آخرین اخبارراهنمای سفر

مقررات حمل خودرو با قطار

شركت راه آهن جمهوري اسلامي ايران در راستاي ايجاد جذابيت بيشتر در حمل و نقل ريلي مسافري اقدام به خريد و افزودن واگن‌هاي خودروبر دوطبقه با قابليت اتصال به قطارهاي مسافري كرده تا امكان انتقال و استفاده خودرو براي مسافراني كه به خود‌رو خود در مقصد نياز دارند، فراهم شود. اين واگنها در كليه محورهاي راه آهن ( به غير از محور شمال ) قابل سير و بهره برداري است و با ظرفيت ۱۰ الي ۱۲ خودرو ( با توجه به ابعاد خودرو ) در حال حاضر در مسير تهران به مشهد، بندرعباس، كرمان، اهواز، تبريز همچنين اصفهان به بندرعباس و مشهد- بندرعباس و بالعكس راه‌اندازي شده است. مسافران محترم مي توانند بليت اين واگن‌ها را با روشي مشابه پيش فروش بليت قطارهاي مسافري از طريق شبكه رايانه‌اي فروش بليت تهيه نمايند.

فراموش نكنيد خودرو بايد حداقل سه ساعت قبل از حركت قطار براي حمل به انبار توشه‌ي ايستگاه مبدأ تحويل شود. (بهاي بليت برگشت معادل بهاي بليت رفت مي‌باشد)

 استرداد بليت حمل خودرو

۱. استرداد ۹۰ درصد بهاي بليت تا ساعت ۱۲روز قبل از حركت

۲. استرداد ۷۰ درصد بهاي بليت از ساعت ۱۲روزقبل از حركت تا ۳ ساعت مانده به حركت

۳.استرداد ۵۰ درصد بهاي بليت از ۳ساعت مانده به حركت تا زمان حركت بليت پس از بارگيري خودرو و يا حركت قطار استرداد نمي‌شود. توجه: خودرو بايد ۳ ساعت قبل از حركت قطار تحويل داده شود.

“درصورت مفقود شدن بليت حمل خودرو طبق مقررات بليت المثني صادر مي‌شود.”

يادآوري‌هاي مهم حمل خودرو

۱- پذيرش خودرو براي اعزام از مبدأ حركت از ۸ صبح تا حداكثر ۳ ساعت مانده به حركت قطار مي باشد.

۲- هنگام تهيه‌ي بليت براي مسيرهاي بلند(مانند مشهد- اهواز) پيش بيني زماني لازم براي تأخيرهاي احتمالي، تخليه‌ي واگن و بارگيري مجدد آن در ايستگاه واسط (تهران) و رعايت بند ۱ صورت گيرد.

۳- خودرو هنگام تحويل به انبار بايد داراي موجودي بنزين مطابق با حداكثر يك چهارم ظرفيت باك خودرو باشد.

۴- براي رعايت ايمني خودروها، سر باتري در مبدأ جدا و در مقصد مجدداً نصب مي‌شود.

۵- امكان حمل خودرو با ارتفاع بيش از ۱۵۸ سانتي متر وجود ندارد. همچنين اين محدوديت شامل خودروهايي مانند پاترول، پاجيرو، جيپ و … مي‌باشد.

۶- براي رفع مشكلات در مقصد، قبل از بارگيري كليه‌ي نواقص يا آسيب ديدگي قبلي خودرو و كسري لوازم به مسؤولان اعزام اظهار شود.

۷- به محض اطلاع از ورود خودرو به مقصد نسبت به ترخيص و تحويل خودرو با در دست داشتن مدارك مثبته (كارت ماشين ، كارت شناسايي معتبر) اقدام در غير اين صورت بعد از ۲۴ ساعت اوليه تا ۶ روز ،روزانه ۱۵۰۰۰ريال و از روز هفتم به بعد روزانه ۳۰۰۰۰ريال بابت حق توقف و هزينه انبارداري محاسبه و دريافت خواهد شد.

۸- براي تحويل خودرو كارت شناسايي يا شناسنامه خودرو معتبر و منطبق با مندرجات در بليت ضرورت دارد وخودرو به كسي تحويل خواهد شد كه بليت حمل خودرو به نام او صادر شده است. و از تحويل خودرو به افراد غير و بدون مدارك مثبته خودداري خواهد شد .

۹- در صورت تأخير در تحويل خودرو در مقصد تا ۲۴ ساعت تاخير در تحويل خودرو ۵۰درصد كرايه برگشت داده مي‌شود و در صورت عدم تحويل خودرو در مقصد ۱۰۰درصد كرايه برگشت داده مي‌شود.

۱۰- براي دريافت خسارت تاخير متقاضيان محترم مي‌توانند با به همراه داشتن اصل لاشه بليت و كارت شناسايي معتبر با مراجعه به آژانس‌هاي سراسر كشور نسبت به دريافت خسارت اقدام كنند.

۱۱- درصورت مفقود شدن بليت حمل خودرو طبق مقررات بليت المثني صادر مي‌شود.

۱۲- اطلاعات مورد نياز حمل خودرو با قطار اعم از: تاريخ و ساعت حركت ، شماره قطار ، زمان و شرايط تحويل خودرو و… جهت اطلاع آنها برروي برگه بليت حمل خودرو درج مي‌شود.
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

  1. بر اساس شرایط اعلام شده ارتفاع خودرو باید کمتر از 158 سانتی متر باشد.
   در حالی که ارتفاع خودرو جک 166 سانتی متر است.

  1. سقف ارتفاع در نظر گرفته شده برای حمل خودرو 158 سانتی متر(معادل 1580 میلی متر) است یعنی ارتفاع خودروی شما نباید بیش از این مقدار باشد
   ارتفاع خودروی استپ وی 1584 میلی متر است یعنی تقریبا برابر با حداکثر ارتفاع مجاز، قاعدتا نباید مشکلی وجود داشته باشد.

 1. سلام ، توی صندوق خودرو میشه بار گذاشت؟ یا خوررو باید کاملا خالی از وسیله باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *