آخرین اخبار

توافق با پژو، مانع پیشروی چینی‌ها

در روزهایی که خبر از حضور دوباره پژو در خودروسازی ایران به گوش می‌رسد، یکی از اعضای انجمن قطعه‌سازان کشور معتقد است این شرکت فرانسوی حضوری متفاوت را نسبت به گذشته در «جاده مخصوص» خواهد داشت.

آن‌طور که فرهاد به‌نیا در نشستی خبری عنوان کرد: چندی پیش مسوولان پژو و ایران خودرو جلسه‌ای را برگزار کرده‌اند تا طی آن، برنامه‌ریزی‌های لازم برای تامین قطعات محصولات جدید پژو در ایران، انجام شود.
وی با بیان اینکه در قرارداد جدید ایران خودرو و پژو، به انتقال دانش فنی و  همچنین تولید قطعات استراتژیک و مهم، نیاز داریم، تاکید کرد: پژو نشان داده رفیق نیمه راه است و با این حساب، عقد قراردادی محکم با این شرکت فرانسوی، به هنر مدیران خودروسازی کشور بستگی دارد.

به گفته به نیا،  توافق ایران خودرو و پژو می‌تواند مانعی در مقابل واردات بی‌رویه خودروهای چینی باشد. وی در ادامه با اشاره به حواشی به وجود آمده در مورد انتخابات این انجمن، تاکید کرد:بهترین راه در حال حاضر، برگزاری دوباره انتخابات است تا بدین وسیله انجمن بتواند امور مربوط به قطعه‌سازان را پیگیری کند.

به‌نیا اما  با اشاره به 3 برابر شدن رشد تولید قطعه‌سازان در کشور طی سال جاری، تاکید کرد که در حال حاضر 14 میلیون خودرو در کشور در حال تردد است که 7 میلیون دستگاه باید از رده خارج شود، اما برای این کار باید از توان بانک‌ها و شرکت‌های لیزینگ استفاده شود؛ هرچند در حال حاضر مشکلاتی در این بخش وجود دارد و به همین دلیل امکان افزایش تیراژ تولید خودرو فراهم نیست.

به‌نیا در ادامه با تاکید بر اینکه  نباید به اسم رقابت خودروهای داخلی با خودروهای بی‌کیفیت، ارز کشور به چین سرازیر شود، گفت: ۶۰ درصد قطعات یدکی موجود در بازار بی‌کیفیت و عمدتا چینی هستند و باید این را در نظر گرفت که هزینه تولید خودرو در چین ۳۴ درصد پایین‌تر از قیمت تولید خودرو ایرانی است؛ از طرفی، حجم زیادی از قطعات بی‌کیفیت چینی در بازار قطعات یدکی خودرو به چشم می‌خورد، در حالی که قطعه‌سازان داخلی به راحتی توان تامین نیاز بازار یدکی را دارند.

به‌نیا با طرح این سوال که متولی نظام کیفیت کالای وارداتی کیست، گفت: 670 آزمایشگاه در سراسر کشور فعال است که می‌توان کیفیت قطعات وارداتی را از طریق آنها مورد آزمون قرار داد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *