آخرین اخبار

بی نظمی در بازار لاستیک ایران

رئیس اتحادیۀ لاستیک ، روغن موتور و فیلترسازان تهران گفت : در حال حاضر بازار لاستیک ایران در بی نظمی به سر می برد و با اینکه فروشندگان لاستیک ها را پایین تر از قیمت کارخانه و قیمت های وارداتی عرضه می کنند بازهم از میزان فروش کمی برخوردارند و در خطر ورشکستگی قرار دارند .

عباس سماواتی در خصوص برخی دیگر از مشکلات این صنف گفت : هم اکنون تولید کنندگان لاستیک های داخلی به دلیل بالا بودن هزینه تولید وقیمت مواد اولیه وسایر هزینه های مربوطه ، از نظر قیمت توان رقابت با  واردکنندگان این کالا را ندارند .

وی در ادامه افزود : اکثر کارخانه های تولید کنندۀ لاستیک با همان دستگاه های چندین سال پیش در زمینۀ تولید لاستیک فعال هستند که عمدتا تولیداتشان قابل مصرف در ایران نیست  و تنها دو کارخانه در ایران لاستیک های رادیال تولید می کنند  .

سماواتی با اشاره به واردات لاستیک در ایران گفت : بخشی از واردات لاستیک مربوط به لاستیک  خودروهای خارجی است که این لاستیک ها در ایران تولید نمی شود و  در این بخش واردکنندگان رقیبی به عنوان تولیدات داخلی ندارند.

رئیس اتحادیۀ لاستیک و روغن موتور با بیان این مطلب که 60 درصد از سهم  بازارلاستیک ایران از طریق واردات تامین می شود افزود : در برخی از موارد قیمت لاستیک های وارداتی بسیار پایین تر از لاستیک  داخلی است ،این در حالی است که کارخانه های چینی با کم کردن وزن ونازک کردن لایۀ لاستیک تولیدی خود قیمت لاستیک ها را تا به منظور جذب جذب مشتریان بازار ایران کاهش می دهند به طور مثال لاستیک 24-12 چینی با نوار تیوپ 1میلیون و 750 هزار تومان وقیمت همین لاستک تولید داخلی بدون نوار تیوپ 2 میلیون تومان است که به طبع لاستیک های وارداتی در عرصۀ این رقابت پیروز می شوند .

وی با اشاره به قاچاق لاستیک گفت : هم اکنون از کشورهای ژاپن ، فرانسه ، آلمان ، اندونزی که امکان مبادلۀ ارزی با ایران  ندارد ، لاستیک بطور قاچاق وارد کشور می شود و در کل از بین تمام کشورهایی که لاستیک به ایران وارد می کنند چین وهند بیشترین میزان واردات  به ایران را دارد.

وی با اشاره به برخی مواردی که باعث بی نظمی در بازار لاستیک شده گفت : نماینگی های واردکنندۀ برندهای خارجی به دلیل اینکه تقریبا هر دو ماه یکبار موظف به وارد کردن لاستیک های با برند خارجی به کشور هستند ، در صورت عدم تقاضای بازار اقدام به پایین آوردن بیش از حد قیمت لاستیک می کنند که  واین امر نظم بازار را ازبین برده و به بخش تولیدات داخلی آسیب می رساند.

رئیس اتحادیۀ لاستیک و روغن موتور تهران در پایان به عرضه لاستیک تاریخ مصرف گذشته در بازار اشاره کرد و گفت : در این ارتباط  شایعاتی نسبت به سوء استفادۀ برخی از سودجویان در بازار لاستیک است ،در حالی که  لاستیک ها تا 5 سال پس از تولید در صورت نگهداری در مکان سرپوشیده ودور از نور خورشید و سرما قابل استفاده هستند و همچنین از زمان فروش لاستیک توسط فروشندگان دارای پروانۀ کسب ، تا 2 سال نیز گارانتی دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *