آخرین اخبار

چه خودروهایی به مزایده گذاشته می‌شود؟

خودروهایی که برخی از نظر ظاهری سالم، اما مشکل موتوری دارند یا خودروهایی که موتور سالم اما بدنه تصادفی آنها کاملاً مشخص است، همچنین برخی از خودروهایی که دچار آتش‌سوزی یا تصادف‌های شدید شده‌اند، از خودروهایی هستند که آنها را به مزایده می‌گذارند.

برخی از خودروها که دچار آتش‌سوزی یا تصادف‌های شدید شده‌اند، خودروهایی که در صورت صفر بودن هنوز به بیرون از کارخانه راه نیافته‌اند یا اینکه سازمانی قصد فروش اموال خود را دارد و… را از طریق مزایده عمومی به افراد ذی‌صلاح واگذار می‌کنند. این خودروها به مزایده گذاشته می‌شوند و در طی مراحل مخصوص مزایده، با قیمت‌های شاید به‌صرفه به مشتریان فروخته می‌شوند ولی گاه ممکن است قیمت این خودروها از خودروی صفری که از کارخانه خریداری می‌کنند بیشتر تمام ‌شود. بعضی‌ها برای خرید یک خودرو کارکرده در این مزایده‌ها شرکت می‌کنند و بعضی‌ها برای کسب درآمد.
در این مزایده‌ها، با توجه به کیفیت کالا قیمتی به عنوان قیمت پایه توسط شرکت یا ارگان مزایده‌گذار در نظر گرفته می‌شود.
طبق گفته بعضی از خریداران، همه چیز بستگی به شانس دارد. گاه قیمت خودروهای مزایده‌ای خیلی بالاست که با توجه به معیوب بودن و گارانتی نداشتن خودروها مقرون به صرفه نیست ولی گاه می‌توان خودروهایی با شرایط خوب و نقص فنی جزیی پیدا کرد که این مورد از طرف همگان استقبال می‌شود و سود خوبی در جیب برنده این مزایده می‌رود.
گاه این خودروها صفر کیلومتر به حساب نمی‌آیند و فاقد بیمه و پلاک هستند که هزینه‌های مربوط به بیمه، پلاک و شماره‌گذاری آن بر عهده برندگان مزایده است. غیر از این موارد گاه باید ریسک‌های بیشتری در خرید این خودروهای مزایده‌ای داشت، برخی شرایط همانند اینکه مزایده‌گذار در مورد سایر عیوب احتمالی خودرو هیچ‌گونه مسوولیتی ندارد و امثال آن.
البته این مزایده‌ها فقط به نفع خریداران نیست بلکه به سود شرکت مزایده‌گذار هم است. تمامی‌ خریداران برای ثبت‌ نام در مزایده مبلغی را بابت دریافت قبض مزایده پرداخت می‌کنند و اینکه افرادی که در مزایده شرکت می‌کنند مبلغی را به حساب شرکت مزایده‌گذار واریز می‌کنند که در صورت برنده نشدن در مزایده، شرکت این مبلغ را به شرکت‌کنندگان پس می‌دهد.

البته قابل ذکر است که معمولاً تاریخ این مزایده‌ها به صورت عمومی اعلام نمی‌شود، مگر اینکه از طریق دوستان، آشنایان، به صورت محدود در روزنامه یا بعضی از سایت‌ها، از این آگهی‌ها اطلاع پیدا کنید.در جدول زیر تعدادی از خودروهای مزایده‌ای که به اطلاع عموم رسیده‌اند شرح داده شده است:

لیستی از بعضی خودروهای مزایده‌ای

مدل خودرو

تعداد

مهلت خرید اسناد

استان برگزارکننده

مگان مدل 92

2 دستگاه

14/12/1393

تهران

سواری و وانت با سند

15 دستگاه

15/12/1393

تهران

وانت مزدا دو کابین مدل 2000 مدل 79

19/12/1393

خوزستان

سواری پیکان مدل 79

یک دستگاه

14/12/1393

خراسان رضوی

سواری رنو سپند مدل 81

یک دستگاه

14/12/1393

خراسان رضوی

سواری پژو آردی مدل 81

یک دستگاه

14/12/1393

خراسان رضوی

وانت نیسان، وانت شوکا، دیلی، ون، میدی‌باس، اتوبوس درون‌شهری، کامیون تجاری و غیر تجاری و مازاد خود

تقریبی 65 دستگاه

11/12/1393 لغایت 13/12/1393

تهران

خودرو سواری تویوتا کرولا مدل 1994

یک دستگاه

11/12/1393 لغایت 23/12/1393

چهارمحال و بختیاری

خودرو مزدا 3 مدل 88

یک دستگاه

تهران

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *