آخرین اخبار

انتقاد از واردات تایرهای چینی و هندی

در شرایطی که ظرفیت بالایی برای تولید تایر در ایران وجود دارد، این روزها بازار پر شده از تایرهای هندی و چینی، آن هم با کیفیتی نازل‌تر. آن‌طور که اسکندر ستوده مدیرعامل مجتمع صنایع لاستیک یزد، می‌گوید، استاندارد کارخانه‌ای تایرهای ایرانی دو تا سه برابر بالاتر از استانداردهای ملی است در حالی که بسیاری از تایرهای وارداتی تنها با پاس کردن استانداردهای ملی مجوز ورود به بازار را دریافت می‌کنند.

ستوده تاکید می‌کند: تولید تایر در ایران با استانداردهای کارخانه‌ای و تابع تکنولوژی دریافتی شرکت‌های طرف قرارداد تایرساز بین‌المللی است و به‌طور مرتب فرآیند‌های کیفی این محصولات از سوی طرف‌های خارجی ارزیابی و به روز رسانی می‌شود.

وی خواستار جلوگیری از اختصاص ارز مبادله‌ای برای واردات تایر شده و می‌گوید: تولیدکنندگان داخلی برای واردات مواد اولیه یا قطعات یدکی ماشین‌آلات خود امکان استفاده از ارز مبادله‌ای را ندارند. به گفته وی، تایرهای چینی چون با ارز مبادله‌ای وارد می‌شوند، قیمت پایین تری نسبت به تایر‌های ایرانی دارند، اما کیفیت آنها به هیچ عنوان قابل مقایسه با تولیدات داخلی نیست از همین رو دولت باید از این صنعت حمایت کند و سیاست‌های تعرفه‌ای معقول اعمال نماید.

ستوده این را هم می‌گوید که ارزبری هر کیلو مواد اولیه صنعت تایر 5/ 1 دلار است در حالی که وقتی تایر از خارج کشور وارد شود از کیلویی 3 تا 5/ 4 دلار ارزبری دارد. به گفته وی، 40 درصد تولیدات یزدتایر به خودروسازان داخلی (ایران خودرو، سایپا، کرمان موتور و گروه بهمن) تزریق می‌شود و 5 درصد محصولات این شرکت نیز در بازار کشورهای آفریقایی، آسیای میانه و خاورمیانه به فروش می‌رسد و قرار است این سهم به 10 درصد برسد.

ستوده با اشاره به اینکه تولید در یزدتایر نسبت به سال قبل تا 15 درصد افزایش را تجربه کرده، تاکید می‌کند: برنامه تولید شرکت برای سال آینده 27 هزار و 500 تن است و با توجه به رادیالیزه شدن 75 درصد تولیدات در سال جاری، از مهرماه سال 94 تمام تولیدات این شرکت رادیال خواهد بود.

همچنین براساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده، کارخانه شماره 2 یزدتایر با ظرفیت 30 هزار تن در سال به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد تا ظرفیت تولید شرکت به حدود 60 هزار تن افزایش یابد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *