آخرین اخبار

برداشت غلط درباره سیزدهمین خریداران خودرو جهان

فرید زاوه، کارشناس صنعت خودرو در برنامه تلویزیونی روزآمد اعلام کرد بر اساس برداشتی غلط عنوان شد که ایرانی‌ها سیزدهمین خریداران خودرو در جهان هستند.

 روز جمعه 15 اسفند خبری منتشر شد مبنی بر اینکه ایرانی‌ها سیزدهمین خریداران خودرو در جهان هستند. بر اساس این خبر سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری در جدیدترین آمار خود اعلام کرد، ایران در سال 2014 باخرید یک میلیون و 287 هزار و 600 دستگاه خودرو، سیزدهمین مرکز بزرگ خرید خودرو در جهان شناخته شده است.

در همین رابطه فرید زاوه، کارشناس صنعت خودرو در برنامه تلویزیونی روزآمد که هر صبح از شبکه سراسری 5 سیما پخش می شود گفت: «البته طبق آمار سیزدهمین تولید کننده خودروی جهان هستیم و  سیزدهمین بازار خودروی جهان نیستیم.»

زاوه در واکنش به این موضوع که بسیاری از خبرگزاری این خبر را روز جمعه به نقل از سازمان بین المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری منتشر کردند و حتی در صفحه نخست برخی روزنامه های روز جمعه نیز چنین تیتری جای گرفت، گفت: « این ناشی از این است که در ایران بیشتر تولیدی که انجام می شود مصرف داخلی دارد و این شبهه را ایجاد می کند که در سایر نقاط دنیا هم همچنین حالتی دارد.»

این کارشناس صنعت خودرو در برنامه تلویزیونی روزآمد افزود: « ولی در واقع ما سیزدهمین کشور تولید کننده خودروی دنیا هستیم و هنوز به موقعیت قبلی خودمان نرسیدیم چرا که ما قبلا رتبه نهم را در سال 89 و 90 داشتیم. یکی از مهم ترین بازارهای خودروی جهان هستیم و اینکه ما بازار خودروی مهمی هستیم درست است اما آن آمار مربوط به تولید است. »

او در ادامه تحلیل خود به بزرگ بودن بازار خودرو ایران اشاره کرد و آن را از دو منظر بررسی کرد: « بزرگ بودن بازار ایران از باب مصرف از دو جنبه اهمیت دارد. یکی اینکه بازار بزرگ باعث جذب فروشنده های بزرگ می شود. فروشنده های بزرگ مجبور می شوند بیایند و در بازار سرمایه گذاری کنند و برای چنین بازاری محصول خودشان را تولید کنندو بفروشند. اهمیت دومی که دارد این است که چنین حجمی از بازار باعث می شود انجام هرگونه عملیات تولیدی اقتصادی باشد. یعنی شما هر محصولی را بخواهید در این بازار بفروشید  خود بازار به تنهایی اینقدر حجمش زیاد است که ارزش این را داشته باشد که فرآیند ارائه محصولات جدید را انجام دهید، روی آن سرمایه گذاری کنید و بتوانید محصول خود را بفروشید. »

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *