آخرین اخبار

صنعت خودروسازی کشور در سالهای آتی تحول چشمگیری خواهد یافت

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به آثار رفع تحریم ها بر بخش های مختلف کشور، گفت: در سالهای 95 و 96 صنعت خوروسازی کشور تحول چشمگیری خواهد یافت زیرا شرکت های خارجی می توانند به بازار ایران بازگردند.

سعید لیلاز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: لغو تحریم ها به غیر از آثار روانی در کوتاه مدت که قیمت دلار را حدود یکصد تومان کاهش داده تاثیر زیادی در کوتاه مدت بر بخش های مختلف اقتصاد نخواهد داشت.

وی ادامه داد: اما در میان مدت آثار بیانیه هسته ای لوزان مشخص خواهد شد و تاثیر تعاملات این مهم بر بازار و تولید خودرو نمایان خواهد شد.

وی با اشاره به سالهای پیش از 84، گفت: در آن سال ایران توانست موقعیت خوبی در تولید خودرو بدست آورد و جایگاهی در صادرات خودرو کسب نماید.

لیلاز ظرفیت بالقوه صنعت خودرو در ایران را تولید سالانه یک میلیون دستگاه خودرو ذکر کرد و گفت: خوشبختانه ظرفیت تولید سالانه دو میلیون دستگاه خودرو را داریم که با لغو تحریم ها این توانمندی می تواند بیش از پیش افزایش یابد.

وی با توجه به مذاکرات صورت گرفته میان ایران و پنج بعلاوه یک، تاکید کرد: در سالهای 94، 95 و 96 تحولات قابل توجهی در صنعت خودرو کشور رخ خواهد داد.

وی موتور محرک صنعت را، صنعت خودروسازی ذکر و تصریح کرد: تحولات در صنعت خودرو از سال 92 شروع شده است اما از آنجا که مشکل زیادی با شرکای خارجی نداریم آنان می توانند به بازار ایران برگردند و همین امر می تواند عامل رونق فعالیت صنعت خودرو باشد. هرچند شنیده ها حاکی از آن است حتی قراردادهایی آماده شده که امکان توسعه روابط در زمینه صنعت خودرو را با دیگر کشور ها فراهم می کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور در مورد روابط خارجی با دیگر کشورها، گفت: حجت الاسلام والمسلمین روحانی در این سخنان بر تعامل سازنده با دیگر کشورها تاکید داشتند.

وی سهم تولید خودرو در سالهای پیش از 84 را در ایران 2.5 درصد تولید جهانی ذکر کرد و گفت: سالهای 90 و 91 سالهای خوبی برای خودرو سازی ایران نبود و سهم 2.5 درصدی جهانی ایران در تولید این محصول به یک درصد رسید.

لیلاز ادامه داد: هم اکنون سهم تولید خودرو در ایران حدود 1.5درصد تولید جهانی است که این کاهش به علت شرایطی است که در سالهای 90، 91 و 92 رخ داده بود. در سال 91 تولید خودرو در ایران به کمتر از یک درصد تولید جهانی رسید در حالیکه در دوره اصلاحات سهم ایران در تولید خودرو بالغ بر 2 درصد تولید جهانی بود.

به گفته این کارشناس اقتصادی، ایران به لحاظ فناوری و نیروی انسانی دانش آموخته و جوان، توانمندی رشد در زمینه صنعت خودرو را دارد.

وی معتقد است: هم اکنون بازار 500 میلیون نفری در همسایگی های ایران وجود دارد که به علت ثروتمند نبودن نمی توانند خودروهای گران کشورهای غربی را خریداری کنند و به همین سبب ایران می تواند صادرات قابل توجهی به این کشورها داشته باشد.

وی تولید کنونی سالانه خودرو در ایران را حدود 1.4میلیون دستگاه ذکر کرد و اظهار داشت: تولید خودرو در سال 95 به 1.5 میلیون دستگاه خواهد رسید و در سال 96 می توانیم در مجموع در رده 10تولیدکننده جهانی خودرو قرار بگیریم.

لیلاز در خصوص افزایش قیمت خودرو نیز گفت: قیمت خودرو تابعی از قیمت دلار است و با توجه به اینکه قیمت دلار کاهش یافته رشد قیمت خودرو خیلی محدود می شود. حتی در صورت افزایش قیمت، بیش از 6 تا هفت درصد نخواهد بود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.