آخرین اخبار

مهمترین مشکل صنعت خودرو ایران چیست؟

یک کارشناس صنعت خودرو با اشاره به توانایی بالای تولیدکنندگان داخلی گفت : علی رغم توانایی که داخل وجود دارد متاسفانه در این سالها سرمایه گذاری که در حوزه کیفیت قطعات صورت گرفته به طور کامل اجرایی نشده است.

دکتر جزایری افزود : امروز صنعت خودرو با انبوهی از مشکلاتی که حاصل عملکرد نادرست سالهای گذشته است مواجه است و این به جهت آن است که از ابتدا به صورت اساسی برای صنعت خودرو به عنوان صنعتی پویا و تاثبیر گذار در سایر صنایع برنامه ریزی نشده است.

وی همچنین با به مشکلات صنعت خودرو در حوزه برند سازی اشاره کرد و گفت : صنعت خودرو ایران به دلایل مختلف تاکنون به  میزان لازم و در راستای تولید محصولات رقابتی در این صنعت سرمایه گذاری نکرده است و همین امر موجب شده تا خودروهای داخلی با کیفیت های موجود در دنیا کمی فاصله داشته باشد.

وی گفت : البته صنعت خودرو ایران بواسطه همکاری مناسب و مستمر با یکی از شرکتهای خارجی هم اکنون از دانش فنی خوبی در حوزه طراحی و ساخت موتور برخوردار است اما در راستای این حرکت باید باید در حوزه قطعه سازی نیز سرمایه گذاری وسیعی صورت گیرد تا قطعاتی با کیفیتی تولید و موجب ارتقاء کیفی خودروهای داخلی شود.

مدیر گروه خودرو دانشکده خودرو دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی در ادامه یاد آور شد : امروز هزینه تمام شده بالای خودرو در ایران ناشی از تولید قطعاتی است که به صورت غیر رقابتی تولید می شوند و یا از تامین کننده ای خاص خریداری می شود هر چند در روند دریافت تاییده استاندارد حتی قطعاتی که توسط شرکتهایی خاص نیز تامین می شوند با وجود کیفیت کم اما از تایید استاندارد لازم برخوردارند.

جزایری همچنین در ادامه بر لزوم سرمایه گذاری خارجی در صنعت خودرو تاکید کرد و اظهار داشت : مسلما با سرمایه گذاری خارجی جهشی مناسبی در حوزه کیفیت صنعت خودرو ایجاد و با جذب بیشتر بازار این موضوع بر تیراژ تولید نیز  تاثیر گذاشته و موجب افزایش در این بخش خواهد شد.

وی تاکید کرد : البته سرمایه گذاری در حوزه خودروسازی ایران در وضعیت موجود بعید به نظر می رسد جزء آنکه مسائل کلان کنونی در در کشور حل شود تا سرمایه گذار خارجی رغبت بیشتری برای حضور در این بخش داشته باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *