آخرین اخبار

ممنوعیت تولید بیش از ظرفیت خودروسازان

در حالی خودروسازان از برنامه تولید وزارت صنعت و معدن و تجارت پیشی گرفتند که ظاهرا تمایلی به افزایش تیراژ خودرو از سوی دولت نیست.

طبق برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، هر یک از دو خودروساز بزرگ کشور تا پایان سال باید 500 هزار دستگاه خودرو تولید کنند حال آنکه تولید‌کنندگان بیش از برنامه وزارت صنعت به تولید خودرو پرداختند.

در این بین به‌نظر می‌رسد که با توجه به عدم خروج خودروهای فرسوده و همچنین نبود شرایط مناسب برای صادرات خودرو ،دولت علاقه‌مند به افزایش تیراژ خودروسازان آن هم برای بازار داخل نیست. در حال حاضر ظرفیت تولید خودرو در کشور به‌طور سالانه بیش از دو میلیون دستگاه است حال آنکه ظرفیت مذکور چندان با ظرفیت بازار داخل تطابق ندارد.

در این زمینه یک کارشناس صنعت خودرو عنوان می‌کند که بازار خودرو کشورمان ظرفیت ورود بیش از دو میلیون دستگاه خودرو را ندارد و خودروسازان باید برای ظرفیت مازاد تولید خود چاره‌ای بیندیشند. وی تاکید می‌کند که اگر خروج خودروهای فرسوده روالی طبیعی داشت و از سوی دیگر تولید‌کنندگان قادر به صادرات مازاد تولید خود  بودند شاید ظرفیت بیش از دو میلیون دستگاهی خودرو در کشور عاقلانه بود حال آنکه بازار خودرو کشور نیز ظرفیت خاص خود را دارد.

اما این کارشناس در ادامه تاکید می‌کند که در حال حاضر حدود هفت میلیون دستگاه خودرو فرسوده در کشور وجود دارد که با فرض روند خروج سه ساله این میزان خودرو فرسوده و تولید بیش از دو میلیون دستگاهی خودرو ظرف سه ساله آینده بازارخودرو می‌تواند به توازن عرضه و تقاضا دست یابد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *