آخرین اخبار

برنامه تولید یک میلیون و 400 هزار دستگاه خودرو در سال 94

برای سال 94 برای تولید یک میلیون و 400 هزار دستگاه خودرو برنامه‌ریزی شده است. در سال 1395 نیز برنامه تولید بیش از یک میلیون و 600 هزار دستگاه خودرو در دستور کار قرار دارد.

به گزارش کارنت به نقل از اقتصادنیوز، محمدرضا نجفی منش عضو انجمن قطعه سازان با بیان این که زمانی که دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شدند، کارگروهی در بخش صنعت و معدن تشکیل شد که ریاست آن بر عهده نعمت‌زاده بود، اظهار کرد: او در آن کارگروه تاکید ویژه‌ای بر مقوله تولید و ساخت داخل داشت و پیگیری زیادی در این بخش توسط نعمت‌زاده صورت می‌گرفت.
وی ادامه داد:شاید ریشه تغییر در وضعیت صنعت خودرو را بتوان در نوع نگاه ایشان به ماجرا دید که موجب احیای نسبی صنعت خودرو طی بیش از یک سال و نیم اخیر شده است. محمدرضا نعمت‌زاده در شرایطی به وزارت صنعت، معدن و تجارت وارد شد که تولید خودرو شدیداً کاهش پیدا کرده بود. به عبارت دیگر تولید خودرو از یک میلیون و 650 هزار دستگاه، به کمتر از یک میلیون دستگاه کاهش یافته بود. در زمانی که ایشان وارد وزارت شدند، یعنی در نیمه سال 1392، تولید خودرو حتی به 200 هزار دستگاه نیز نرسیده بود و اگر همان روند ادامه می‌یافت، حتی رقم تولید 500 هزار دستگاه خودرو نیز محقق نمی‌شد.
نجفی منش با بیان این که با ورود نعمت‌زاده، او اعلام کرد باید برنامه افزایش تولید خودرو به 900 هزار دستگاه در دستور کار قرار گیرد،بیان کرد: متعاقب این برنامه بود که تولید بیش از 730 هزار دستگاه خودرو در سال 1392 محقق شد. برنامه سال 1393، تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو است. آمارهای تولید خودرو تاکنون نشان می‌دهد تا پایان سال جاری، رقم تولید واقعی تفاوت زیادی با برنامه نخواهد داشت. برای سال آینده تولید یک میلیون و 400 هزار دستگاه خودرو برنامه‌ریزی شده است. در سال 1395 نیز برنامه تولید بیش از یک میلیون و 600 هزار دستگاه خودرو در دستور کار قرار دارد.
عضو انجمن قطعه سازان با اشاره به این که افزایش تولید خودرو طی بیش از یک سال و نیم اخیر، در گرو اقداماتی بوده که در دوران حضور مهندس نعمت‌زاده در وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است،تصریح کرد: شاید نتوان لیست دقیق و جامعی از اقدامات مذکور ارائه کرد، اما بدون شک یکی از مهم‌ترین آنها احیای شورای سیاستگذاری خودرو است.
به گفته وی، شورای سیاستگذاری خودرو در دهه 70 تشکیل شد، اما نقش آن در سال‌های اخیر کمرنگ شده بود و بعضاً حتی جلسات شورای سیاستگذاری خودرو نیز تشکیل نمی‌شد. در اولین جلسه وزیر صنعت، معدن و تجارت با خودروسازان، درخواست برگزاری ماهانه جلسات شورای سیاستگذاری خودرو ارائه شد؛ اما مهندس نعمت‌زاده تصمیم گرفتند جلسات هر 15 روز یک‌بار با حضور خود ایشان تشکیل شود.
نجفی‌منش با تاکید بر این که جلسات شورای سیاستگذاری خودرو با حضور مدام و پیگیر مهندس نعمت‌زاده تشکیل شدند،گفت: خطوط کلی که در این جلسات ترسیم می‌شد، بر احیای تولید خودرو در کشور تاثیر قابل‌توجهی داشت. از جمله تصمیماتی که در جلسه شورای سیاستگذاری خودرو اتخاذ شد، افزایش درصد ساخت داخل در تولید خودرو بود.
وی افزود: تصمیم گرفته شد دیگر خودروهای ساخت داخل با حداقل 40 درصد مشارکت ساخته نشوند و درصد ساخت داخل افزایش یابد. از سوی دیگر بهره‌گیری از شرکای بین‌المللی نیز در دستور کار قرار گرفت و تصمیم بر این شد که از حضور متخصصان خارجی بیشتر استفاده شود. با برگزاری جلسات شورای سیاستگذاری خودرو، موانع تولید و مشکلات سازندگان مطرح می‌شد و مورد بررسی قرار می‌گرفت. متعاقباً مساله پیگیری و حل می‌شد. از جمله مواردی که در جلسات شورای سیاستگذاری خودرو مطرح و به تدریج حل شد، داستان ایران‌کد و طرح شبنم بود که عملاً کارایی چندانی نداشت.
عضو انجمن قطعه‌سازان با تاکید بر این که البته هنوز مسائلی هستند که در دست بررسی و اقدام قرار دارند،تصریح کرد: به نظر می‌رسد ممکن است حل آنها نیازمند زمان بیشتری باشد. شاید روشن‌ترین این مسائل، بحث انحصاری بودن تولید و واردات خودرو و قیمت‌گذاری آن باشد. مسائل دیگری نیز وجود دارد که شاید به زودی و آسانی پایان نیابند، اما در مجموع می‌توان گفت احیای شورای سیاستگذاری صنعت خودرو، یکی از مهم‌ترین اقدامات نعمت‌زاده طی دوران حضور در وزارت صنعت، معدن و تجارت به شمار می‌رود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *