آخرین اخبار

واکنش خودروسازان به تثبیت تعرفه واردات خودرو

دبیر انجمن خودروسازان از تعرفه فعلی واردات خودرو اعلام رضایت کرد و گفت: ثبات تعرفه برای خودروهای وارداتی در شرایط فعلی بهترین اقدام است و باید فعلا برای تغییر آن دست نگه داشت.

احمد نعمت‌بخش اظهار کرد: مسیر کاهشی تعرفه‌گذاری خودروهای خارجی نگرانی ایجاد می‌کند و ممکن است روند واردات شدت بگیرد. از سویی افزایش تعرفه هم به گرانی قیمت خودروهای خارجی دامن می‌زند. در این صورت با ثبات تعرفه‌ برای خودروهای خارجی موافق هستم.

او با بیان اینکه تعرفه 40 درصدی تعرفه بالایی برای خودروهای وارداتی نیست، گفت: تعرفه کنونی، بسیار طبیعی است و عدد منطقی است که انتظار می‌رود مجلس برای تغییر این درصد تعرفه دست نگه دارد.

دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه خودروسازها با کاهش تعرفه واردات خودرو مخالف نیستند، گفت: کاهش تعرفه واردات خودرو زمانی منطقی است که تعرفه واردات قطعات و مواد اولیه خودرو هم کنار آن کاهش یابد تا خودروسازها بتوانند در کنار افزایش واردات شرایط رقابتی را برای خود مهیا کنند و به لحاظ کمی و کیفی تولیدات خود را ارتقاء دهند.

او افزود: واردات خودرو ارزبری بالایی دارد و به همین دلیل ما انتظار نداریم ارز مورد نیاز در کشور به اندازه‌ای باشد که در راه واردات، تولید در کشور آسیب ببیند.

نعمت‌بخش با بیان اینکه با تعرفه فعلی موافق هستم، گفت: سال 90 خودروسازها در کشور نزدیک به یک میلیون و 650 هزار دستگاه خودرو تولید کردند که برای این میزان تولید نزدیک به دو میلیارد و 500 میلیون دلار ارز هزینه برآورد شد. در حالی که همان سال در حدود 47 تا 48 هزار دستگاه واردات خودورهای خارجی صورت گرفت که میزان ارزبری آن در حدود یک میلیارد دلار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *