آخرین اخبار

شورای رقابت دیگر در بازار خودروهای وارداتی دخالت نمی‌کند

همزمان با اصلاح ضوابط قیمت گذاری خودروهای وارداتی توسط وزارت صنعت، شورای رقابت رسماً تصمیم گرفت که دیگر در حوزه بازار این خودروها ورود نداشته باشد.

طی یک ماه اخیر موضوع سازماندهی و تعیین ضوابط قیمت گذاری خودروهای وارداتی با اختلافاتی میان شورای رقابت و وزارت صنعت، معدن و تجارت روبه رو بود. زیرا شورا به استناد اطلاعات خود بازار این خودروها را انحصاری اما وزارت صنعت با این ادله که هم اکنون 35 نمایندگی فعال در بازار خودروهای وارداتی فعالیت می‌کنند اعتقادی بر انحصاری بودن بازار نداشت. در نهایت قرار شد شورای رقابت طی رایزنی‌هایی با این وزارتخانه اقدام به اعلام نظر نهایی خود در مورد بازار خودروهای وارداتی نمایند.

به همین منظور امروز شورای رقابت در دویست و سیزدهمین جلسه خود گزارش نتایج جلسات خود با مسئولین وزارت صنعت معدن و تجارت در رابطه با خودروهای وارداتی را مورد تصویب اعضاء رساند. براساس مصوبه اعضاء شورای رقابت با توجه به رفع ابهامات ضوابط قیمت گذاری خودروهای وارداتی شورا دیگر دخالتی در بازار خودروهای وارداتی نخواهد داشت.

رضا شیوا در همین ارتباط در گفت‌وگو با تسنیم به تشریح جزئیات این جلسه پرداخت و گفت: به اعتقاد شورای رقابت اگر امتیاز کالاهای سرمایه‌ای از جمله خودرو به واردکنندکان رسمی داده شود در بازار نوعی انحصار ایجاد خواهد شد اما در طول جلسات خود با وزارت صنعت امکان واردات خودرو توسط اشخاص حقیقی و حقوقی نیز فراهم شود.

وی با بیان اینکه قرار شده این افراد بابت واردات سه درصد ارزش CIF خودرو برای گارانتی را به شرکت های رسمی پرداخت کنند، افزود: اگر واردکنندگان در مورد این درصد اعتراضی دارند باید این موضوع را با وزارت صنعت در میان بگذارند و با این وزارت خانه به توافق برسند.

رئیس شورای رقابت اضافه کرد: با توجه به اصلاح ضوابط قیمت گذاری خودروهای وارداتی شورای رقابت دیگر در حوزه بازار این خودروها ورود پیدا نخواهد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *