قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / خودروی خود را برای مسافرت طولانی در جاده آماده کنید

خودروی خود را برای مسافرت طولانی در جاده آماده کنید

ماه اسفند به معنی نزدیک شدن به تعطیلات نوروز و به دنبال آن مسافرت است. وقتي كه قصد آغاز سفر را داريد، به محض این که خودرو را روشن می‌کنید، احساس آزادی به فرد دست میدهد و اين که از شلوغی و هیاهوی شهر پر از راه بندان و ازدحام رهایی می‌یابد. با این وجود، آمادگی خودرو قبل از سفر از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا حتی مشکل کوچکی مانند خرابي و پوسيدگي برف پاک‌کن و ناميزان بودن چرخ ها ممكن است سبب مشکلات متعددی شود و تعطیلات شما را که دهها و یا صدها کیلومتر با خانه خود فاصله دارید به هم بریزد و خاطره بدی برای خود و خانواده تان به جای بگذارد.انجام برخی اقدامات ساده و پیش گیرانه تاثیر بسیار زیادی در حل اکثر مشکلات این چنینی خواهد داشت. در ادامه شما را به خواندن مطالبي درباره تعمیر فنی خودرو قبل از شروع حرکت دعوت می کنیم تا از همین امروز براي بازدید فنی آن برنامه ریزی کنید.

دفترچه راهنمای خودرو را بخوانید

نگاهی به دفترچه راهنما بیندازید و مطالبی مانندعوض کردن تایر پنچر، تعویض روغن موتور یا روغن هایدیگری که در دفترچه قید شده را حتما بخوانید. نگاهی هم به موارد دیگر بیندازید از جمله هنگامی که موتوربیش از حد داغ شد چه اقداماتی باید انجام دهید یا چگونهلامپ چراغ جلو را عوض کنید.

زیر كاپوت

ابتدا محفظه موتور را بررسی کنید و ببینید كه آیا نشتی ديده ميشود، پایانه های باتری تمیز هستند، به نظرتان تسمه دینام پوسیده است و مواردي از اين دست. اگر تسمه دينام، ترَک خورده یا شيارش یار است، قبل از سفر آن را عوض کنید. همه روغن ها را بررسی و از روغن موتور شروع کنید.

روغن موتور

برای بررسی روغن موتور، ابتدا خودرو را در یک مکان مسطح پارک کنید. خودرو را برای مدت کوتاهی روشن کرده و س پس آن را خاموش کنید. چند دقیقه صبر کنید تا روغن در كارتر جمع شود. گژ روغن را بکشید، آن را با یک پارچه تمیز خشک و در محل خود وارد کنید. دوباره آن را بکشید و سطح روغن را بررسی کنید؛ اگر پایین است، از همان نوع روغنی که قبلا در موتور داشته اید، تا خط بالايي گژ پر کنید. اگر رنگ روغن موتور سیاه است، بهتر است آن را عوض کنی د و اگر دیدید که خودروتان مقدار قابل توجه ی روغن در فواصل تعویض مصرف می کند، بهتر است در مسافرت کمی روغن اضافی با خودتان همراه داشته باشید.

گيربكس اتوماتيك

سفر طولانی مدت با بار زیاد، امتحان دیگری برای جعبه دنده خودکار است. روغن جعبه دنده را بررسی کنید و این کار را با گژ گيربكس انجام دهید. خودروتان را مدتی کوتاه روشن کنید، س پس آن را در یک سطح صاف قرار دهید. ترمز دستی را بکشید. دنده را در حالت »پارک« قرار دهید. هنگامی که موتور درجا کار میکند، گژ روغ ن جعبه دنده خودکار را بیرون بیاورید، آن را باپارچه بدون پرز پاک کنید و در مخزن روغن قرار دهید.

دوباره گژ را بیرون بیاورید و سطح روغن و وضعیت آن را بررسی کنید. اگر روغن جعبه دنده تازه باشد، به رنگ قرمز یا قرمز متمایل به صورتی است. طی گذشت زمان و تحت دمای بالا ، رنگ روغن گيربكس اتوماتيك بسیار تیره شده، کیفیتش را از دست داده و اکسیده می شود و بيشتر رنگ قهوه ای به خود می گیرد.

مایع خنک‌کننده

سطح مایع خنک‌کننده باید بین نشانه ای »حداكثر« و »حداقل« باشد. هنگامی که موتور داغ است، درپوش رادیاتور یا درپوش مخزن سرریز تحت فشار را باز نکنید. اگر سطح مایع خنک‌کننده به مقدار خیلی کمی پایین است، آن را با ترکیبی از آب پر کنید، اما اگر سطح مایع خنک‌کننده کاملا زیر نشان »پایین« باشد، احتمال نشتی وجود دارد. هر گونه نشتی باید قبل از سفر برطرف شود، زیرا نبود آب در جاده ممکن است سبب گرم شدن بیش از حد موتور شده و خسارت زیادی به آن وارد کند.

باتری

وضعیت باتری را به صورت چشمي بررسی کنید. اگر هرگونه نشتی اسید، شكاف روي بدنه یا مورد دیگریدیدید، احتمالا باتری باید عوض شود. اطمینان حاصل کنید که پایانه های باتری محکم بوده و خوردگي نداشته باشند. پایانه های سولفاته و دارای خوردگی سبب ایجاد مشکل میشوند. متاسفانه هیچ روشی وجود ندارد که متوجه شوید باتری چه موقع از كار خواهد افتاد زیرا معمولا اين اتفاق به صورت غیرمنتظره و بدون علائم قبلی می افتد. اگر موتور به کندی روشن مي شود، احتمالا باتری به پایان عمر خود رسیده است. معمولا باتری جدید عمری بین دو تا چهار سال دارد و فكر خوبی است که آن را قبل از سفر يك بار آزمایش کنید.

فیلتر هوا

اگر مدت زیادی از تعويض فیلتر هوا گذشته، زمان تعو يض مجدد آن فرا رسیده است. كثيفي فیلتر هوا موجب افت زیاد در عملکرد خودرو می شود. اگر میخواهید خودتان آن را عوض کنید، به دفترچه راهنما مراجعه کنید.

روغن ترمز

سطح روغن ترمز را بررسی کنید، زیرا پایین بودن آن در حالت بدبينانه علامت نشتي و در حالت خوشبينانه نشانه تمام شدن لنت هاست.

موارد دیگر

مایع شیشه شو را پرکنید. هر چیز غیرمعمول مانند نشتی،شل بودن بستها، نقص در شیلنگ ها و غیره را بررسی کنید.

تجهیزات برقی

بوق، برف پاک کن ها و چراغ ها را بررسی کنید. بد نیست كه چند لامپ یدکی نیز همراهتان باشد. اطمینان حاصل کنید که بخاری و كولر به خوبی کار می کنند. اگر مدت طولانی است که فیلتر هوای اتاق را عوض نکرده اید، به فکر تعویض آن باشید. هنگامی که فیلتر کثیف است، جریان هوا را برای كولر یا بخاری محدود میکند.

تیغه های برف پاک کن

اگر تیغه ها به خوبی شیشه جلو را پاک نمی کنند، ممكن است شيشه تان چرب باشد، در غير اين صورت آنها را عوض کنید. اگر مسیري كه طي خواهيد كرد باراني و خیس است، بهتر است يك دست تيغه یدکی نیز به همراه داشته باشید.

بازديد چهار چرخ

فشار باد چرخ ها را بررسی کنید. اگر در بزرگراه در حال حرکت با سرعت بالا هستید و احساس کردید که خودرو میلرزد، به بررس ی فش ار باد تایر بپردازید. يك محدوده ایمن براي ميزان فرسودگي آج لاستيك وجود دارد و اگر تایر بيشتر از اين محدوده ساييده شده باشد، رانندگی با خودرو خطرناک است. نامسطح بودن آج تایر نيز نشان دهنده مشکل در سيستم تعليق يا عدم تنظیم چرخ است. تنظیم نامناسب چرخ میتواند سبب مشكل در فرمانپذیری شود. اگر ساييدگي تایر افزایش یابد، خودرو به یک سمت کشیده شده و ایمنی راننده و سرنشینان را در معرض خطر قرار میدهد.

ترمز، فرمان وتعلیق

بهتر است قطعات فني مانند ترمز، جلوبندي و قواي محركه در محل مناس بی بررسی شوند. اگر هنگام ترمز گرفتن در ناحيه فرمان و يا چرخ لرزشی احساس کردید، ترمزها را از نظر تاب برداشتن ديسك بررسی کنید.صدای غيرعادي در هنگام دور زدن نيز نشانه خرابي يافرسودگي مفصل سر پلوس است.

صدای تلق تلق که از سیستم تعلیق در هنگام رانندگی در دست انداز به گوش میرسد نشانه آن است که احتمالا یکی از قعطات سیستم تعلیق شل شده است، پس آن را قبل از شروع سفر بررسی کنید.

داخل گلگيرها را نگاه کنید كه هر چهار کمک‌فنر خشک باشند، در غیر این صورت بست یا کمک‌فنری که نشتی میدهد باید قبل از سفر عوض شود. اگر کمک‌فنر
روغن زیادی از دست داده باشد، خودرو در دست اندازها و پستی و بلندي ها مانند قایق بالا و پايين ميرود كه براي ثبات روي جاده و ايمني سرنشينان بسيار خطرناك است.

زاپاس، جک و آچار چرخ

فشار باد تایر زاپاس باید به همان اندازه تایر اصلی باشد که معمولا روي ستون وسط (الي در سمت راننده) نوشته شده است. فشار مناسب باد تایر بین 28 تا 35 است.

کلید قفل چرخ

اگر روي رينگ هايتان قفل چرخ نصب كرده ايد، اطمینان حاصل کنید که ابزار مخصوص و آچار چرخ برای باز کردن پیچ را به همراه دارید و آن را جا نگذاشته ايد.

جعبه ابزار

يك جعبه ابزار در خودروتان بگذاريد و اقلامي مانند كابل اتصال باتري، اس پري پنچرگيري، فشارسنج لاستيك، يك تكه كهنه، یک جفت دستکش، چراغ قوه، آچار پیچ گوش تی، انبردس ت، سوکت، لامپ یدکی چراغ جلو، چند عدد فیوز با آمپراژ مختلف، قدري روغن موتور، آب، مثلث خطر و كليد یدکی خودرو را در آن به
همراه داشته باشید.

رهياب GPS

اگر به سفر علاقه مندید، دستگاه ناوبري GPS در زمان مورد نياز شما براي پيدا كردن مسير صرفه جویی خواهد کرد، زیرا نه تنها راه را به شما نشان میدهد و زمان رسيدن را تخمین میزند، بلکه نزدیک‌ترین ایستگاه بنزین، کافی شاپ، پارک یا دیگر جاهای مورد نيازتان را نیز نشان میدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *