروهای چینی در بهترین حالت ۱۰ درصد ارزان‌تر از خودروهای هم‌کلاس اروپایی هستند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به کم بودن این فاصله و همچنین کیفیت پایین خودروهای چینی در مقایسه با خودروهای اروپایی و حتی داخلی، خودروهای چینی تا حد زیادی قدرت رقابت‌پذیری خود با خودروهای اروپایی را در بازار ایران از دست خواهند داد.

این کارشناس صنعت خودرو با بیان این‌که برنده این وضعیت خودروسازانی هستند که سبد بیشتری از خودروهای اروپایی را در ایران تولید و مونتاژ می‌کنند، خاطرنشان کرد: بازنده اول نیز مونتاژکاران خودروهای چینی در ایران بوده و پس از آن بیشترین آسیب به مونتاژکاران خودروهای کره‌ای و ژاپنی خواهد رسید.

زاوه تصریح کرد: بنابراین به طور خلاصه می‌توان گفت که به تدریج شاهد افزایش سهم بازار خودروهای مونتاژی اروپایی و به همان نسبت کاهش سهم بازار خودروهای مونتاژی چینی و بعد کره‌ای و ژاپنی در بازار ایران خواهیم بود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.