آخرین اخبار

پیش بینی افزایش ۱۰ درصدی تولید خودرو

احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران اظهار داشت: امسال تولید خودرو به بیش از ۶۰ درصد افزایش یافت و با عرضه بیشتر خودرو به بازار اختلاف قیمت بین حاشیه بازار و کارخانه به حداقل خود رسید ودست دلالان کوتاه شد.

البته در این میان استثنائاتی مانند خودروی دنا نیز وجود داشت که متاسفانه به دلیل مشکلات متعدد از جمله بروکراسی شورای رقابت و اینکه ایران خودرو اصرار دارد که این خودرو بدون عیب و نقص به بازار بیاید در نتیجه تولید آن با وسواس ویژه‌ای صورت گرفت و متاسفانه مقداری از تعهدات عقب افتاد.
نعمت بخش با بیان اینکه خودرویی بر روی دست خودروسازان نمانده گفت: با توجه به اینکه به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم خرید وفروش خودرو رونق گرفته و حتی برخی افراد برای تحویل زود‌تر خودرویشان به بنده مراجعه نیز کرده‌اند.
وی در پاسخ به این پرسش که افزایش تولید خودرو در سال آینده چقدر خواهد بود گفت: پیش بینی می‌شود سال آینده تولید خودرو در بد‌ترین شرایط معادل سال جاری و حداکثر تا ده درصد افزایش پیدا کند اما اگر دولت تمهیدات خاصی در خصوص خروج خودروهای فرسوده بوجود آورد مسلما شرایط بهتر خواهد شد.
وی گفت: در آمریکا برای هر خودروی فرسوده دولت ۴ هزار دلار کمک بلاعوض و وام با بهره‌های ارزان قیمت می‌دهد که در رونق تولیدات این کشور و رفع الودگی شهر‌ها کمک می‌کند.
نعمت بخش افزود: یک خودروی کاربراتوری ۵۰ تا ۶۰ برابر خودروی یورو۴ آلایندگی ایجاد می‌کند که باید خروج ان‌ها از چرخه حمل و نقل فکری اساسی کرد.
وی  گفت: در سال ۹۳ رشد اقتصادی ۴ درصد بوده که حدود 1.2 درصد آن مربوط به صنعت خودرو سازی است زیرا این صنعت ۲۰ درصد از ارزش افزوده کل صنعت را به خود اختصاص داده و درصورتیکه در سال آینده فاکتورهای مختلفی نظیر افزایش قیمت نفت و توافق با ۵+ ۱ بوجود آید مسلما مدیران خودروسازی برای رونق این صنعت برنامه‌های بهتری خواهند داشت.
منبع:ایلنا
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *