آخرین اخبار

به تصادف،”نه” بگوییم!

با نزدیک‌شدن به تعطیلات نوروزی، آمار حوادث و مرگ‌ومیرهای ناشی از تصادفات رانندگی جاده‌ای و غیرجاده‌ای افزایش پیدا می‌کند. حجم بالای جابجایی‌های درون‌شهری و برون‌شهری در ایام تعطیل از عوامل بروز این حوادث است.

 مهدی نجفی‌خواه، کارشناس ارشد اجتماعی و از فعالان “کمپین نه به تصادف”، می‌گوید: “ایران رتبه پنجم را در تصادفات و مرگ‌ومیرهای ناشی از آن دارد. این آمار نشان از نقطه ضعف شدید در رانندگی در ایران دارد. دلایل متعددی به بالا بودن این آمار دامن زده‌اند، اما بیش از همه باید عوامل انسانی را مورد توجه قرار داد.”

نجفی‌خواه گفت: آمار کشته‌شدگان تصادفات جاده‌ای و غیرجاده‌ای در ایران بسیار زیاد است. این آمار در حدی است که سومین دلیل مرگ‌ومیر در ایران به تصادفات مربوط می‌شود. این آمار بسیار جدی و مهم است و بیش از همه رده سنی 20 تا 40 سال را دربرمی‌گیرد.

این جامعه‌شناس همچنین در ادامه گفت: همینطور با نگاهی به آمار در سطح جهانی، ایران به نسبت جمعیتش، رتبه پنجم را از از نظر بالابودن میزان تصادفات دارد، که این آمار نیز جدی و فاجعه‌بار است. هرچند که در سال‌های اخیر میزان مرگ و میر بر اثر تصادفات جاده‌ای و غیرجاده‌ای کمتر شده است، اما داشتن جایگاه پنجم در جهان، جایگاه بسیار بدی است.

تصادفات سومین آمار مرگ‌ومیر در کشور
وی ضمن اشاره به دو دوره پرحادثه در سال ادمه داد: دو دوره در سال قرار دارند که در آن‌ها میزان تصادفات و مرگ‌ومیر ناشی از آن بالا می‌رود. تعطیلات نوروزی و تابستانِ هر سال، این دو دوره را شامل می‌شوند. دلیل بالارفتن آمار در تعطیلات نوروز و تابستان، افزایش حجم مسافرت‌ها و جابجایی‌هاست. برای کنترل این آمار باید اقدامات لازمی را به عمل آورد، اما چگونه؟ قطعا ما نمی‌توانیم از حجم سفرها بکاهیم، اما می‌توان با فرهنگ‌سازی‌های بیشتر تصادفات را کاهش دهیم.

نجفی‌خواه در ادامه اظهار کرد: نکته مهمی که لازم است به آن اشاره کنیم، این است که اکثر ما گمان می‌کنیم که تصادفات و حوادث تلخ پیرامون آن تنها گریبان‌گیر افراد معمولی است. در حالی که بسیاری از شخصیت‌های مهم و شناخته‌شده فرهنگی، هنری و سیاسی نیز بر اثر تصادف جان خود را از دست داده‌اند، که یا خودشان راننده بوده‌اند و یا بر اثر رانندگی شخص دیگری دچار آسیب شده‌اند. این موضوع نشان از ضعف شدید ما در زمینه رانندگی دارد. از میان این چهره‌ها می‌توان به مرگ فروغ فرخزاد(شاعر و هنرمند) پیش از انقلاب و مرگ آیدین نیکخواه بهرامی(بسکتبالیست) پس از انقلاب اشاره کرد.

وی گفت: هرساله نزدیک به تعطیلات نوروز و تابستان توصیه‌های مربوط به رانندگی در سفرها و جابه‌جایی‌ها افزایش پیدا می‌کند. هرچند که بسیاری از این توصیه‌ها بارها و بارها از طریق رسانه‌ها و اشخاص مختلف گفته شده‌اند، اما باز هم نیاز به تکرار و شنیدن دارند.

توصیه‌هایی تکراری اما لازم
این کارشناس ارشد علوم اجتماعی با برشمردن مهم‌ترین نکاتی که هنگام رانندگی باید به آن‌ها عمل و توجه کرد، توضیح داد: تمام کسانی که راننده هستند، باید پیش از استفاده از ماشین، از سلامت خودرو مطمئن شوند. همچنین باید هشیاری در هنگام رانندگی را جدی گرفت. بستن کمربند ایمنی، همچنان در میان تعداد زیادی از افراد دیده نمی‌شود؛ این در حالی است که حجم زیادی از آسیب‌ها و مرگ‌ومیرهای ناشی از تصادفات به همین موضوع مرتبط است.  بستن کمربند ایمنی برای تمام کسانی که در بدنه خودرو قرار دارند لازم و ضروری است. یکی دیگر از توصیه‌های مهم مربوط به حفظ ایمنی کودکان می‌شود؛ استفاده از صندلی کودک، به این دلیل که کودکان توان پایین‌تری دارند، بسیار اهمیت دارد.

این عضو کمپین نه به تصادف همچنین تصریح کرد: یکی از توصیه‌ها و نکات مهم برای کاهش آمار تصادفات و مرگ‌ومیر ناشی از آن، توجه به انجام یک کار مهم است؛ راننده بودن بسیار حائزاهمیت است؛ کسی که پشت فرمان می‌نشیند باید مدام به این بیاندیشد که جان افرادی که همراه او هستند به نحوه رانندگی او بستگی دارد. این نگرش می‌تواند دقت افراد را بالا و آمار تصادفات را کاهش دهد.

نجفی‌خواه با اشاره به آمار بالای مرگ‌ومیر در پی رانندگی موتورسیکلت ادامه داد: در اینجا شاید بد نباشد که به آمار بالای تصادف در میان موتورسوارها اشاره کنیم. استفاده‌کنندگان از موتورسیکلت‌ها عموما کلاه ایمنی ندارند، که به دلیل امنیت پایین این وسیله نقلیه، می‌توان جان بسیاری از افراد را به راحتی به خطر بیاندازد.

وی گفت: آمار بالای دیگری در تصادفات، به افراد پیاده‌ای اختصاص دارد که بی‌مهابا از عرض و حاشیه خیابان‌ها، اتوبان‌ها و گذرگاه‌ها عبور می‌کنند. ما سالانه آمار زیادی از مرگ‌ومیرهای ناشی از برخورد خودرو به این افراد را شاهد هستیم.

مهدی نجفی‌خواه ضمن اشاره به یکی دیگر از دلایل بالا بودن آمار تصادفات در ایران گفت: یکی از دلایل عمده تصادفات در ایران، به ایمنی پائین خودروها نیز مربوط است. برای بالارفتن این ایمنی، باید به دولت فشار آورد که کنترل بیشتر بر خودروسازان داشته باشد. با این وجود، رعایت ایمنی هنگام رانندگی توسط خود افراد بسیار مهم‌تر است.

عوامل انسانی مهم‌ترین دلیل تصادفات
وی با تاکید بر این‌که نباید تصادف را به گردن عوامل بیرونی بیاندازیم تصریح کرد: هنگامی که تصادف می‌کنیم، می‌توانیم هزاران دلیل بیاوریم و به دنبال مقصر و دلیلی بیرونی برای تصادفمان باشیم. ایمن نبودن سات خودرو، نامناسب بودن جاده، راننده مقابل و… از این دست دلایل است. با این‌وجود اما تنها خود ما هستیم که می‌توانیم جلوی تصادفات و حوادث ناشی از آن را بگیریم، چرا که دلیل عمده این تصادفات بیش و پیش از هرچیز خطاها و عوامل انسانی است.

این فعال اجتماعی در انتها با ابراز امیدواری نسبت به شروع سالی با آمار کمتر تصادفات گفت: متاسفانه در حال حاضر ما حتی یک روز بدون تصادف، آن‌هم تصادف مرگبار، نداریم. روزانه تعداد زیادی از مرگ‌ومیرها به تصادفات جاده‌ای و غیرجاده‌ای مربوط می‌شود. امیدواریم که با فرهنگ‌سازی بیشتر و توجه روزافزون مردم به رانندگی صحیح، از حجم حوادث ناشی از تصادفات چه در تعطیلات نوروز در پیش رو و چه پس از آن کاسته شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *