آخرین اخبار

انگیزه ی خرید خودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی حدود ۱۰ سالی است که در کشورهای اروپایی وارد بازار شده‌اند البته در ابتدا چنین استقبالی از آن نشده بود، اما هم اینک با توجه به آشنایی مردم با چنین تکنولوژی و اقبال عمومی برای خرید، رقابت شرکت‌های تولید کننده‌ی خودرو برای تولید چنین خودروهایی با ویژگی‌های برتر آغاز شده و دریافته‌اند که بازار آینده‌ی اروپا و امریکا در اختیار این خودروها قرار خواهد داشت.

در اروپا و امریکا و برخی کشورهای دیگر، هم اینک خودروهای هیبریدی و برقی چنان جای خود را در بازار به ویژه بین مصرف کنندگان اقتصادی خودرو، که بیش از نود درصد مصرف کنندگان هستند، باز کرده که پیش بینی کارشناسان خودرو این است که در آینده ای نه چندان دور، تولیدکنندگان خودرو مجبور خواهند بود برای راضی نمودن مصرف کنندگان و خریداران خودرو به خریدن خودروهای با سوخت فسیلی، هم مصرف سوخت این خودروها را به کمتر از ۵ لیتر تقلیل دهند و هم قیمت‌های خود را جهت رقابت با این خودروها پایین بیاورند، که این خود مستلزم هزینه‌های بسیار در بخش تحقیقات خواهد بود.

این نسل از خودروها، با بهره گیری از تکنولوژی‌های پیچیده و پیشرفته، تلفیقی از سوخت فسیلی و سوخت‌های سبز را به کار می‌گیرند و باعث کاهش آلودگی‌های زیست محیطی شده‌اند.

در اغلب کشورها بخاطر همین الایندگی کمتر خودروهای هیبریدی، برای تولید و یا واردات آن تسهیلات جالبی را در نظر گرفته‌اند، مانند تخفیف‌های مالیاتی که گاهی به ۱۰۰ درصد می‌رسد، تخفیف در هزینه‌های بیمه ای و بسیاری از هزینه‌های دیگر ککه گاهی چنان است که خریدن خودروهای هیبریدی نوعی سرمایه گذاری تلقی خواهد شد.

در ضمن هزینه‌های نگهداری و مصرفی چنین خودروهایی نسبت به خودروهای بنزین سوز و یا گازوئیل سوز، به مراتب پایین تر است، به عنوان مثال در یک دوره ۲۰۰۰۰ کیلومتری(در شهر و جاده در سال) مصرف خودروهای هیبریدی نسبت به خودروهای عادی در اروپا که حدود ۶ درصد در ۱۰۰ کیلومتر مصرف سوخت دارند، تقریباً ۷۰۰ لیتر بنزین کمتر مصرف می‌کنند، که این از نظر زیست محیطی یعنی حدود ۶۰ درصد آلودگی کمتر. و البته از نظر اقتصادی یعنی حدود ۱۴۰۰ یورو هزینه‌ی کمتر در سال.

اما هزینه تولید چنین خودروهایی نسبت به سایر خودروها تقریباً دوبرابر است، اما با تمهیداتی که دولتمردان کشورهای اروپایی اندیشیده‌اند، این خودروها تقریباً ۲۰ درصد گران‌تر از نوع مشابه عادی خود به مشتری تحویل داده می‌شوند که با توجه ۵۰ درصد هزینه‌ی کمتر سوخت این خودروها در یک دوره‌ی یک ساله، این مقدار پرداخت بیشتر، جبران خواهد شد. و از سال دوم به بعد بازدهی آن آشکار خواهد شد. به عبارت دیگر با خرید یک خودروی هیبریدی یا برقی، در هر سال ۱۴۰۰ یورو صرفه جویی خواهید نمود.

اما در کشور ما، یکی از خودروهایی که قیمت عادی آن ۴۲ میلیون تومان است را باید حدود ۱۲۰ میلیون تومان خریداری کنید یعنی حدود سه برابر!

نوع دیگری که هم هیبریدی آن در بازار ایران وجود دارد، از ۱۳۰ میلیون تومان در خودروی عادی تا ۲۰۰ میلیون تومان برای هیبریدی آن متغیر است.

با یک حساب سرانگشتی، یک ایرانی در یک سال حداکثر ۴۰ هزار کیلومتر استفاده از خودرو دارد که با حساب حدود ۸ درصد مصرف در خودروهای عادی و ۳ درصد در خودروهای هیبریدی، به عددی حدود ۲۰۰۰ لیتر سوخت صرفه خواهیم رسید که با قیمت هر لیتر ۱۰۰۰ تومان، یعنی سالانه حدود دو میلیون تومان صرفه جویی مالی خواهیم داشت، اگر قرار باشد کسی از خودروی هیبریدی استفاده نماید که حدود ۸۰ میلیون تومان پول اضافه پرداخت نموده است، باید ۴۰ سال از این خودرو استفاده کند تا هزینه اضافه خود را برگرداند!

با این تفاسیر به هیچ عنوان منطقی نیست که از خودروهایی هیبریدی استفاده کنیم، مگر اینکه حداکثر ۲۰ درصد اختلاف قیمت را برای خریداری پرداخت کنیم.اگر دولت واقعاً قصد حمایت از مصرف کننده برای استفاده از چنین خودروهایی را دارد باید بتواند با در نظر گرفتن تسهیلاتی مناسب قیمت خودروهای هیبریدی را به خودروهای عادی نزدیک کند.

در شرایط فعلی و در صورتی که دیدگاه‌های دولت در نگاه به چنین خودروهایی، تغییر نکند به این زودی‌ها نباید اننظار حضور چنین خودروهایی را جهت کاهش هزینه‌های زندگی هم وطنان، در کشور داشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *