آخرین اخبار

پراید ۲۲ میلیون تومان شد!

قیمت پراید یکی از پرتیراژترین سواری تولیدی کشور در فروردین ماه سال ۹۴ به ۲۲ میلیون تومان رسید. اما سرنوشت خودرویی که روزی لقب ارزان‌ترین خودرو را به گرفت و هشت میلیون تومان قیمت داشت، چرا به اینجا رسیده است؟

به گزارش کارنت، پراید محصول خودروساز داخلی که این روزها در بازار 22 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، روزی فقط هشت میلیون تومان قیمت داشت. در واقع قیمت پراید در دهه 90 همچنان مسیر صعودی خود را طی کرده است.
در سال‌های پایانی ریاست جمهوری احمدی‌نژاد حتی این افزایش بی‌سابقه قیمت کار را به جایی کشاند که رئیس‌جمهور سابق در گفت‌وگوی تلویزیونی خود خودروسازان را با سوال “خودرو کیلویی چند؟” مواجهه کند.
البته داستان قیمت پراید را همه می‌دانند. پراید 10 میلیونی انگار شوخی بود که یکباره جدی شد. سال 91 کسی باورش نمی‌شد که پراید 10میلیون تومان قیمت بگیرد. بازار پرتلاطم خودرو در سال 91 همان سالی است که کارشناسان آن را سخت‌ترین و بحرانی‌ترین دوران خودروسازی کشور پس از جنگ می‌دانند. به هر حال چه جدی و چه شوخی پراید 10 میلیون تومانی در آن سال خرید و فروش شد.
هر چند هضم این قیمت برای مردم و حتی خود سایپایی‌ها دشوار بود اما پس از سه سال از آن افزایش ناگهانی، قیمت این خودرو در بازار به 22 میلیون تومان رسید. بنا بر نظر کارشناسان و فعالان خودرو دلیل اصلی رشد قیمت‌ها کاهش شدید تیراژ خودرو در این سال‌ها بود که شوخی تلخ پراید 10 میلیونی را برای مردم تبدیل به یک رویا کرد. با آغاز سال 94 و نتیجه مذاکرات توافق هسته‌ای و اعمال سیاست‌های جدید این احتمال وجود دارد که پراید و خودروهای ساخت داخل باری دیگر دستخوش تغییرات قیمتی در بازار شوند اما هنوز خبری از کاهش قیمت آنها نیست. البته به نظر می‌رسد پراید هشت میلیونی یا 10 میلیون تومانی در بازار دیگر به افسانه‌ها پیوسته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.