آخرین اخبار

افزایش قیمت بنزین در سال ۹۴ منتفی شد

همزمان با ثبت رکوردهای جدید مصرف بنزین در ایام نوروز، افزایش قیمت بنزین در سال ۹۴ تا اطلاع ثانوی منتفی شده است.

به گزارش کارنت به نقل از مهر، در طول سه روز پایانی سال گذشته و ۱۴ روز نخست فروردین ماه سال جاری بیش از یک میلیارد دلار و ۳۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است که یک رکورد جدید در مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی به شمار می‌رود.

آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می دهد ۲۸ اسفند ماه سال گذشته بیش از ۱۰۳ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر بنزین در کشور ثبت شده است.

علاوه بر این، در وز ۱۲ فروردین ماه سال جاری با شکسته شدن رکورد مصرف بنزین، بیش از ۱۰۵ میلیون لیتر از این فرآورده پرطرفدار نفتی در کشور مصرف شده تا در طول حدود ۱۵ روز سه بار مصرف این فرآورده پرطرفدار نفتی کشور سه رقمی شود.

این رکورد جدید مصرف بنزین در حالی در روزهای پایانی سال گذشته و ایام نوروز سال جاری به ثبت رسیده که پس از منتفی شدن طرح افزایش ۵ درصدی قیمت این فرآورده نفتی، وزیر نفت هم هر گونه افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در سال جاری را منتفی اعلام کرده است.

بیژن زنگنه وزیر نفت درباره احتمال افزایش قیمت فرآورده های نفتی و گاز طبیعی در سال جاری، گفته است: هنوز تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است.

دولت و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور از ابتدای سال‌ گذشته تاکنون به منظور مدیریت مصرف بنزین سیاست‌ها و برنامه‌های مختلف قیمتی و غیر قیمتی را در دستور کار قرار دادند.

حذف بیش از ۶ میلیون کارت هوشمند بنزین خودروهای شخصی، خدماتی و موتورسیکلت ها، ابطال سهمیه های ویژه بنزین برخی از خودروهای عمومی و تاکسی ها، افزایش قیمت هر لیتر بنزین به بیش از ۱۰۰۰ تومان با وجود کاهش قیمت جهانی این فرآورده نفتی از مهمترین برنامه های دولت و ستاد سوخت برای مدیریت مصرف بنزین در کشور بود.

از سوی دیگر، در طول دو سال اخیرا با مخالفت ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور سهمیه ویژه بنزین نوروزی به خودروسواران اختصاص نیافته و حتی از اول بهمن ماه سال ۹۳ با ابطال سهمیه‌های بنزین ۴۰۰ تومانی، عرضه این فرآورده پرطرفدار نفتی به صورت دو نرخی در جایگاه‌ها عرضه و توزیع شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.