آخرین اخبار

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان: هیچگونه انحصاری در واردات خودرو وجود ندارد

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه هیچگونه انحصاری در واردات خودرو ایجاد نشده است، گفت: در ده ماه گذشته 65 درصد خودروهای وارداتی توسط غیرنمایندگان رسمی وارد کشور شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سیدمحمود نوابی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر واردات خودرو توسط نمایندگان رسمی، اظهار داشت: قانونگذار برای آنکه مصرف کنندگان متضرر نشوند و نمایندگان رسمی که دارای خدمات پس از فروش هستند در حوزه واردات خودرو وارد شوند اقدام به حذف افراد غیر نمایندگان رسمی از واردات خودرو کرده است.

وی با بیان آنکه در حال حاضر 35 نماینده رسمی واردات خودرو در کشور فعال هستند، اظهار داشت: در کنار این نمایندگان رسمی محدودیتی برای واردات خودرو برای سایر افراد ایجاد نشده منتها واردکنندگان خودرو باید توافقنامه ای را که وزارت صنعت، معدن و تجارت آن را تهیه کرده با نمایندگان رسمی به امضا برسانند.

نوابی ادامه داد: براساس این توافقنامه واردکنندگان خودرو مکلف هستند سه درصد از ارزش خودروهای وارداتی را به نمایندگان رسمی بدهند و این نمایندگان نیز در مقابل خدمات پس از فروش، گارانتی و وارانتی این خودروها را ارائه دهند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه این توافقنامه از لحاظ حقوقی قابل رسیدگی است و ضمانت اجرایی دارد، افزود: مسیر برای آنهایی که تاکنون اقدام به واردات خودرو می کردند هنوز باز است و می توانند با نظام مند کردن فعالیت خود اقدام به واردات خودرو کنند.

وی با بیان اینکه ضوابط تعیین قیمت خودروهای وارداتی را اعلام کرده ایم و بر آن نظارت جدی داریم، اظهار داشت: شورای رقابت در موارد انحصاری وارد عمل خواهد شد اما اعتقاد داریم در بحث واردات خودرو انحصاری وجود ندارد و ضرورتی برای ورود شورای رقابت به این موضوع وجود ندارد.

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان همچنین در خصوص ثبت سفارش جدید خودروهای وارداتی، گفت: این ثبت سفارش در حال حاضر انجام نمی شود مگر آنکه مبنی بر توافقنامه یادشده بین واردکننده و نمایندگان رسمی، باید زمینه این ثبت سفارش موجود باشد.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با تاکید بر اینکه واردکنندگان خودرو می توانند راسا اقدام به واردات خودرو نمایند مگر آنکه بتوانند بستر خدمات پس از فروش و گارانتی خودروهای وارداتی خود را ضمانت کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *