آخرین اخبار

مذاکره خودروسازان خصوصی با بزرگان دنیا

در روزهایی که خبر از نهایی شدن قرارداد خودروسازان بزرگ و نیمه دولتی کشور با شرکت‌های خارجی مانند پژو و رنو به گوش می‌رسد، ظاهرا بخش خصوصی صنعت خودرو کشور نیز مذاکراتی را با شرکای قبلی خود آغاز کرده‌اند تا پس از توافق جامع هسته‌ای میان ایران و غرب، شراکتی دوباره را با آنها آغاز کنند.

به گزارش کارنت به نقل از دنیای اقتصاد ، آن‌طور که خبر می‌رسد، خودروسازان بخش خصوصی با در نظر گرفتن روند مثبت مذاکرات هسته‌ای، به سراغ شرکای پیشین خود رفته و مذاکره با آنها را آغاز کرده‌اند تا در صورت مختومه شدن پرونده هسته‌ای ایران و حصول توافقی جامع، بار دیگر خودروسازانی مانند هیوندایی کره و فولکس واگن آلمان و حتی دووموتورز کره به ایران باز گردند.

هرچند بخش خصوصی صنعت خودرو ایران این روزها شرکایی جز خودروسازان چینی ندارند، اما اگر به گذشته برگردیم، متوجه می‌شویم که خصوصی‌ها در گذشته با بزرگان خودروسازان دنیا (دوو و هیوندایی و فولکس واگن) کار می‌کرده‌اند، اما جبر روزگار (اعمال تحریم‌های غرب علیه ایران)، آنها را در کنار چینی‌ها قرار داده است.

هرچه هست، بنابر اخبار موثق، مقدمات بازگشت شرکای خارجی خودروسازان خصوصی ایران فراهم آمده و اگر پرونده هسته‌ای کشور ختم به خیر شود، باز هم بزرگان صنعت خودرو دنیا در «جاده مخصوص» جمع خواهد شد. بیشتر خودروسازانی که طی سال‌های اخیر از ایران رفتند، دلیل اصلی‌شان «تحریم‌های غرب» بود؛ بنابراین توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه ایران می‌تواند مقدمه بازگشت آنها باشد.

در این بین، حضور شرکتی مانند «دوو» ویژگی خاص خود را دارد، چه آنکه در حال حاضر سهام این شرکت کره‌ای در اختیار جنرال موتورز آمریکا است و طبعا بازگشتش به «جاده مخصوص» می‌تواند زمینه‌ساز «پیوند خودرویی ایران و این کشور» باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. اگر دوو به ایران برگرده هر قیمتی هم که باشه میخرم
    عاشق دوو هستم
    بهترین ماشین دنیاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *