آخرین اخبار

تغییر در شرایط ثبت سفارش واردات خودرو

معاون وزیر صنعت از تغییر در شرایط ثبت سفارش واردات خودرو خبر داد.

سید محمود نوابی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به ابلاغ دستورالعمل فعالیت واردکنندگان غیر رسمی خودرو، گفت: قانون‌گذار برای آنکه مصرف کنندگان متضرر نشوند و نمایندگان رسمی دارای خدمات پس از فروش بتوانند خدمات معقولی به آنها ارائه دهند، در حوزه واردات خودرو نیز وارد شده و اقدام به ساماندهی افراد غیر نماینده رسمی واردات خودرو کرده است که بر این اساس، در حال حاضر ۳۵ نماینده رسمی واردات خودرو در کشور فعال هستند.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت افزود: واردکنندگان غیر رسمی خودرو باید در تفاهم‌نامه هایی که با واردکنندگان رسمی به امضا می رسانند، عملیات ثبت سفارش واردات خودرو را انجام دهند.

وی تصریح کرد: در مورد ضوابط تعیین شده برای قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی هیچ ابهامی وجود ندارد و واردکنندگان رسمی و غیر رسمی از این ضوابط رضایت کافی دارند.

نوابی در خصوص جلسه اخیر واردکنندگان خودرو با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، اظهار داشت: دو عضو انجمن واردکنندگان خودرو با حضور در سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و البته به نمایندگی از واردکنندگان از وزارت صنعت بابت تنظیم این شیوه نامه تشکر کرده و هیچ صحبتی مبنی بر مبهم بودن این دستورالعمل نداشتند.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خاطرنشان کرد: ما قبول داریم سود اضافه واردکنندگان با این ضوابط کاهش خواهد یافت، اما به هر حال فروش آنها در قالب رسمی افزایش خواهد یافت.

نوابی گفت: البته مصرف کنندگان اگر بخواهند از واردکنندگان شکایتی داشته باشند، می توانند به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مراجعه کرده و البته شکایت آنها نیز قابل رصد است و سازمان حمایت می‌تواند تشخیص دهد که خودروهای وارداتی با چه قیمتی در اختیار مصرف کننده قرار گرفته است و آیا این قیمت منطبق با ضوابط هست یا خیر؟ بنابراین علاوه بر اینکه قیمت باید معقول و منطقی باشد، خدمات پس از فروش نیز باید تامین شود.

وی خاطرنشان کرد: در بحث واردات خودرو هیچ گونه انحصاری وجود ندارد و ثبت سفارش‌های واردات خودرو نیز باید حتما با ضوابط جدید صورت گیرد، به این معنا که اگر شخصی که نماینده غیر رسمی واردات خودرو است بخواهد واردات انجام دهد حتما باید توافقنامه خود با واردکننده رسمی را به سامانه ثبت سفارش تحویل دهد.

به اعتقاد معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، چنانچه عوارض قانونی خودرو در سال ۹۴ افزایش یابد، به طور قطع در قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی تاثیرگذار خواهد بود و این قیمت افزایش خواهد یافت اما فروشندگان باید بر مبنای ضوابط اعلامی اقدام به قیمت‌گذاری کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *